Ailem Kedimi Bahçede Bakmak İstiyor.

DilaraYzc

Merhaba,
Kedim neredeyse 3 yıldır bizimle yaşıyor, 2 aylıkken sahiplenmiştik. Son bir yıldır ailem kedimi evde bakmak istemiyor çünkü çok fazla tüyü dökülüyor, annem yeni koltuk almak istiyor, kedim tüm perdeleri yırrtı, tuvaleti çok koku yapıyor vb bir sürü şey sıralıyorlar. Ki hayvan bu tüyleri var dökülmesi kadar normali yok. O zaman traş edelim diyorum tüyleri hemen uzuyor ne gerek var diyorlar, para harcamak istemiyorlar.
Bizim bahçemizde bir sürü kedi var, onlara mama veriyorum ve ilgileniyorum onlarla. Bahçemizde yeşillik var, yoldan çok araba geçmiyor. Acaba ilk günler tasma alıp gezdirsem, etrafı görse sonrasında da bahçeye yuva yapsam onun için bu bir çözüm olabilir mi? Sahiplendirmek istemiyorum çünkü çok huysuz bir kedi başkalarına karşı çok agresif davranıyor. Eminim sahiplenen kişi geri vermek isteyecek. Sizce ne yapabilirim? Üniversiteye gideceğim bu yıl, eve çıkarsam eğer kesinlikle yanıma alacağım onu ama yurtta kalırsam yanıma da alamam. Lütfen akıl verin...

15 CEVAP

Katya06

Ev kedisi bahçede yaşamaz. Dışarıyı bilmiyor. Sırf ondan ayrılmak istemediğiniz için onu bu stresin altına sokamazsınız. Sahiplendirin. Kucağa bile gelmeyen kedileri sahiplendirdim gayet mutlular. Alan kişinin anlayışına bağlı. Doğru kişiye sahiplendirme ile her şey mümkün.

Gkocg

Bence ailenizin şikayet ettiği konuları çözmek çoook daha iyi olur. Mesela tüy döküyor demişsiniz, sürekli mi mevsimsel mi? Maması iyi gelmiyor olabilir. Özellikle tüylere olumlu olan mamalardan alıp azaltabilirsiniz, her gün tarayarak da azalır baya.
Kum kokusu ciddi sorun. Hangi kumdan kullanıyorsunuz ne aralıklarla temizliyorsunuz ne aralıkla tamamen yeniliyorsunuz? Bunları yazın belki düzeltmenize yardımcı oluruz. Bu işler düzelirse aileniz de ısınır kediye bırakmazlar. Çok daha kolay ve iyi bir yol bencr

JIJOCAN

3 yıl evde yaşamış kediyi sokağa salmak mı?
Koltuk, perde, tüy, koku....

Bunlar sadece sizde mi oluyor?
Çok yazık inanılmaz üzücü..
Sakın bırakmayın, ömrünüz boyu başınıza dert olur bu kötülük..
Ya yuva bulun yada evi ikna edin.
Bulunduğunuz şehirde mutlaka geçici kalıcı emanet edeceğiniz bir aile vardır

Anonymus552223

Kisirlastirildi mi

BalliBadem

Ev kedisi dışarda yapamaz bilşyorum size yapabilir gibi geliyor ama öyle değil işte mesela bizim siteye ev kedisi saldılar 2-3 sene önce ki burda geceleri kedileri apartmana alır herkes üşümesinler diye herkes besler aç kalmazlar doğurduklarında yavrular büyüyene kadar eve alırlar ona rağmen hayvan çöktü yani göstermeden anlatamam çok üzülüyorum ona ama artık buralara gelmediği için bişey yapamıyorum
Sorunları çözme odaklı olun

BalliBadem

Vitamin ve kaliteli mama ve kaliteli kum kullanın hergün tarayın gerekirse furminatör alın

BalliBadem

Kumu en az hergün mümkünse günde 2 kez temizleyin her hafta full değiştitip yıkayın evi süpürün kedinizi gerçekten seviyorsanız fedakarlık yapmanız gerek

Tıraş iyi değil tıraş ettirmeyin sakın. Furminator alin cok iyi tuy topluyor. Malt macun verin. Duzenli tarayin. Haslanmis yumurta sarisi verin haftada 1 kez vs. Kumunu gunde 2 kez temizleyin. Bu sorunlari cozseniz daha iyi olur ev kedisi bahcede disarda yapamaz.

DilaraYzc

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Mama olarak bonacibonun mamasını kullanıyorum ve mama markasını 10-12 ayda bir değiştiriyorum. Daha önceden BritCare, Golosi markalarını kullandım. Tavuklu mama tüy döker diye biliyorum o yüzden tavuklu mama almıyorum. Tüyleri için tüy toplayıcı eldiven var ve haftada bir yapıyorum. Haklısınız daha sık yaparsam daha az dökülür. Ve emin olun o beni bu hayatta tutan tek varlık, canımdan çok seviyorum onu. En kötü bir eve çıkıp, işe gireceğim. Onun için yapabileceğim tüm fedakarlıkları yapacağım. Teşekkür ederim tekrardan.

Cansumuezza

Gerekirse her dakika temizlik yaparım yine 3 yil benimle olan yavrumu sokağa bırakamam. Sokak değil bahçe demeyin lütfen.bir farkı yok

Kedimiriltisi

Ben kedilerin tasmayla dahi dışarı çıkarılmasına karşıyım. Bir de diyorlar ya kedim dolaşıp geliyor. Öyle bir dünya yok. O kedi köpeklerle diğer kedilerle ve arabalarla baş etmeyi bilmiyor. Lütfen onu bırakmayın bahçeye falan.

Anonymus552223

Kisirlastirip yavas yavas alistirmaya calisabilirsiniz ama 3 yil evde yasamis kedinin alismasi zor olur başina bir is gelme olasiligi yuksek. Ama sakin kisirlastirmadan salmayin, kisirlastirirsaniz sakinleşir de. Ev icin de dyson v10 alin her gun 10 dk da ev ve koltuklar supuruluyor tuy problemi kalmiyor

Melis77

Size bu tepkim değil ama kaç yıldır sizde olan kediyi aileniz nasıl bırakabilecek? Hiç mi çocuğu olarak görmediler? Bence ailenizle konuşup damardan sözlerle kanına girebilirsiniz

suleren

Belki 2-3 günde bir evi siz süpürür, kedinizi de sık sık tararsank aileniz fazla tüy görmediği için sorun etmezler. yurtta kalıp kalmayacağınıza karar vermelisiniz öncelikle. Siz gittikten sonra ailenizin bahçede bakma ihtimali de çok yüksek ya sahiplendirin ya da yanınıza almaya çalışın.

sekerfare21

Benimki de yavrulari sahiplendirme bahcede bakayim dedi ama izin vermedim. Birini sahiplendirdim digerini de buyuk ihtimalle sahiplendirecem.