Kısırlaştırma

fatmanuur42

meraba kedim yaklaşık 3 aylıkyakında tatile gidicez ve o biz dönene kadar 6 aylık olucak sorum aslında şu ne zaman kısırlaştırmalıyım azgınlık dönemi ne zaman başlar acaba bu arada kedim dişi

23 CEVAP

kedilikizzz

İkisinin arasında çok bir fiyat farkı yok maddi açıdan ama fakültede hocalar tarafından profesörler tarafından yapılıyor bu işlem. Bir tık daha güvenilir ama ben kendi veterinerime o kadar güveniyorum ki Avcılar veterinerlik fakültesinin dibinde oturmama rağmen Beylikdüzü tarafına veterinere gidiyorum. Kızgınlığa girdiğinde yerlerde sürünecek resmen :) Sana yalvarırmışçasına bakacak ne olur bana bir çare bul der gibi. Kuyruğunu yukarı kaldırıp poposunu gösterecek sana ve özellikle koridor gibi sesinin yankı yapacağı ortamlarda yüksek sesle miyavlayarak senin Allahm noldu kedime diye hasta mı acaba diye kafayı yemene sebep olacak :) Adını söylediğinde hemen poposunu havaya dikecek :)

Denizzzzzz

Evt o içgüdüsel birşey zaten huzursuz tavırları olur ,çok miyavlar ve genellikle pencerelere çıkarlar bazen iştahsızlaşırlar anlamaman mümkün değil ama kısırlaştırmak istiyorsanız kızgınlık dönemini beklemeyin çünki kızgınlık dönrminde yapmıyorlar kızgınlığım geçmesini bekliyorlar genellikle

ursaminor

O kızgınlık başladığında inan bana anlarsın :D
Özellikle Amerika'da bu kısırlaştırma işlemlerini en geç ilk 3 ayın ardından yapıyorlar. Bu davranışlar kısırlaştırmanın ardından yer etmesin diye. Bizim veteriner bu kızgınlık periyodunun büyümeye yardımcı olduğunu, bu nedenle 1 yaşına girmeden yapılmaması gerektiğini söyledi. Aslında olgunlaşmadan önce kanama olasılığı yüksek olduğundan bence bahane buluyor. Amerika'da kediler büyümüyor mu sanki? Saçma yani. Dese bana kanama riski yüksek zaten ben elletir miyim bebeği?
Açıkçası ben 9 aylıkken filan fakültede yaptırtmayı düşünüyorum. En azından hastane orası.

fatmanuur42

teşekkür ederiim hepinize :) Peki devlet veterinerlerinde mi yaprtırmak doğru olur yoksa özel veterinerlerdemi /:

Reyyanhan

Tıkanır kalırım vallahı :) ben 2 kez hapsurdu diye uyuyamayan insanım :)

kedilikizzz

6 aylıkken falan başlayabilir kızgınlık dönemi bu hiç belli olmuyor daha geç daha erken de olabilir. Siz en az 7 aylık olmasını bekleyin kısırlaştırmak için.

Denizzzzzz

Dişi kedilerde 6-7 aylıkken başlıyor .Anlamanız kolay olur muhtemelen çok miyavlar pencerelerde bekler

fatmanuur42

saçma olucak ama 5. kattayız hiç dışarı çıkmıyo kedi görmüyo yani yinede belli eder mi

Denizzzzzz

Bence fakültede yaptırın ben özel veterinerler konusunda biraz paranoya oldum olaya çok maddi bakıyorlar ellerindeki pet ilaçlarını fln satmak için birsürü şey yapıyorlar tabiii veterinerim gücenilir gerçektwn önceliği hayvanseverlik dersen bilemem

patili

dişi kediler için çok faydalı bir operasyon. ama erkek kediler için aynısını söyleyemem.

patili

ben 1. kez çiftleştirip sonra kısırlaştırıcam. doğumdan 5 -6 ay kadar sonra. :)
reyyan senin bebişleri sevicez daha. hemen kısırlaştırmak yok :) biz dişi anneleri daha şanslıyız. erkeklere göre daha az sağlık sorunu yaşıyor dişiler.

patili

eyvah reyyan ben de kendime kızıyodum çok aşırı bağlıyım diye. ama sen de öylesin. napıcaz bilmiyorum. sonu delilik çünkü.. :/

düşünsene ileride bizden şey diye bahsediyolarmış, "şurda oturan yaşlı deli bi kedici teyze var."

Havanese_Siri

1 yaş civarında kısırlaştırın

fatmanuur42

peki kızgınlık döneminin başladığını nasıl anlıcaz

fatmanuur42

yaa çok teşekkür ederim hepinizee :)