Norwegian Forest

Norwegian Forest
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Norwegian Forest Açıklaması

Geçmişi yüzyıllar önceye kadar uzanan Norwegian Forest cinsi, günümüzde en popüler kedi ırklarından biri olmayı sürdürüyor. Doğal avcılık yetenekleri üst düzeyde olan bu tür, soğuk havalara karşı ciddi bir direnç gösterir. Üçgeni andıran bir kafa yapısı bulunur, gözleri badem şeklindedir ve burunları biraz uzundur. Kulakları dik ve üçgen olur. Vücut yapısı kaslıdır, oldukça güçlü olduğu bilinmektedir. Patileri geniş ve yuvarlak hatlıdır. Tüyleri oldukça uzundur ve yumuşaktır. Boyun kısmında tüyler ciddi anlamda yoğunlaşarak yeleye benzer bir görünüme ulaşır. Tüyleri birçok farklı renkte ve desende görülebilir, su geçirmez. Kendine has fiziksel özelliklere sahip olan bu cins tüy yapısına rağmen ekstra özel bir bakım gerektirmez. Atletik fiziği sayesinde çok iyi tırmandığı bilinir. Evdeki en yüksek yerlerde onlara rastlamak şaşırtıcı değildir.

Kökleri çok eskilere dayanır ve asil bir duruşu vardır. Nazik ve arkadaş canlısı olur. Aile bireylerine karşı sevgi dolu davransa da sürekli ilgi bekleyen bir yapısı bulunmaz. Kucakta zaman geçirmek yerine aile bireyleri ile aynı ortamda bulunmayı tercih eder. Genel anlamda sakin ve sessiz olur. Sosyalleşme ihtiyaçları azdır, yaşadıkları ev ve aileleri onun için yeterli olacaktır. Her zaman tetikte olur, avcılık içgüdüleri çok geliştiğinden en küçük seslere karşı duyarlıdır. Dışarısı onun her daim ilgisini çeker, tırmanma yetenekleri düşünüldüğünde onun macera yaşamak için fırsat kollayabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Güvende hissetmek bu cins için önemlidir, sıkboğaz edilmekten hoşlanmaz. Bağımsızlığına düşkün olduğu söylenebilir. Talepkar olmasa da oyun istediğinde ya da acıktığında insanlarının ilgisini çekmek için kendine has sesler çıkarır. Diğer kedilerle de köpeklerle de çocuklarla da arası iyi olur. Sudan çekinmezler, tüyleri su geçirmediği ve ıslanmalarına imkan tanımadığı için banyo yapmaya reaksiyon göstermeyebilirler.

Norwegian Forest Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesi Norveç’tir. Norveç mitolojisinde ve efsanelerinde onlardan bahsedildiği bilinir. Geçmişlerinin ne kadar eskiye dayandığı konusunda kesin bir bilgi yoktur, Vikinglerle birlikte yaşadıkları kabul edilir ve 4000 yıldan bu yana varlıklarını sürdürdükleri iddiasına rastlanabilir. Oslo’da 1938 yılında bir gösteride sergilendikten sonra bilinirliklerini arttırmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk olarak 1979 yılında ithal edilmişlerdir. International Cat Association tarafından 1984 yılında tanınmışlardır, daha sonra ise 1993 yılında Cat Fanciers Association tarafından kabul görmüşlerdir.

Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Genel olarak sağlıklı olurlar. Ortalama yaşam süreleri 14 – 16 yıl olarak belirtilir. Cinsin genetik olarak yatkınlığı bulunan hastalıklar arasında kalp kası rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, retina displazisi ve glikojen depolama hastalığı sayılabilir. Kilo almaya son derece müsait oldukları için kilo kontrollerinin sağlanması sağlıklarının korunması için atılacak en önemli adımlardan biridir. Uzun ve sağlıklı bir ömür için veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Norveç Orman Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Suya dayanıklı uzun tüyleri fazlaca dökülür. Bu nedenle ölü tüylerinin ve derilerinin vücuttan uzaklaştırılması, tüy parlaklığının korunması ve cilt yağlarının dağıtılması için günaşırı taranmaları ve fırçalanmaları gerekir. Tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur, tüy bakım süreci günde 10 dakikalık bir zaman ayrılması ile tamamlanabilir.

Norwegian Forest Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımları haricinde tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tırmanma eylemine düşkün bir cins olduğundan uzun tırnakları ağrı sorunu yaşamasına neden olabilir. Küçüklük döneminden itibaren alıştırıldıklarında banyo yapabilirler, kulak temizliklerinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Gebelik süreleri 63 – 65 gün sürer. Tüm diğer kediler gibi onlar için de bu süreç oldukça özeldir. Her zamanki hallerinden daha uykucu ve daha sessiz olabilirler. Karınları belirginleştikten sonra iştahları artar. Süreç doğrultusunda ihtiyaç duydukları mineral, vitamin ve besinleri içeren kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir. Hamilelik boyunca veteriner kontrolü de önemlidir.

Norveç Orman Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her batında ortalama 4 yavru dünyaya getirirler. Yavrular doğar doğmaz anneleri tarafından temizlenir ve emzirmeye hazır hale getirilir. 3 aylık olduklarında sahiplendirilebilirler. Bu süreç zarfında anneleri hem beslenmeleri hem de sosyalleşmeleri için onların yanında olmalıdır.

Norwegian Forest Nasıl Beslenmeli?

Protein oranı yüksek kaliteli içeriklerle zenginleştirilen kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Tükettikleri mamaların yaşlarına, sağlık durumlarına ve aktivite düzeylerine uygun olması gerekir. Yaş mama ile beslenmeleri desteklenebilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Norwegian Forest Yorumları

Karakteri

Cana yakın, oyuncu, sosyal, zeki, uyanık, uyumlu, sevecen.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Beyaz, siyah, kızıl, krem rengi, altın sarısı, füme, kahverengi, gri.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

Norveç


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Norwegian Forest sahiplenmek istiyorsanız, Norwegian Forest sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Norwegian Forest dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

kediaskim kullanıcısının #9352 peti
selinnky kullanıcısının #63587 peti
AylinAksoy kullanıcısının #11871 peti
Mika1881 kullanıcısının #71532 peti
eylemcaliskan kullanıcısının #34858 peti
hazalaydin kullanıcısının #49043 peti
Miril kullanıcısının #12747 peti
gulsundusmez kullanıcısının #73203 peti
Preisner kullanıcısının #712 peti
happys kullanıcısının #49575 peti
kedililililerle kullanıcısının #82603 peti
zeynemila kullanıcısının #18481 peti