Golden Retriever

Golden Retriever
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Golden Retriever Açıklaması

Sevimli, nazik ve akıllı olan bu ırk insanlarla oldukça iyi anlaşır. Bu ırkın yüksek koruma iç güdüsü yoktur ancak Golden Retriever köpekler çok iyi bir arkadaş olarak ideal seçimdir. İdeal aile köpeği olarak tanımlanan bu ırk genellikle neşeli, kolay eğitilebilir ve bakılabilir olması sebebiyle çok popülerdir. Altın rengi tüylerinden adını alan bu ırkın; İngiliz, Kanada ve Amerika olmak üzere 3 alt türü bulunur.

Golden Retriever Kaç Kilo Olmalı?

Büyük ırk olarak tanımlanan bu köpeklerde dişiler erkeklere kıyasla daha minyondur. Yetişkin erkekleri için ideal kilo 29 - 34 kg aralığındadır. Yetişkin bir erkek 56 - 61 cm boyundadır. Dişilerde ise ideal kilo 25 - 29 kg olarak belirlenmiştir, yetişkin dişlerin boyu ise yaklaşık olarak 51 - 56 cm aralığındadır.

Golden Retriever Köpek Hangi Ülkeye Ait?

19. yüzyılda İskoçya’da yetiştirilen ırkın ortaya çıkışı bölgedeki yaban av kuşu avına dayanmaktadır. Bu avlar o dönem çok popülerdi ancak mevcut av köpekleri hem karadan hem de sudan avları taşıyamıyordu. Spaniel ırkının sudaki marifetleri ile kızıl bir Setter’in çiftleşmesi sonucunda doğan sarı yavrular günümüze Golden Retriever olarak geldi. Bu ırk ortaya çıktığı dönemde başarılı bir av köpeği olarak tanımlanırken günümüzde ise gerçek bir aile köpeğidir. 1911 yılında resmen farklı bir tür olarak tanımlandıktan sonra 1920 yılında ise bugünkü adını alan ırk, dünyanın en popüler köpekleri arasında yer alıyor.

Golden Retriever Kaç Tane Yavru Doğurur?

Golden Retriever dişileri doğumda 6 ila 8 adet arasında yavru sahibi olur. Hem ırkın doğası hem de ihtiyaçları gereğince yavrular 8 haftalık olana kadar annelerinden ayrılmazlar. Yavruların kişiliklerinin oluşması ve değerlendirilebilmesi için bu süre önemlidir. 8 haftanın sonunda her yavrunun genel özellikleri netleşeceği için doğru yuvaya yerleşmeleri daha kolay olur.

Golden Retriever Çok Tüy Döker mi?

Altın sarısı tüyleri ile insanı kendine hayran bırakan bu köpeklerin belirgin özelliklerinden birisi kalın ve güzel bir kürke sahip olmaları ve bolca tüy dökmeleridir. Golden Retriever’ler özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde tüy dökmeleri ile bilinir. Düzenli günlük fırçalama ile tüy dökümü azaltılabilir. Yine de pek çok köpek ırkına göre daha tüylü olması sebebiyle tüy dökmeye bağlı bakım ihtiyaçları artabilir. Ayda bir kez banyo yapmaları tüy sağlıkları açısından önem taşır.

Golden Retriever Kaç Saat Uyur?

Bu köpekler aktif ve enerjik olduğu için özellikle ergenlik döneminde daha az uyurlar. Ancak düzenli olarak hareket etme fırsatı olmayan Golden Retriever’ler kendilerini uykuya kolayca kaptırabilirler. Günden 10 ila 12 saat arasında uyku anormal değildir ancak köpeğin gün içerisinde mutlaka enerjisini boşalttığından emin olmak gerekir.

Golden Retriever Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Irkın enerjisi yüksek olduğu için günlük egzersiz ve eğitim ihtiyacı da bu durumla doğru orantılıdır. Genellikle kedilerle, köpeklerle ve insanlarla iyi geçinirler. Biraz destekle iyi bir eğitime sahip olabilirler. Ancak bu özellikleri ile bekçi ya da koruma köpeği olmaya uygun değillerdir. Sosyal ve aktif olmaları genel olarak iyi bir arkadaş olmalarına imkan sunar. Bu durumda onların neden iyi bir aile köpeği olduğuna güzel bir açıklamadır. Zaman zaman heyecanlı olabilecekleri ve boyutları sebebiyle heyecanlı zamanlarında çocukları korkutabilecekleri için Golden Retriever’lerin bu noktada eğitilmesi gerekebilir. Akıllı ve kolay eğitilebilir oldukları için eğitimlerinde sorun yaşanması zordur. Rehber köpek ya da arama kurtarma köpeği olabilecek hassasiyete ve zekaya sahip olan Golden Retriever köpekler, çocuklar için oldukça güvenilirdir.

Golden Retriever Nasıl Beslenmeli?

Golden yavruları oldukça hızlı büyür ve yapı olarak kilo almaya uygundurlar. Düzenli olarak aktivite yapmayan ve dolaşmayan köpekler kısa sürede kilo alabilirler. Bu nedenle beslenmesine mutlaka özen gösterilmelidir. Günlük kalori ihtiyacını doğru hesaplamak ve ihtiyaçlarına uygun mamayı seçmek sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşır. Bu ırk zaman zaman mama seçiminde sahibini zorlayabilir. Seçici oldukları için farklı mamaların küçük ambalajlarını alıp denemelerine imkan sunmak ve doğru mamayı bulmak gerekebilir. Yüksek kaliteli ve düşük kalorili bir diyet bu köpekler için doğru seçim olacaktır. Sitemizde büyük ırk köpekler için sunulan mama çeşitleri arasından köpeğinizin ihtiyacı olan mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Golden Retriever Yorumları

Diğer Adları

Yellow Retriever, Golden Flat Coat, Altın Avcı


Renkleri

Sarının tonları, krem rengi


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av köpeği, avı bulup getiren köpek


Orjinal İşlevi

Avı bulup getirme


Günümüzdeki İşlevi

Avı bulup getirme, rehber, itaat yarışmaları; bulma getirme saha yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

29-34/25-29 kg


Boy (Erkek/Dişi)

56-61/51-56 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Golden Retriever sahiplenmek istiyorsanız, Golden Retriever sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Golden Retriever dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Nida_Leydi kullanıcısının #62207 peti
_ggunes kullanıcısının #341 peti
FerayeG kullanıcısının #63451 peti
Muzeyyennb kullanıcısının #27161 peti
meteor_xx kullanıcısının #24319 peti
GoldenOdin kullanıcısının #12158 peti
elviiss kullanıcısının #23003 peti
guineapigela kullanıcısının #38850 peti
achill_the_pekemix kullanıcısının #8413 peti
SevimliTom kullanıcısının #52176 peti
Gofretim kullanıcısının #63423 peti
BasbugGS kullanıcısının #67463 peti