Cins Kedi Sahiplenmek + Bahçeli Ev Sorunsalı.

FurkanKoc

Şimdi arkadaşlar,

Ara ara buraya sorular soruyorum. Gayet hayvensever bir insanım. Bahçeli bir evimiz var ve çevredeki sokak kedilerine elimden geldiğince yardım ediyorum, hala öğrenciyim.

Henüz bir evcil hayvanım yok; ama başından beri siyam kedisi hayranlığım var. Arıyorum, tarıyorum siyam kedisini ücretsiz verecek bir kişi dahi bulamadım maalesef.

Bir kişiyle görüştüm, evde doğup büyümüş yavru siyam kedisi var. Sadece şimdiye kadarki masraflarını istiyor ve karşı taraf da öğrenci. Böyle, bir yandan empati kurmaya çalışıyorum ama petshop'a ve hayvan ticaretine karşı biriyim. Hiçbir şekilde etik bulmuyorum. Eğer siyam'ı bu kişiden alırsam, daha çok yardım edeceğimi hissediyorum, ticaretten daha çok. Çünkü anne siyam hala karşı taraftaki kişiyle yaşıyor.

Bir diğer sorum da: evimiz bahçeli. Çevrede sokak kedileri var ve daha önce eve alma çalışmalarım hüsranla sonuçlandı. Yaşamıyorlar arkadaşlar. Eğer siyam'ı alırsam, onu bahçeli evde tehlikeye mi atmış olurum? Çünkü çevrede kediler geziniyor bizim sitede ve bizim evin önünde de.

14 CEVAP

Glman

Siyam sahibi olarak siyamlar çok hassas oluyorlar diğer kedilere göre ve çok meraklılar bahçeden kaçma ihtimali var diye düşünüyorum

SelinTuksal

Kısırlaştırın, iç-dış parazitlerini yaptırın, sonra bahçeye kaçsa da sıkıntı olmaz

akitalove

O zaman sikinti yasicagini sanmiyorum kedinizi bahceye ve disariya alistirmayin :)

Alfam

Kedinizi bahçeye salmadiktan sonra sıkıntı yok :)

SelinTuksal

Benimkiler çıkıyor bahçeye, dolaşıp geri geliyorlar. Ama kızgınlıktayken izin vermiyorum çıkmalarına

FurkanKoc

Cins kedi almayacağım, hayvan ticaretine katkıda bulunmayacağım. Siyam hayranlığımı tekir'de, tuxodin'de, sarman'da da bulabilirim.

KedimVar

Evet öyle yapın. :)) Ama aslında dediğiniz şekilde yani sırf aşı, mama masraflarını ödeyerek aldığınızda satın alma gibi olduğunu düşünmüyorum. Sadece sizden önceki masraflarını karşılamış oluyorsunuz.

FurkanKoc

Hayvansever bir insanım dedim; çünkü yazının girişinde kendimi tanıtttım. Bu olaya nasıl yaklaşıyorum gibi. Türcü bir yaklaşım tabii.. Zaten öyle olmasam, bu sitede ne yapıyorum, öyle değil mi? :)

"Çıkartmayacaksınız olup bitecek" çok da gerçekci ve yapıcı bir öneri midir sizce, özellikle de evin mimarisini görmemiş olduğunuzu bilerek.

İyi akşamlarınız olsun.

Benim1kedimvar

Zor olur bence cunku benim veterinerim 1 yasina kadar cikartmayin demisti sizde 1 yasina kadar bahceli evinizde onu zaptedebilir misiniz . bilemiyorum

Bir de ben kedi sahiplenmek istiyorum dediğim zaman bana ücretsiz olarak siyam getirmişlerdi ama Bakımlarının zor olacağını düşünüp sahiplenmemistim. Hala baska yavrular doguyor onlari sahiplendiriyorlar ama aynı şehirde değiliz maalesef

Glman

Bahçeli bir eviniz varsa bence köpek bakımı için daha uygun bir eviniz var ama ben kedi istiyorum diyorsanız bahçenin çevresine teller oluyor inçe yapılı kaçmasını önleyecek onlardan yaptırmalısınız diye düşünüyorum çünkü dışarda kalan kediler dolaşıp geri geliyorlar evlerine fakat yabanileştikleri bir gerçek tabiki bu sizin kararınız fakat aşılarını yaptırmanız lazım kedi ilgi isteyen bir canlı evdeyken bile bakımları zor olabiliyor ki dışarda daha çok hastalık yaralanma ezilme gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyorlar almadan önce kendinizi tatmin edici değilde kedimi mutlu edebilir miyim diye düşenmelisiniz

akitalove

Evet ama camlara sineklik taktirirsaniz bu sorundan kurtulmus olursunuz

FurkanKoc

sineklik var demirler de var

Hayvansever bir insanım demek ... neyse anlayan anladı bence
Çıkarmayacaksiniz o kadar evin içinde duracak