Kedimi Birine Vereceğim

Fbt90

Merhabalar. Kedim 1 yaşında kısır değil dişi 9 aydır benimle, sokaktan bulmuştum. Şimdi ona yeterince ilgi gösterilmemesi ve genelde 1 odada tutulması sebebiyle bir tanıdığıma vermek istiyorum. Bu kişi daha çok bahçesinde besleyecek yani özgür olacak biraz korkaktır ama alışır diye düşünüyorum. Onlar tabi mama ile falan değil kendi yedikleriyle beslerler. Biraz seçicidir ama yer diye düşünüyorum. Tek endişe ettiğim konu doğacak yavruların hali ancak kısırlaştırmaya durumum yok. Onun harici kedimi ve doğacak yavruları aç bırakmazlar diye düşünüyorum. Sizce vermelimiyim eğer vermezsem yaşayacağı şartlar pek iç açıcı değil günün nerdeyse 18 saati bir odada ve sevgisiz. Kararı size bırakıyorum.

21 CEVAP

boncukile

Kedinizi vermeyi dusundugunuz kisinin daha kedinizi doyurmasindan bile emin degilsiniz. Ayrica kedinizin mama yemesi sart sagligi icin. Sert bi dille yazmak zorunda kaldim cunku artik bu durumlar can sıkıyor. Siz en iyisi kedinizi evladi gibi sevecek ve bakacak baska birine sahiplenin, sizde de kalmasin.

Fbt90

@epiglottis ben yurtta kalıyorum. 15 günde 1 eve geliyorum en erken. Kediyi evdekilerin istemesine rağmen kediyle doğru düzgün ilgilenen tek kişi benim. Kumuyla bile ilgilenmiyorlar afedersiniz bok götürüyor. Ben olmayınca kediyi 2-3 saat unutmayıp odadan çıkarırlarsa yine iyi. Bende böyle olacağına en azından bahçede özgürce dolaşır hayatını yaşar diye düşünmüştüm. Yanlışmıyım? Daha iyi bir ihtimal olsa verebileceğim verirdim ama yaklaşık 3 aydır tık yok kimseden.

Anonymus552223

Asla kisirlastirmadan vermeyin, 300 350 lira bisey, yemeyin icmeyin gerekirse bulun

Anonymus552223

Ve kiş geliyor, eve alismis bir kedi bahcede falan bilemiyorum. Mama da almayacaklarmis.. bence tek odada falan demeyin sizle yasasin, ilgisiz degildir o sonucta evde yalniz degil di mi?

lwb

Malesef yanlışsınız.
Evde büyüyen bir kedinin sokağa geri adapte olması zordur. Vücudu bile ev sıcaklığına alışmıştır, kış geliyor o soğuğa adapte olması çok zor. Kediniz kısır değil, dışarı şartlarında çiftleşip hastalık kapması, yavru doğurması iyice yıpratıcak onu.
Hastalık kapması için çiftleşmesine bile gerek yok, belki sokaktaki kediler gibi bağışıklığı yüksek olmadığı için ufak bi virüste mikropta ölüme kadar gidebilir vs vs vs ona gelebilecek zararlar listesi uzaaar gider böyle.
Kumundaki kakayı çişi alsalar yeter, 15 günde bir geldiğinizde kumu tamamen siz değiştirirsiniz. Neredeyse bu konulardaki çoğu foruma hep aynı şey yazılır, kediler deli gibi ilgi isteyen hayvanlar değillerdir. Odaya kapatmak doğru bir davranış değil, evdeki diğer bir canlının varlığı nasıl unutulur onu anlamadım, üstelik kedi yavruluğundan beri sizinleyken? Siz de demişsiniz aileniz istemesine rağmen diye.Çözüm isteyene çözüm çok..
Hiç biri mi olmadı? Kısırlaştırın. Arada çıkıp dolaşan kediler de olsa bahçe ya da dışarısı özgürlük demek değildir.
Onu ne sokağa ne de bahçeye salıcak, ömürlük bir yuva bulun.

mavitilki

Doğacak yavrular dediniz, kediniz eğer hamileyse doğurana ve bebekleri yetiştirene kadar bekleyin. Daha sonra ona yuva arayın. Kedi zaten geçici evde kalmış gibi duruyor sahiplenmişsiniz gibi değil de. Yavrulara yuva çabuk bulunur. Bence öylece vermek yerine direkt olarak sahiplendirin. Kedi sahiplenme anlaşmasına da bakın internetten.

Berra2000

Keşke sokaktan alıp eve alıştırmasaydınız bu şu an çoğunlukta olan bir sorun neden alıyorsunuz. Biz ancak ölmek üzere olan canlıları alıyoruz. Ben kızgınım size ve sizin gibilere. O hayvan avlanmayı bilmiyorsa kuru mama yemezse bağışıklığı düşer ölür. Bu nasıl vicdan nasıl merhamet eğer çok seviyorsanız samimiyseniz ömür boyu mamasını karşılarsınız kısırlaştırırsınız öyle verirsiniz. çünkü siz alıp siz günahına girdiniz

lwb

kimse bi yaban kedisini ormanlık alandan alıp arka bahçesine evine kapatmıyor.
sokaktan bahsediyoruz, beşeri bir ortamdan bahsediyoruz.
Dağdan taştan alıp eve koysak neyse de sokaktan kurtarmaya müdahale denmez ve pek mutlu oldukları söylenemez.

Fbt90

@mavitilki kedim şuan hamile değil ama eğer verirsem bahçede duracağı için hamile kalması çok olası ondan bahsediyordum.

Fbt90

Edit: Son karar olarak bu kişiye vermeyeceğim ve ilanı tekrar yayınlayacağım bir süre daha yuva arayacağım. Umarım ömürlük bir yuva bulunur. Teşekkürler vakit ayırıp cevap yazan herkese :)

boncukile

Kedinizi vermeyi dusundugunuz kisinin daha kedinizi doyurmasindan bile emin degilsiniz. Ayrica kedinizin mama yemesi sart sagligi icin. Sert bi dille yazmak zorunda kaldim cunku artik bu durumlar can sıkıyor. Siz en iyisi kedinizi evladi gibi sevecek ve bakacak baska birine sahiplenin, sizde de kalmasin.

Fbt90

@boncukile yaklaşık 3 aydır verecek biri arıyorum ilanı falanda var ama bulamadım bu son çaremdi.

Anonymus552223

Sevgisiz olmasina uzuluyorsaniz sevin yani..

mavitilki

@suzionline_blog, @portibon, @kedipatisisema, @kedi_sahiplendirme İnstagram sayfalarına kedinizin resimlerini gönderin. Kesinizi iyice süsleyin kurdelalarla felan güzel güzel fotoğraflarını çekin böyle daha kolay yuva bulunuyor. Petlebideki ilanını tekrar yayınlayın. Petarkadaşa da bakabilirsiniz. Ne kadar çok yerde paylaşırsanız o kadar iyi olur.

Berra2000

Siz sokaktan almasaydınız sokağa alışıp mutlu mesut yaşayacaktı alırlen aklınız nerdeydi. İmkanlar 9aydamı değişti. Burda vicdan muhasebesi yaptırıyorsunuz insanlara kimse sokaktaki kedilere karışmasın rahat bırakın kedileri insanlar kedilere bulaşmadan önce tümkediler fare kuş avlayıp yerlerdi sağlıklı mutlu yaşarlardı sırf kendi egolarınız yüzünden mahfettiniz canlıları