Dis Hakkinda

Ozge00

Kedimin dislerinde sari lekeler olusmaya baslamisti son birkac gundur. Vet haftada 1 fircala dedi. Ne yaptiysam fircalayamadim. Solusyon falan sordum ama oyle bi sey yok tam ise yarayan dedi. Hindistan cevizi yagi da etkili olmuyormus maalesef tam, birkac haftadir elimle fircaliyordum bu yagla. Isirmasi icin bir seyler aldim onlarida 1 dk cigneyip birakiyor zaten o tartara iyi geliyormus sadece ama kesin cozum degilmis. Anestezi ile uyutup dis temizligi onerdi. Kisirlastirma yaparken dis temizligi de yapalim dedik. Ondan sonra duzenli olarak fircalayin aksatmayin dedi. Cogu kisi bu konuda ikiye bolunmus durumda. Dogada da dis temizligi icin bazi bitkiler cigniyorlarmis. Biraz bilgi aldim ama baska veterinere de danisacagim icime sinmedi. Yillik dis temizleme yapiliyor sanirsam. Siz ne dusunuyorsunuz?
Nasil fircaliyorsunuz siz? Ellerim delik desik hep :(

19 CEVAP

senaamavis

GEÇMİŞ OLSUN

Gelyahron

Kesinlikle anestezi yaptırmayın derim, Biz fircalamıyoruz mesela. Kemirme çubuklarından veriyoruz. Hem oynuyorlar hem kemiriyorlar. Elbette kararı siz vereceksiniz ama doğal çözümlere yonelmeniz oneririz

bbeyzvv

nano sprey diye bir şey var suya sıkılıyor ne kadar etkili bilmiyorum

Gelyahron

Kedi otlu kemirme çubuğu var evet onlardan veriyoruz. Faydası oluyor başka bitkisel çözümlerde arayabilirsiniz bizde bakalım araştıralım

iidyl

kedim daha bebik olduğu için dişleri de tam kesmiyo.. haftada bir parmak fırçası+hindistan cevizi yağı ile fırçalıyorum bazen de patisinin o civara sürüyorum azıcık. tüyleri yumuş yumuş oluyo yalayarak da yutmuş oluyo.

ama büyük kediler için pek bi fikrim yok bi sinirlense eliniz delik deşik oluyor uyutup temizleme azıcık mantıklı geldi bana o yüzden.

Ozge00

Keske benimki de yaptirsa idilcim ama onceki veteriner gerek demisti ve benim de pek bilgim yoktu o yuzden alistirma firsatim olmadi. Simdi de istemiyor. Olmazsa uyutacak mecbur ama ondan sonra yine temizlemem gerek firca ile. Tekrar tekrar anestezi veremeyiz ki. Baska alternatif yollar ariyorum :(

lwb

doğada yedikleri avlarının kemiklerini kullanarak diş törpülüyorlar, çiğ beslenmede de tavuk kanatı verilerek temizlenmesi sağlanıyor.

kuru mama tüketen kedilerde de diş fırçalama çok önemli. hindistan cevizin kullanmakta iyi ediyorsunuz. belki uyku halindeyken deneyebilirsiniz, suzionlinenın güzel bir yazısı vardı bunla alakalı.

iidyl

fırçaladıktan sonra ödül maması falan versen?

veya aromalı diş macunları var bak onlar da olabilir. umarım bulursun bi yol, ağız diş sağlığı çok önemli :’)

lwb

kemik vermemelisiniz ,çiğ beslenen kediler bile bir süre sonra çiğ kemiğe geçiş yapıyorlar. benim verdiğim örnek iza etmek içindi.

sarılıklar bir süre temizlemeyince oluyor ama fırçalayınca geçmesi lazım. internetten tartar fotoğraflarına baktınız mı? kedinizin yaşı küçükse erken daha tartar oluşumu için diye düşünüyorum.

lwb

matatabiyle ilgilenir mi?

QueenMete

Merhaba, öncelikle geçmiş oldun. Kedinizin mamasına royal canin fit 32 mama karıştırabilirsiniz. Sert bir mama olduğu için kedinin dişlerini temizleyebileceğini kedimi sahiplendiğim kişi söyledi. Onun da kedileri var hiç tartarla mücadele etmek zorunda kalmamış.

gomezariana

up acil yardımKalın Yazı

Ozge00

Yas mama verme dedi bir de ama zaten su icmiyor cok. Kuru mama yiyecekmis sadece. Cok sacma bir durum, iki ucu kakali degnek. Umarim birinin fikri vardir bu konuda

Ozge00

Ever bende fircalamaya zorlamak istemiyorum. Hindistan cevizi yagi ve cignedigi oyuncaklari var. Kucuklukten beri isiriyor ama cozum degil sanirsam. Siz nasil bi kemirme cubugu kullaniyorsunuz? Internette kedi otlu falan var.

Ilerlememesi icin bir sey yapmak lazim. Fircalama yaptirmayinca vet temizleme onerdi. Zamanla kotulesiyormus.