Scottish Fold

Scottish Fold
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Scottish Fold Açıklaması

Orta büyüklükte bir yapıya sahip olan Scottish Fold, kıvrık kulakları ile benzersiz bir ırktır. Geçirdikleri genetik mutasyon nedeniyle kıvrılan kulakları, nazik ses tonları, cana yakın davranışları ve aşırı sevimli halleri ile onlara karşı koymak oldukça zordur. Tüyleri kısa ve krem, gri, gümüş tekir, duman, gölgeli altın ve siyah birçok farklı renge sahip olabilir. Geniş bir göğüsleri ve gelişmiş omuzları vardır. Bedenleri yuvarlak hatlara sahiptir ancak kasları oldukça güçlüdür. Bacakları gövde uzunlukları ile kıyaslandığında kısadır, patileri yuvarlak hatlardadır. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça sevilen bir cins olarak ön plana çıksalar da birçok genetik hastalığa yatkın oldukları bilinmektedir. Bu nedenle bazı çevreler bu cinsin çiftleştirilmesinin hayvan hakları açısından uygun olmadığı görüşündedir.

Oldukça akıllı ve neşeli olurlar. Aktivite düzeyleri çok fazla değildir, genellikle sakinliği tercih ederler. Zekalarına meydan okuyan ve çevikliklerini test eden oyuncaklarla oynamaktan büyük bir keyif alırlar. İnsanlarla etkileşimde olmayı severler, ailesine gösterdiği sevgi ise üst seviyededir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar, diğer hayvanlara karşı da oldukça ılımlı yaklaşırlar. İlgiyi severler, gün içerisinde kendileri zaman geçirebilse de aileleri eve döndüğünde ona özel bir zaman yaratmalarını beklerler. Onların yanına kıvrılmak, onları hissederek huzurlu bir uykuya dalmak en büyük hobileri arasındadır. Nazik davranışları vardır, oldukça evcimendirler. Esneklikleri zaman zaman şaşırtabilir, eğitim süreçlerinden keyif alırlar.

Scottish Fold Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesi İskoçya’dır. Tesadüfen geliştirilen kedi cinslerinden bir tanesi olduğu bilinmektedir. Başlangıçta hem kıvrık kulaklı hem de kulakları düz olanlarına rastlamak mümkündü. Ancak zaman geçtikçe yalnızca kıvrık kulakları olanların çiftleştirilmesine bağlı olarak kulaklarının yapısı en belirgin özellikleri haline gelmiştir.

Scottish Fold Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ömürlerinin 11 – 14 yıl olduğu kabul edilir. Bu süre sahip olunan sağlık sorunları, hareket düzeyi ve beslenme şartları doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Cinsin genetik olarak birçok hastalığa yatkınlığı bulunur. En çok dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarının başında dejeneratif eklem rahatsızlıkları vardır. Buna ek olarak kalp kası hastalıkları ve polikistik böbrek sorunları da yaşayabilirler. Cinsin düzenli veteriner kontrollerinin aksatılmamasında ve genetik hastalıklarının taranmasında fayda vardır.

Scottish Fold Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bakımlarının çok zor olmadığı ifade edilebilir. Taranmaları kadar kıvrık kulaklarının temizliğine özen gösterilmelidir. Kıvrım katlarının arasında kir birikmesi ve bu kirlerin temizlenmemesi enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir. Tırnakları yaklaşık 2 haftada bir kesilmelidir. Diş ve ağız sağlığı için dişlerinin fırçalanması ihmal edilmemelidir.

Scottish Fold Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Dişiler için en ideal gebelik süreci 18 – 24 aylık oldukları zaman dilimidir. Erkeklerin de 18 aylık olmadan çiftleştirilmemeleri gerekir. Gebelik süreleri ortalama 60 – 65 gün sürer. Bu sürenin uzaması halinde diğer tüm cinsler için olduğu gibi veterinerlere başvurulması gerekebilir. Doğumları genellikle sorunsuz geçer.

Scottish Fold Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her batında ortalama 5 yavru dünyaya getirirler. Yavrular doğar doğmaz anneleri tarafından temizlenir, kordonları kopartılır ve plasentadan çıkarılır. Bu süreç sonunda anneleri onları emzirmeye başlar. Cinsin yavrularının kulakları başlangıçta kıvrık olmaz, 3 haftadan sonra kıvrılmaya başlar. Ayaklanmaları ve birlikte oyun oynamaları için geçmesi gereken süre de aynıdır. 3 haftalık olduklarında yavrular ufaktan hareketlenmeye başlarlar.

Scottish Fold Nasıl Beslenmeli?

Tüm cinsler gibi onların da beslenmelerine dikkat edilmelidir. Genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar göz önünde bulundurulmalı ve kilo kontrolleri sağlanmalıdır. Gebelik ve yavruluk dönemlerindeki ihtiyaç duydukları besinlerle yetişkinlik veya yaşlılık dönemindeki gereksinimleri aynı olmayacaktır. Bu nedenle yaşlarına, genel sağlık durumlarına ve aktivite düzeylerine uygun olarak mama seçimi yapılmalıdır. Mama miktarları da yine kilo durumlarına ve ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. Düzenli veteriner kontrolleri sırasında beslenme önerileri alınmalıdır. Kuru mamalara ek olarak yaş mamalar ve ödül mamaları da kendilerine verilebilir. Sitemiz üzerinden %100 orijinal ürün garantimizden yararlanarak kıvrık kulaklı dostunuzun sağlığına katkıda bulunacak ürün seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz.

Scottish Fold Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döktükleri bilinmektedir. Yedikleri mamalar ve düzenli olarak taranıp taranmadıkları gibi faktörler tüy dökme sorununu azaltabilir ya da arttırabilir. Haftada 2 – 3 kez taranıp fırçalanmaları dökülen tüylerin toplanmasını sağlar ve aynı zamanda tüy sağlıklarını da destekler.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Scottish Fold Yorumları

Karakteri

Sevecen, sakin, akıllı, uysal, evine bağlı, yumuşak sesli, sevimli.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir. Temiz bir ortam, yeterli mama ve sevgi yeterlidir. Haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Beyaz, siyah, mavi, kızıl, krem, kahverengi, mavi, füme, açık gri, mat gri, lila.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

A.B.D.


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Scottish Fold sahiplenmek istiyorsanız, Scottish Fold sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Scottish Fold dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Palyaco kullanıcısının #64788 peti
yokistead kullanıcısının #62907 peti
atay kullanıcısının #1 peti
KedimVar kullanıcısının #15555 peti
Oqrenerde06 kullanıcısının #65010 peti
Ayselgns kullanıcısının #55557 peti
Fundaaaaa kullanıcısının #60675 peti
deniz_berkan kullanıcısının #17786 peti
Sense05 kullanıcısının #63334 peti
emreovec kullanıcısının #68676 peti
onurtemiz kullanıcısının #22786 peti
Scot kullanıcısının #26445 peti