Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Jack Russell Terrier Açıklaması

Küçük ırkın en hareketli üyelerinden biri olan Jack Russel Terrier yaklaşık 200 yıl önce tilki avında yardımı sağlanmak üzere yetiştirilmiştir. Oldukça bağımsız, enerjik ve zeki bir ırk olmasının yanı sıra sevimliliği ile de baştan çıkarıcı bir etkiye sahiptir. Daha önce köpek beslememiş kişileri ciddi anlamda zorlama potansiyeline sahip olan Jack Russel yoğun bir egzersiz ihtiyacı hisseder. Sosyalleştirildiklerinde diğer köpeklerle ve yabancılarla oldukça iyi anlaşır ancak aile bireylerine tam bir aşkla bağlıdır. Eğitim süreci kolay sayılır, keskin zekası kavrama yeteneğini ciddi şekilde arttırmıştır. Heyecanlandığında kuyruğu o kadar hızlı sallanır ki takip etmek imkânsızlaşır. Her zaman neşeli ve mutludur bu cinsin üyeleri, en üzgün olunan zamanlarda ailelerine doyumsuz bir mutluluk verir. Bekçilikleri ise oldukça gelişmiştir ve havlamayı oldukça sevdikleri söylenebilir. Yine de eğitimle aşılmayacak bir sorunları bulunmaz, ömürleri ise diğer ırklara kıyasla uzun olur. 12-14 yıl boyunca ailenizin en sevimli üyesi olmaya adaylığını koruyan dostunuz için kazma ihtiyacı doğal bir gereksinimdir.

Jack Russel Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ve sevimli dostumuzun yetişkinlik döneminde ağırlığı 8 kiloya kadar çıkabilir. Fazla kilo onlarda pek rastlanan bir sorun değildir. Tabii düzenli egzersiz yaptırılması ve enerjisinin atıldığından emin olunmalıdır.

Jack Russel Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Jack Russel İngiltere kökenli bir ırktır. Oxford öğrencisi Jack Russel Trump’ın bir terrier ile tanışması ve ona bağlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Tilki avı sırasında kendisine yardımcı olarak bir arkadaş edinme çabasının sonucunda yaratılan bu ırk daha sonra Avustralya topraklarında geliştirilmiştir. Av köpeği olarak çok büyük verimlilik sunması üzerine yıllar boyu geliştirilme süreci devam eden atletik cins çevikliği ile dikkat çekmektedir. Çiğneme ve kazma gibi içgüdülerinin yansıması bugün de devam ettiği için enerjisi atılmadığında kendileri evlerin altını üstüne getirebilmektedir.

Jack Russel Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Jack Russel dişileri her doğumda 3 ila 7 arasında yavru sahibi olabilirler. Genel sağlık durumları, boyutları ve nasıl beslendikleri dünyaya getirdikleri yavru sayısını da etkileyebilmektedir.

Jack Russel Terrier Çok Tüy Döker mi?

Jack Russel tüy yapısı oldukça değişken olabilir. Kısa tüylü olanlarının tüy uzunluğu yaklaşık 1 cm olurken uzun tüylü olanlarda bu sayı 10 santimetreye çıkabilir. Tüy yapısı oldukça yoğundur ve genellikle beyaz kahverengi ve sarı olmak üzere 3 renkli şekiller oluşturur. Çok tüy döken bir cins olmamakla birlikte tüy dökme, mevsimlerden bağımsız yıl boyu devam edebilir. Düzenli tarandığında ve kaliteli mamalarla beslendiğinde tüy dökme sorunu minimize edilebilir.

Jack Russel Terrier Kaç Saat Uyur?

Her zaman tetikte, her zaman oyuna hazır ve enerjik bir yapıya sahip olmaları nedeniyle Jack Russel cinsi dostlarımızın neredeyse hiç uyumadığına dair bir izlenim ortaya çıkabilir. Aşırı uykucu değillerdir ve gün içerisinde yaklaşık 12 saat uyudukları söylenebilir. Uyku kalitesinin arttırılması için tüm enerjisini attığından emin olunmalıdır. Fazla miskin dururlarsa dikkatli olunmasında fayda vardır.

Jack Russel Terrier Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Ciddi anlamda akıllıdır ve işine gelen küçük numaraları dakikalar içerisinde kapabilir. Aynı zamanda oldukça tetiktedir ve aşırı hareketli olduğu için zapt edilmesi çok mümkün değildir. Bu nedenle köpek eğitimi konusunda deneyimli kişiler tarafından eğitilmesi önerilmektedir. Eğitilebilirliği yüksek olsa da eğiticinin tavrı tüm süreci değiştirebilir. Sabır gösterilmezse ve dengeli davranılmazsa onu kontrol altına almak oldukça zor olacaktır. Bir de eğitim sırasında dünya tatlısı hallerine boyun eğilirse o zaman kontrol tamamen ona geçecektir. İstikrarlı yaklaşıldığında birçok farklı komutu öğrenebilen bu sevimli ırk yarışmalara katılacak seviyeye geldiğinde harikalar yaratabilmektedir.

Jack Russel Terrier Nasıl Beslenmeli?

Jack Russel genetik olarak bazı hastalıklara yatkındır. Diz kapağında kayma olabilir, kalça ekleminde deformite meydana gelebilir, göz tansiyonu oluşabilir. Bu nedenle beslenme süreçlerinin mümkün olduğunca kaliteli mamalarla desteklenmesi gerekir. Unutulmaması gereken bu cinsin oldukça aktif olduğu ve ideal kilosunun korunması adına ırk özelliklerine uygun mamalarla beslenmesidir. Yemek artıkları sindirim sorunları yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle pişirilmiş kemikler ve yüksek yağ ihtiva eden besinlerden kaçınılmalıdır. Ödül mamaları da ölçülü verilmelidir. Evinizin enerjik üyesi için en doğru seçimi yapmak isterseniz sitemiz üzerinden küçük ırklara özel mamaların içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Jack Russell Terrier Yorumları

Diğer Adları

Parson Jack Russell Terrier, Ceyk Rasıl Teriyeri


Renkleri

Genellikle beyaz ve sarımsı kahverengi; siyah; kahverengi şekiller


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

800'ler


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Tilki avı


Günümüzdeki İşlevi

Köpek yarışmaları


Ortalama Ömrü

13-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

6-8/6-8 kg


Boy (Erkek/Dişi)

30-36/30-36 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Jack Russell Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Jack Russell Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Jack Russell Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Layka kullanıcısının #1115 peti
mantilik kullanıcısının #5252 peti
irmtnc3 kullanıcısının #72825 peti
pacmansoy kullanıcısının #1068 peti
Lunasibirya kullanıcısının #17124 peti
eleta kullanıcısının #17267 peti
cimbi kullanıcısının #394 peti
potterim kullanıcısının #3991 peti
badi kullanıcısının #2980 peti
sengulabdl kullanıcısının #5195 peti
Nihal3426 kullanıcısının #65016 peti
LokumHanim kullanıcısının #83874 peti