Pomeranyalı

Pomeranyalı
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Pomeranyalı Açıklaması

Küçük parlak gözleri, asla yenemediği merakı ve yüksek sadakati ile ideal bir ev köpeği olan Pomeranyalı'lar kısaca Pom olarak da bilinirler. Küçük çocuklarla ve diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar. Büyük çocukların olduğu aileler onlar için çok daha uygun olacaktır. Nordic ve Spitz ırklarının en küçüğü olan bu köpekler, süs köpeği sandartlarını karşılarlar. Havlama eğilimleri vardır, küçük boyutlarına rağmen iyi bir bekçi olabilirler. Küçük ırklarda sıkça karşılaşılan solunum problemleri ile ortaya çıkabilse de yaklaşık 16 yıllık sağlıklı bir hayat sürebilirler.

Pomeranyalı Kaç Kilo Olmalı?

Oldukça ufaktırlar ve vücut uzunluğu ile yüksekliğinin oranının 1 olması ideal kabul edilir. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 1,8 - 3,1 kg’dir. Dişiler için de yakın kilolar ideal olarak kabul edilir. Yetişkin bir dişi Pom 1,6 - 2,7 kg aralığında olabilir. Yüksekliklere bakıldığında da dişiler ve erkekler arasında ciddi bir fark görülmez. 18 - 30 cm aralığında boyları olabilir. İdeal kilo hesabının yükseklik üzerinden yapılması gerekir. Ufak boyutları onların kucak köpeği olarak tanımlanmasına neden olmuştur.

Pomeranyalı Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Pomeranyalı’nın geçmişi Kuzey Kutbu’nun güçlü kızak köpeklerine dayanır. Alman Spitz ırkı ile bağlantısı bulunur. Adını Kuzeydoğu Avrupa’da bulunan Pomerian bölgesinden alan ırk, Zwergspitz olarak da tanınır. Zarif görüntüleri ve minik vücutları ile süslü bir yatak üzerinde harika görünmeleri onları kraliyet ailesi için popüler hale getirmiştir. İngiltere Kraliçesi Victoria ile üne kavuşan bu ırk aynı zamanda standartlarına da kraliçe sayesinde kavuşmuştur.

Pomeranyalı Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu minyatür ırk için batında 1 - 5 arası yavru doğması normaldir. İlk doğumda ise 1 ya da 2 yavru doğması beklenir. Bu köpekler 2 yaşındayken doğum yapmak için ideal zamandadırlar. Genellikle de 7 yaşından sonra doğum yapmaları önerilmemektedir. Ortalama olarak bir Pom’un 4 kere doğum yapması beklenir ancak çok doğum yapmak bu cins için çok yıpratıcı olabilir ve bu nedenle önerilmez.

Pomeranyalı Çok Tüy Döker mi?

Çok fazla tüy dökmeseler de bakım ihtiyaçları vardır. Uzun, kalın çift katlı kürkleri sebebiyle düzenli olarak taranmaları gerekir. Taramada kullanılacak fırçanın iyi seçilmesi önemlidir. Deriye yetişmeyecek ve zarar vermeyecek ancak tüyleri açabilecek ince ve sert bir fırça tüylerde meydana gelen karışıklıkların oluşmasına engel olur. Bazı köpek sahipleri düzenli olarak tüylerin tıraş edilmesini tercih ederler. Bu durumda bakım ihtiyacı azalır ancak tamamen ortadan kalkmaz.

Pomeranyalı Kaç Saat Uyur?

Yenidoğan Pom’lar günün 22 saatini uykuda geçirecektir. Bu nedenle köpeğin uyumadığı zaman dilimlerinde bakım ihtiyaçlarının konforlu ve düzenli bir şekilde karşılanması gerekir. 4. haftadan itibaren ise günlük uyku ihtiyacı 20 saate sonrasında 18 saate kadar düşer. Yetişkin bir Pom günün 12 saatini uyuyarak geçirir. Yaş ilerledikçe günlük uyku süresi yeniden yükselişe geçer. Yaşlı Pom’lar günde 14 saat kadar uyuma ihtiyacı hissederler. Uyku süresi ne olursa olsun bakım gereksinimlerinin aksatılmaması önemlidir.

Pomeranyalı Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Pomerian’ların eğitimi çok önemlidir. Bunun en temel nedeni de köpeğin sağlığının korunmasıdır. Ufak yapıları sebebiyle kendilerini kolayca yaralayabilirler ya da sahiplerinin istemeden onları yaralamasına neden olabilirler. Bu nedenle kanepe, yatak ya da koltuk gibi onlar için riskli yerlere çıkmamaları gerekir. Yine boyutları sebebiyle yürüyüş tasmalarını çekiştirmemeleri gerekir. Bu da erken dönemde verilecek yürüme eğitimi ile mümkündür. Çağrıldıklarında gelmelerini öğrenmeleri, erken dönemde sosyalleşmeleri tavsiye edilir. Yavru köpek eğitimi ile yeni hayatlarına alışırlarken yaşayabilecekleri pek çok kazadan korunabilirler.

Pomeranyalı Nasıl Beslenmeli?

Bu küçük cinsin fazla beslenme gereksinimi yoktur. Midelerinin hızlı yemekten şişmeleri için günlük porsiyonlarını ikiye bölerek vermek uygun olacaktır. Köpeğin büyüklüğüne, günlük aktivite miktarına ve yaşına bağlı olarak mama miktarı belirlenmelidir. Fazla 1 kilo bile bu cins için çok büyük önem taşır. O nedenle beslenmeleri ve kiloları dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Herhangi bir kilo artışı gözlemlendiği zaman mutlaka bir veterinere başvurulmalı ve beslenme planı yeniden düzenlenmelidir. Küçük ırk köpekler için üretilen köpek maması çeşitlerini sitemizden inceleyebilir ve sevimli dostunuz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Pomeranyalı Yorumları

Diğer Adları

Pomeranian, Pom


Renkleri

Krem Rengi, Siyah, Beyaz, Çikolata, Taba Rengi, Mavi, Kahverengi, Gri, Kızıl


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Spitz, kuzeyli (arkadaş)


Orjinal İşlevi

Arkadaş


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-16 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

1,8-2/2-2,5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

18-30/18-30 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Pomeranyalı sahiplenmek istiyorsanız, Pomeranyalı sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Pomeranyalı dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

lunapomi kullanıcısının #53282 peti
smiley kullanıcısının #759 peti
Busra22552 kullanıcısının #5007 peti
GundibooM kullanıcısının #11016 peti
hayvandost222 kullanıcısının #53104 peti
akif3434 kullanıcısının #1989 peti
Abgu kullanıcısının #3754 peti
GundibooM kullanıcısının #10667 peti
Belma1411 kullanıcısının #16576 peti
BAYRAMOZCAN kullanıcısının #33513 peti
gizemdr kullanıcısının #84931 peti
asilsila kullanıcısının #55609 peti