Maltese

Maltese
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Maltese Açıklaması

Uzun, yumuşak ve beyaz tüylere sahip küçük, oyuncu ve zarif bir profil çizen Maltese karşı konulması zor köpek ırkları arasında daimi bir yere sahiptir. Küçük ırkın bu popüler cinsi sevimlidir, arkadaş canlısıdır, yüksek ölçüde eğitilebilir ve aynı zamanda oldukça da zekidir. Diğer küçük ırklarla kıyaslandığında havlama eğilimi orta derecede olmasıyla da apartman hayatına son derece uygun olduğu ifade edilebilir. Sürekli uzayan yumuşacık tüyleri onun en ayırt edici özelliklerinden biridir, yine de bazı kişiler tüylerini tamamen kestirmeyi tercih edebilir. Diğer köpeklere karşı da oldukça sıcakkanlı olduğu bilinen bu cins çocuklara karşı orta derecede tolerans göstermesiyle tanınmaktadır. Küçük boyutları ve hassas yapıları nedeniyle çocuklu aileler için uygun özellikler göstermez. Bazıları hassas sindirim sistemlerine sahip olabilirler ve yemek seçebilirler. Bu durumda ağız ve diş sağlığının sürekli takip edilmesi oldukça önemlidir. Boyutuna rağmen oldukça cesur bir cinstir ve mizacı hem genetik faktörlerden hem eğitim sürecinin başarısından hem de ne kadar erken dönemde sosyalleştirildiğinden etkilenebilir. Kaliteli kuru mamalarla beslenip rutin kontrolleri yapıldığında bu sevimli dostlar 12-14 yıl boyunca aileleri ile uzun bir birliktelik yaşayabilirler.

Maltese Kaç Kilo Olmalı?

Maltese cinsi köpeklerin taşınması çok kolaydır. Bu hem bir yerden bir yere giderken avantaj sağlar hem de olası bir tehlike anında onu korumayı mümkün kılar. 2-3 kg ağırlığa ulaşabildikleri bilinen bu ırkın boyu da 23 – 25 santimetreye kadar uzayabilir. Oldukça küçük olmaları onların süs köpeği sınıflandırmasına girmesinin de nedenidir.

Maltese Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Maltese geçmişi çok öncelere dayanan soylu ve asil bir ırktır. Hatta ünlü filozof Aristo tarafından mükemmel derecede orantılı olarak tanımlanmıştır. Menşei ülkesi Malta’dır. Spaniel ve Poddle cinslerinin melezleştirilmesi ile geliştirildiği düşünülen bu sevimli ırk yüzyıllar boyunca ada ülkesinden dünyaya yayılmamıştır. Daha sonra Avrupa ülkelerine geçmiş ve bu noktada da Avrupa’nın elit kesimi arasından oldukça popüler hale gelmiştir. Amerika’ya ulaşması ise 1870 yılını bulmuştur. AKC tarafından 1888 yılında tanınmıştır. Zaman içerisinde farklı amaçlarla ırkın sevimliliğinden ve oyun severliğinden yararlanılmıştır. Gösterilerde yer almışlar ve son olarak da günümüzde aile bireylerimiz arasına katılmışlardır.

Maltese Kaç Tane Yavru Doğurur?

Maltese köpeklerinin dişileri 4 – 8 ay arasında ergenlik dönemine girerler. Bu süreçte çiftleştirilmeleri kesinlikle önerilmemektedir. Henüz gelişimleri tamamlanmadığı için gebelik süreci genç vücutlarına zarar verebilir. Dişiler 8 ayı tamamladıktan sonra bekletilmeli ve çiftleşme için 2-3 yaşına gelmeleri beklenilmelidir. Gebelik süreçleri 58 – 65 gün arasında sürebilir. Genellikle 2 ile 5 arasında yavruya sahip olurlar. Bazı dişiler tek doğumda altıdan fazla yavruyu da dünyaya getirebilirler. Yavru sayısı üzerinde dişinin yaşı, daha önce doğum yapıp yapmadığı, erkek ile kaç kere çiftleştiği gibi değişkenler kadar sağlık durumu ve beslenmesi de etkilidir.

Maltese Çok Tüy Döker mi?

Uzun beyaz tüyleri ilk görüldüğünde bu ırkın çok fazla tüy dökeceği ile ilgili yanlış bir izlenime kapılmak mümkündür. Bakımı doğru ve eksiksiz yapılanların oldukça az tüy döktükleri bilinmektedir. Tüyleri kısaltılmazsa düzenli olarak fırçalanmalıdır. Ancak fırçalama oldukça narin yapılmalı ve tarama ile de desteklenmelidir. Veterinerlerin önerileri doğrultusunda yıkanabilirler, hızlı uzayan tırnaklarının bakımının aksatılmaması gerekir.

Maltese Kaç Saat Uyur?

Maltese cinsi dostlarımız oyun oynamayı ve aileleriyle birlikte zaman geçirmeyi çok severler. Yavruluk dönemlerinde günde 18 saat kadar uyusalar da yetişkinlik dönemlerinde 8 – 10 saatlik uyku onlar için yeterli olur.

Maltese Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitim süreçleri ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey onların insanları çok uzun zamandır tanıdıkları ve zekaları sayesinde çözdükleridir. Dolayısıyla eğitimde tutarlı olmak ve nazik bir şekilde liderlik rolünü üstlenmek gerekir. Eğitim sırasında sert tepkiler onların inatçılık yapmasını tetikleyebilir, mümkün olduğunca olumlu eğitim yolları denenmelidir. Her cins gibi onlar için de erken dönemde sosyalleşmek önemlidir.

Maltese Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak bazı hastalıklara yatkınlıkları bulunduğu bilinen Maltese’ler diz kapaklarında sorun yaşayabilirler, karaciğer rahatsızlıkları geçirebilirler, hipoglisemiye yakalanabilirler, böbrek sorunları nedeniyle sağlıklarını yitirebilirler. Onların beslenmesinde kaliteli küçük ırk köpek mamaları oldukça önemlidir. Kilo almaya orta derecede meyilli oldukları bilinir. Günde iki öğün olacak şekilde mama beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Sitemiz üzerinden onun için en doğru seçimi yapabilir, ürün içeriklerini inceleyebilir ve yorumları okuyabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Maltese Yorumları

Diğer Adları

Bichon Maltese, Malta Teriyeri


Renkleri

Beyaz


Çıkış Yeri

Malta


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Arkadaş, terrier, su köpeği, bichon (kabarık tüylü, sevimli mizaçlı küçük köpek)


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

2-3/2-3 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-25/23-25 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Maltese sahiplenmek istiyorsanız, Maltese sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Maltese dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pug

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

anfrenee kullanıcısının #19569 peti
Luckyssss kullanıcısının #11861 peti
akitalove kullanıcısının #17283 peti
MisisLarin kullanıcısının #72000 peti
Lolacikk kullanıcısının #72372 peti
Malteseyavru kullanıcısının #17705 peti
Thegoldenfly7 kullanıcısının #259 peti
ceydaimam kullanıcısının #1515 peti
esmakknn kullanıcısının #9090 peti
serapcesur kullanıcısının #21666 peti
Lola33 kullanıcısının #52974 peti
Luckyssss kullanıcısının #13627 peti