Alabay (Alabai)

Alabay (Alabai)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Alabay (Alabai) Açıklaması

Alabay, Alabai ya da dünya genelindeki yaygın adıyla Orta Asya Çoban Köpeği, güçlü yapısı ve sessiz tavırları ile dikkat çekerken aynı zamanda yırtıcılara karşı korkusuz olması ile tanınır. İlk kez köpek bakacak kişiler için uygun olmasalar da bu ırk 4000 yıllık bir genetik seçilimle günümüze gelmiştir. Rusya, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerde oldukça popülerdirler. İyi bir koruyucu ve bekçi olmaları onların agresif olarak tanımlanmasına neden olsa da aslında ait olduğu aile ile harika bir bağ kurarlar. Sürüleri, bölgeleri ya da mülkleri korumak için uzun yıllardır kullanılan bu köpekler pek çok köpek ırkının aksine bir kişi, ülke ya da topluluk tarafından yaratılmamışlardır. Uzun yıllar boyunca benzer bir kültürün hakim olduğu coğrafyada iklime, doğaya ve dünyaya ayak uydurarak günümüze kadar gelmişlerdir.

Alabay (Alabai) Kaç Kilo Olmalı?

Dişiler ile erkekler arasında fark edilir bir boyut farkı bulunur. Dişiler daha minyon yapılıdır. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 50 ila 90 kg olarak saptanmıştır. Yetişkin dişiler ise 45 - 65 kg aralığında ideal kiloda kabul edilirler. Yüksekliklere bakıldığı zaman bu ırkın oldukça heybetli olduğunu görmek mümkün. Yetişkin erkeklerde yükseklik 70 - 90 cm aralığındayken dişilerde 65 - 78 cm aralığındadır.

Alabay (Alabai) Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu köpeklerin geçmişi çok eskiye dayansa da kökenleri kesinlikle Orta Asya’dan gelmektedir. 4000 yıldan uzun bir geçmişi olduğu düşünülen Alabay’lar koruma, köpek dövüşü ve bekçilik gibi amaçlar için kullanılmıştır. Orta Asya’da popüler olan Akbaş, Kangal be Nazgazi gibi ırklarla benzer özellikler taşırlar. Alabai ırkı ilk kez 1920’li yıllarda Sovyetler döneminde standartlaştırıldı. Sonrasında Rusya’da yeni bir standart oluşturuldu. Bu durum Orta Asya ülkelerinde bulunan Alabai’ler ile Rusya’da bulunanlar arasında boyut, renk ve karakteristik farklılıklar olmasının en temel nedenlerinden birisidir.

Alabay (Alabai) Kaç Tane Yavru Doğurur?

Alabai dişileri her batında 7 - 10 adet arasında yavru doğurabilirler. Yavru sayısını belirleyen pek çok etmen bulunduğu için bu aralığın dışında da yavru doğumu olabilir. 5 ya da 12 yavrunun dünyaya geldiği doğumlar kayıtlarda çok sık olmamakla birlikte yer almaktadır. Çiftleşen dişinin ve erkeğin fiziksel özellikleri, geçmişleri, genel sağlık durumları gibi unsurlar yavru sayısına etki eder.

Alabay (Alabai) Çok Tüy Döker mi?

Alabai’ler yılda bir kez yoğun bir şekilde tüy dökerler. Bu dönem dışında ise oldukça iyi bir kürkleri vardır ve çok az bakım gerektirir. Yoğun tüy dökümünün meydana geldiği dönemlerde fırçalama ve tarama işlemlerinin arttırılması gerekir. Ekstra büyük bir ırk oldukları için genellikle büyük bahçeli evlerde, çiftliklerde ya da benzeri alanlarda bakılırlar. Bu nedenle dışarda çok zaman geçiren köpeğin tüylerinin karışmaması için haftada bir kez taranması yeterli olacaktır.

Alabay (Alabai) Kaç Saat Uyur?

Yavrular ve 7 yaş üzerindekiler yetişkinlere kıyasla daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Yavruların ortalama uyku süresi 16 - 20 saat aralığındadır. Yetişkinler ise 12 - 14 saat kadar uyumaya ihtiyaç duyarlar. Yaşlandıkça uyku ihtiyacı artar. 7 yaş ve sonrasında günlük uyku süresi 14 - 16 saate kadar çıkabilir.

Alabay (Alabai) Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Alabay’lar özgür ruhlu ve zeki hayvanlardır. Bu nedenle eğitilmeleri de zordur. Yüksek koruma iç güdüsü sebebiyle yabancılara karşı her zaman temkinli yaklaşırlar. Genellikle içe kapanık bir mizaçları vardır ve yeni insanlarla ve hayvanlarla tanışmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle erken dönemde eğitimlerine başlanması önemlidir. 6 - 8 haftalık yavrular çocuklarla ve diğer hayvanlarla sosyalleştirilmelidir. Ayrıca köpeğin itaatkâr olması için de eğitim verilmelidir. Aksi takdirde eve gelen misafirlere karşı oldukça gürültülü tepkiler verip onları korkutabilirler.

Alabay (Alabai) Nasıl Beslenmeli?

Genel olarak köpek beslenmesinde küçük, orta ve büyük ırklar için özelleştirilmiş köpek mamaları piyasada yaygındır. Bu ırk ekstra büyük olması sebebiyle farklı bir beslenme planına ve mama formülüne ihtiyaç duyabilir. Herhangi bir köpeğin günlük besin ihtiyacından çok daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle beslenme planının bir veteriner tarafından hazırlanması en doğru olacaktır. Yüksek kalitede kalori içeren köpek mamaları bu köpekler için doğru tercihtir. Sitemizde bulunan büyük ırklar için özelleştirilmiş, yüksek besin değerine sahip olan mama çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Alabay (Alabai) Yorumları

Diğer Adları

Central Asian Ovtcharka, Middle Asian Ovtcharka, Mid-Asian Shepherd, Central Asian Sheepdog, Central


Renkleri

Kirli beyaz, kahverengi tonları, boz, lekeler olabilir


Çıkış Yeri

Orta Asya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, Mastiff, Koruma ve Bekçi Köpeği


Orjinal İşlevi

Sürü bekçiliği, koruma köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Koruma ve bekçi köpekliği (Şehir içinde; özellikle apartmanda yaşaması tavsiyesi edilmez.)


Ortalama Ömrü

11-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

55-79/40-65 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-78/60-69 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Alabay (Alabai) sahiplenmek istiyorsanız, Alabay (Alabai) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Alabay (Alabai) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

talazy kullanıcısının #5687 peti
YagmurBecel kullanıcısının #37954 peti
Anybalb kullanıcısının #16622 peti
k1030059 kullanıcısının #183576 peti
Alabai kullanıcısının #4138 peti
k907412 kullanıcısının #161395 peti
Irmaakk kullanıcısının #149125 peti
k783223 kullanıcısının #138973 peti
k783223 kullanıcısının #138634 peti
k462587 kullanıcısının #85982 peti
MissDionysos kullanıcısının #82787 peti
Dilara6447 kullanıcısının #64066 peti