British Longhair Kedime Erkek Bir Eş Arıyorum

Merhaba arkadaşlar,

Kedim 8 aylık oldu ve kızgınlık dönemine girdi evde uyku uyutmuyor miyavlamaları.

Uygun bir eş bulmak istiyorum, İstanbul Küçükçekmece de oturuyorum

16 CEVAP

Gamzessven

İşte aslında aynı düşünceyle yani sahiplenirken tüm sorumluluklarıyla sahiplenme düşüncesiyle kısırlaştırmalısınız. Kedi ilan sayfalarına, barınaklara, sokaklara baktığınızda bir sürü yaralı,engelli, yeni doğmuş bebek kedilerin nasıl telef olduğunu bir görseniz. Ve yine aynı ilanlarda maalesef ki genelde öncelik bu ihtiyaç sahibi kediler yerine evde doğan ve cinsi güzel olan kedilere öncelik veriyorlar. Yani aslında evdeki kedilerimizi doğurtarak diğer sokak canlılarının hakkına girmiş oluyoruz. Bunların dışında kendi kediniz de bir kez kısırlaştırdıktan sonra artık bir daha kızgınlığa girmeyecek diye bir şey yok yani çiftleştirmek bir çözüm değil. Doğum ve emzirme dönemi bittikten sonra tekrar kızgınlığa girecek ve tekrar aynı şeyleri yaşayacaksınız. Her seferinde çiftleştiremeyeceğinize göre kediniz kızgınlığı hep yaşayacak. Bu da yumurtalık organı için hiç iyi bir şey değil. İnternetten kendiniz de pyometra hastalığını araştırabilirsiniz. Yani kısırlaştırarak hem onu çok büyük bir stresten, olabileceği hastalıklardan koruyorsunuz hem de ihtiyacı olan kedilere yuva hakkı tanımış oluyorsunuz. Genellikle bütün bilinç sahibi hayvanseverlerin görüşü bu yönde. Bu sayfadaki diğer kısırlaştırma konusundaki soruları da okuyabilirsiniz. Bir kez daha düşünmenizi, daha iyi araştırmanızı öneriyorum kedinizi çiftleştirmeden önce.

Cansumuezza

yavrulardan bir kısmını alıp satacaksa veteriner cins olduğu için tabiiki size kısırlaştırmaktan bahsetmez. veterinerinizin dediğide nasıl iştir anlam veremedim. ama sizin kedinizin kendi daha yavru. nasıl yavrusu olsun. olurda sorunlarıda beraberinde getirir. kediler 12 aya kadar yavru sayılırlar. her neyse aklı başında ve gerçekten hayvansever veterinerler "kısırlaştır,aşılat,yaşat" ilkesini edinmişlerdir kendilerine görebilirsiniz. pyometra ise rahim ve yumurtalıkların sizin ancak iltihap kedinizin poposundan iltihap aktığında farkedebileceğiniz çok ciddi bir hastalıktır. her kızgınlıkta çiftleştirecekmisiniz bu sorun doğmasın diye? sizi tanımıyorum tenzih ederim ama evet her kızgınlıkta yavruları satmak için insanlar çiftleştiriyor kedilerini. inanın bu bir kediyi kısırlaştırmaktan bin kat daha acımasızca ve insanlık dışı. kediniz kısırlaştığında nasıl rahatlayacak sizde göreceksiniz. çünkü onların kızgınlığa girmesi tamamen kendi iradeleri dışında isteyerek falan olmuyor yani. onları rahat bırakmayan bir sancı gibi.

Gamzessven

Kuş kadar kafeslerde emziren anne kediler var barınaklarda, sokaklarda çoğu kedi hamile. Onlara geçici yuva olarak bile bu heyecanı tadabiliriz. Hem onlara yardım olmuş olur. Kendi kedimizi çiftleştirmemize gerek yok

Ayse_naz_G

8 ay çoook erken en az 15 aylık olması lazım sonra pişman olursunuz ;(

Cansumuezza

pardon, rahim ve yumurtalıkların iltihaplanmasıdır* cümlenin sonu yazılmamış.

Cansumuezza

bu kadar yazmışımda kediniz erkekmiş başlığı şimdi görüyorum. olsun başka birileri istifade eder :)

Gamzessven

O acı çeker gibi miyavlamaları kısırlaştırmadığınız sürece devam edecek. Bu daha insanlık dışı değil mi. Özellikle erkek kedi çiftleşse bile ertesi gün yine kızgın olacak. Veterinerinizden de hiç hoşlanmadım gerçekten ticaret için istiyor. Keşke veterinerinizi de değiştirseniz

Cansumuezza

@gamzeseven ay evet şimdi görüyorum nasıl baktıysam :D en azından yazdıklarım boşa gitmedi sevindim. soru sahibi arkadaşım gamze'nin dediği gibi veterinerlere çok masumane yaklaşmayın maalesef çoğu bizim gibi düşünmüyor ve sizin yavrunuza değer vermiyor.

Musege

Yazılanların tamamını okumadım ama veteriner ne diyorsa tersi hayırlıdır. Yok çok kararsız kaldıysanız yazı tura atın muhtemelen daha sağlıklı bir karar verirsiniz.

Gamzessven

Kısırlaştırmayı düşünmez misinizzz

Yani kısırlaştırma ile ilgili bir çok araştırma yaptım, en yakınım olarak teyzem kendi kedisine yaptırdı. Ben bunun canlılar için ne kadar doğru bir karar olduğunu bilemiyorum. Sonuç itibariyle sahiplenirken bütün sorumlulukları üstlenerek sahiplendim. Şimdi de bunu bahane ederek adım atmak istemiyorum

Yaptığınız yorumu dikkatlice okudum benim evimde aynı cins iki tane kedi bulunmakta, biri dişi diğeri ise erkek.

Erkekte kızgınlık döneminde fakat dişim ondan kaçıyor. Yanlış bir şey yapmamak adına veterinere götürdüğüm de veteriner iki kediyi de benden isteyip onlara bir ay gibi bir süreçte eş bulabileceğini söyleyip yavrulardan bir kısmını alacağını söyledi. Kısırlaştırma olayı ile ilgili bir bilgi vermediği için ben bu düşünceden uzaktım. Şimdi ise ne yapmam gerekiyor bilmiyorum, miyavlamaları sanki acı çekiyor gibi... Kontrollerde ise ikisinde çok sağlıklı olduğunu söylediler.

Gamzessven

Veterinerler okul okurken mesleki deformasyona uğrayarak sadece iş olarak görüyorlar maalesef o yüzden böyle bir şey demesine şaşırmadım. Sizin gibi ince düşünmüyor ya da kedinizin iyiliğini düşünmüyor. İnanın gerçekten kısırlaştırmak ennnn doğrusu. cins kedileri para kaynağı olarak görüyorlar çok daha uyanık olmalısınız. Ve genleriyle oynandığı için doğuştan sağlık problemleriyle doğuyorlar. Hayatları boyunca solunum problemi, eklem ağrısı çeken kediler var genleriyle oynandığı için. Yavrular doğduktan sonra sahiplendirmek isteyeceksiniz sahiplenen insanlar da yine ticaret olarak görüp dişileri sürekli doğurtacaklar vs vs. Bu suça ortak olmayın, kısırlaştırın :(

Gamzessven

@cansumuezza kedisi dişi doğru anlamışsınız :)

Eymentalay

Öncelikle size tavsiyem o veterinere bir daha lütfen gitmeyin. Benim de dişi kedim 1 yaşına girmek üzere bir kere çiftleştirip anneliği tattıktan sonra kısırlaştırmak istiyorum. Kediyi sürekli çiftleştirmek sizi de onu da yorar ve kedinin ömrünü kısaltır çok yıpratır ikinizi birden, benim tavsiyem bir kere çiftleştirin yavru alın hem siz o süreci o heyecanı yaşayın hem de kediniz yaşasın. Yavrular büyüyüp sütten kesildikten sonra da muhakkak kısırlaştırın ömür boyu daha sağlıklı yaşar ve size de sorun çıkarmaz. Kısırlaştırmanın faydalarını yazmıyorum zaten ayrıntılı yazmışlar fazlası var eksiği yok