Bekçi Köpeği Tavsiyesi Verir Misiniz?

ardatas44

Merhabalar,benim bahçeli bir evim var ve bekçi olacak bir köpeğe ihtiyacım var.Malatyada yaşıyorum ve burası kışları soğuk yazın sıcak oluyor.Ama yalıtımlı ve ısıtıcılı kulübem var.Evde yaşlı biri var.Mümkünse ona zarar vermesin.Irk önerirseniz sevinirim.

28 CEVAP

Mehmetkr

Bekçilik için ırk da önemlidir önemli olan ırk değil gibi bir cümle yanlış bence ırk da önemli ama asıl önemli olan köpeğin kendi karakteri ve sizin yetiştirme şekliniz.
Barınaklarda bolca bulunan rottweiler ve mastiff turlerini tercih edebilirsiniz. Alman çoban köpeği ve malinois tarzı köpekler de hem bekçilik için uygun hemde barınaklarda bulunuyor. Bir barınakta kolayca bulabileceğiniz diğer ırk ta kangal Anadolu coban köpeği tarzı ırklar ancak bu köpekleri tercih etmeniz evde bir yaşlı varsa pek mantıklı olmaz zaten söz geçirmesi çok zor olan köpek ırkları

ecematara

Mama tavsiyesi mi veriyoruz :D

Salihaylmz

Önemli olan ırk değil köpeğin huyu davranışı güzel eğitimi bekçilik içinde biraz cüsseli oluşu. Bunun için de en yakın barınağa gidip ordaki görevlilerden yardım alabilirsiniz.

Zeynepulku

Dedemin 2 tane bir dışı bir erkek köpeği vardı. İkisi de kısırdı. Erkek kangala benzerdi dışı k9'a ama sadece benziyoruz bir alakalari var mi bilmiyorum. İkisi de karma ırklıydı yani. Bize kuzu gibiydiler yabancılara aslan. Nasıl yetiştirdiğiniz ırktan daha önemlidir. Sahiplendirme ilanlarından barinaktam kendinize uygun çok guzel köpekler bulabilirsiniz. Yabancı birini yaklaştırmazlardı asla yabancı birinden et yemezlerdi bile. Dedem oturup özel bir eğitim vermedi tabii. Nasıl yaptı bilmiyorum ama biraz da iç güdüsel ne yapmaları gerektiğini biliyorlar bence. :)

ardatas44

Arkadaşlar bana bir ırk söyleseniz bende sahiplensem

Mehmetkr

Yavru alırsanız sıkıntı çekerseniz o yüzden bence barınaklara gidip yetişkin köpek bakın

emre1334334

bekçi köpeği diyor adam siz barınak diyorsunuz barınaktaki köpeği bahçeye koyarsan hırsızla beraber soyarlar evi :) rottweiler bekçi köpeği olarak bayağı iyi bir köpek yanından bile geçirmiyor

Mehmetkr

Zaten barınağa gidin baktığınızda hangi köpeklerin en iyi koruma yapacağını anlarsınız. Kafesin ardından havladigi için bu saldırgan demeyin. Dışarı ciktiklarinda çok daha uysal oluyorlar sonuç olarak barinaktaki yerini benimseyip koruyor o yüzden de havlaması çok normal

Mehmetkr

@emre1334334
Cahil cahil konuşuyor dinlemeyin siz bunu köpeğin barınaktan gelmesi veya sokaktan gelmesi birşeyi değiştirmez

emre1334334

çok şey değiştirir barınakta çoğu kişi köpekleri sevdiği için oradan aldığı zaman köpek zaten insanlara karşı güveni oluşuyor çok iyi bekçilik yapabileceğini sanmıyorum ama siz bilirsiniz ben düşüncemi yazdım cahil yazmışsınız 10 yıldır köpek ırkları ve davranışları hakkında araştırma yapıyorum

Mehmetkr

3 yaşından beri köpek irklarini arastiriyorsun heralde. Zaten yazımı okursan siz hangisinin en iyi koruyacağını anlarsınız zaten dedim gidip kendini sevdirmeye çalışan çok yalaka köpeği almaz heralde bekçilik için ayrıca öyle bir koprk bile alistirildigi zaman kendi alanını korur. Ee 10 yıldır araştırma yapmışsın ama bekçilik için önerdiği tek ırk rottweiler hem de yaşlı olan bir evde. Çok baskın bir ırk ayrıca saldırana kadar havlamayan bir irk. Evet hırsız bahçeme girsin köpeğim de parçalasin istiyorsanız onerilmesi gereken ırk rottweiler. Eğer ki yok hırsızları uzak tutsun havlasin ve kendini belli etsin istiyorsanız mastiff ve malinois irklarina yonelebilirsiniz

Mehmetkr

Ah ahh 10 yıldır köpekler ile ilgili araştırma yapıyorsun ve insanlara karşı güven ve sevgi oluşmasının bekçiliği engelleyecegini düşünüyorsun.
Çöpe giden 10 yıl

emre1334334

önemli olan havlaması değil zaten kaç tane havlayan köpek gördüm yanına gidince kuzu kesiliyor kafası karışmasın diye tek ırk söyledim bence önemli olan hırsız girerse saldırması. kardeşim sen mehmet ne diyorsa onu yap çok biliyo kendisi.

Mehmetkr

Önemli olan havlaması değil mi önemli olan hırsızı uzak tutması o yüzden havlaması önemli zaten sana doğru havlayan bir mastiff tipi büyük köpeğin yanına gidemezsin bile

emre1334334

mastifleri demiyorum zaten sen barınak diyorsun barınaktaki köpeklerden bahsediyorum ikimizde aynı şeyden bahsediyoruz boşuna tartışmaya gerek yok