Cins Kedi Sakinliği?

alaraww

Şimdi benim deli dolu oyun delisi bir kızım var.Bir tane arkadaşım var kedi hareket etse korkuyor falan.Bende bu şartlar altında kedi sahiplenmemesi gerektiğini söyledim.Alışabilirsen ki zamanla her şeyine alışıyorsun sahiplen ama her kedi elbet koşar oynar,24 saat uyuyan yatan kedi yoktur dedim.Arkadaşım da Scottish ve British cinsi kediler hep yatıyor onlardan sahipleneceğim diyor.Bende onların da avlanma içgüdüleri var,kuş görünce onlarda deliriyor desemde fayda etmedi.Kedinin sahiplenilip sonra bırakılmasından korktuğum için arkadaşımın bu kadar üzerinde durdum.Sizin fikirlerinizi de almak istedim.Bence kediler ne kadar sakin olurlarsa olsun oynamayı seven canlılar.British,Scottish cinsi kedisi olanlar kedilerini kısaca anlatabilir mi?

16 CEVAP

merveaydar

chinchilla cinsi kedim var, biblo diye biliniyor bu ırk. evet çoğu kediye göre uysal ama mutfak tezgahından bir şey düşürme sesiyle uyandığım da oluyor, koşarken kupa kırdığı da oluyor, oradan oraya atlayıp zıpladığı, kitaplığa tırmanmaya çalıştığı da oluyor. öylece oturacak bir şey istiyorsa çok güzel peluş kediler var hem mama masrafı da yok.

Kevserhaksever

Kedinin karakteriyle alakalı bir durum ama günün belli saatleri çok hareketli oluyorlar. Arkadaşınız bilinçsiz davranmamalı bu konuda. Bir anlık heves ile alıp yaramaz çıkan bir kediyi bırakması çok olağan bir durum. Kediyi sahiplenip hem kendisini gericek hem kediyi huzursuz edicek bu yüzden bu topun altına girmesin. Sevmeden, enerji ihtiyacını gidermeden bir kediye yuva olamaz.

alaraww

Kısacası gerçekten 24 saat uyuyan yerinden kalkmayan kedi var mı? Bence yok ve kedi hareketlerinden korkan biri kedi sahiplenmemeli diye düşünüyorum.

iameceevans

Tanıdığım birinin 2 yaşında scottish kedisi var. Eve çok uysal oturuyor uyuyor pek oyunla alakası yok ama bu da yaşından kaynaklı. Onun da küçüklüğü baya hareketliydi. Şimdi çok az oynuyor en fazla yarım saat geri kalan zamanları çok uysal. Benim tavsiyem emin olana kadar sahiplenmemesi. Bu bir hobi değil. Aldığı hayvan ailesinden biri oluyor. Evlatlık sahiplenmek gibi bir şey bu. Eğer imkan olursa kedisi olan bir evde 5-10 gün misafir olsun ve kendi karar versin.

ZehraBulutt

Ne kadar sakin olursa olsun her kedi günde en az bi 10 dk deli gibi kosturuyor. Cins kediler için de geçerli bu. Kaldı ki çok deli, hatta ısıran bir scottish straight biliyorum. Arkadaşınız gerçekten iyi düşünmeli ve onu nasıl olsa geri veririm diye değil de ömür boyu bakacağı aileden biri gibi görerek sahiplenmeli.

ZehraBulutt

Ayrıca sakin bir kedi istiyorsa 2-3 yaşına gelmiş, karakteri oturmuş uysal bir kedi sahiplensin bence. Çünkü yavrular çok yaramaz oluyor, ve anlattıklarınızdan yaramazlığını görünce yavruyu bırakmak isteyebilir gibi hissettim.

Tdemiroz

Hayvanları hep severdim ama uzaktandı açıkçası.Kardeşim kedimizi 45 günlükken sahiplenip geldiğinde 2 gün ayaklarımı yere indiremedim korkudan.-ki hal böyleyken kumuna da ben alıştırmak zorunda kaldım ama patilerinin ucundan tutuyodum korkudan.. Şimdi koyun koyunayız.Gece yanımda yatar, gelmezse neden gelmedi bu gece diye üzülüyorum :D Kedimizin cinsi Scottish Fold. 9 aylık oldu ve inanın kıpır kıpır bir hayvan.Kolumuzu, burnumuzu kaşısak oyun sanıyor. Sakinlik ya da haraketlilik karakterleriyle ve sağlığıyla alakalı bir durum bence. Hastalık atlattı, onunla beraber öldük öldük dirildik. Çocuklar bile zamanı geldiğinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ama hayvanlar hiç büyümeyen sürekli ilgiye bakıma aç ve muhtaç canlılar. Arkadaşınızın kendine güveni yoksa sahiplenmesin lütfen.

4 yaşında britishim var. evet genel olarak aşırı sakin ama tabi ki her kedi gibi çıldırdığı da oluyor günde 1 saate yakın. 15 saat civarı da uyuyor.

Nightcat

Günün her saati uyuyamaz. Ki o derece korkuyorsa, bu hayvan tuvalete gidecek manasına suyuna gidecek illa ki yürüyecek o zaman bunlardan da korkar ki bunları günde sıkça yapıyorlar. Onu geçtim, zaten 24 saat uyumuyorlar ki zaten sağlıklı olduğunu düşünmüyorum, çok kilo alır kedi o zaman. Her kedinin çıldırdığı bir saat vardır diye düşünüyorum. Benim kedim öğlenleri genelde uyuyor ama gece saat 10dan sonra gece yarısına kadar evi turluyor koştura koştura, şımarıyor falan. Yani mümkün değil full uyuyan bir kedi. Ya alışacak ya da hiç kalkışmasın böyle bir işe

bengusarioglu

Daha önce 2 tane yavru kedi büyüttüm ikisi de çok yaramazdı zamanla uysallaştılar. Bu sene 3 yaşında bir ankara kedisi sahiplendim ve genelde deli olur derler şaka da olsa. O kadar uysal ki şaşırıyorum yavruların hareketli hallerine alışık olduğum için. Ama bunun cins olmasından değil de yaşından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü diğer yavruyken çok hareketli olan tekir kedim de yaş alınca çok uysallaştı. Bence yetişkin ve karakteri oturmuş bir kedi sahiplenmesi kedili hayatına alışması için güzel bir başlangıç olur :)

TATA4242

Şimdi size uzun olarak anlatayim.Oynaması ve eğlenmesi için ev ortamı,sahibi,yedikleri,yaşı bu konuda epey etkilidir.British sürekli yatar diye bir şey yok.Britishler oyunu çok severler,en sevdiği oyun ise genelde,kovalamacadır.Siz onu kovalayın o kaçsın saklansın.Daha sonra siz kaçın ve saklanın o sizi bulsun ve emin olun yerin altına girsenizde buluyor.Scottish almanızı pek tavsiye etmem,zira ileriki yaşlarında raşitizm hastalığı baş göstereceğinden,yatağından pek kalkmaz ve size çaktırmadan acı çeker.Çünkü vicdansız insanın bir mahsulüdür kendisi.İngiliz alcaksanızda shorthair alın rahat edersiniz,ayrıca scottish erkek yada dişi aşkın bir mahsülü olan bir yavru sahiplenmeyin.Mümkün ise ikiside british olsun, anne babası.Bu raşitizm hastalığını önlemek için bir yöntemdir.İngiliz kediler 3_5 yaş aralığında olgunluğa ulaşır,diğer kediler gibi değiller yani.İngiliz yatar iran kalkar diye birşey yok size ve kedinize bağlı.Benim kedi 3 yada 3.5 metrelik dolap üstüne çıkıp orada yatıyor,lcd tvnin üstünede çıkıyor.Balkondaki uydunun tepesine çıkma eyilimleride var.Yani açıkcası hareketli olup olmaması önemli ama daha önemlisi size olan tepkileri bana göre.Çünkü britishler tek bir kişiyi sahiplenir.Bunu göz önünde bulundurun ve çok hareket etsin istemezsiniz,bazı zamanlar gece uyutmadığını bilirim.

TATA4242

Şunuda ekliyim hareketli ve iyi bir kedi isterseniz russian blue öneririm.Ancak çok hareket etmesin,ayarında olsun derseniz,british size göre hareketde eder,yeri geldiğinde oynarda,yatarda.Britshin en iyi özelliği kimseyi iplememesi yani örnek verim bir tatile gittiniz kediyi annenize bıraktınız,sizi özler ancak pek iplemez.Mamasını ver pek bulaşma oda sende rahat edersin.Diğer kediler gibi kucağı pek sevmez daha bağımsızdır.İstediği zaman sevdirir ve oynar.

Kedimiriltisi

Benim britishim 4 aylik ama inanilmaz hareketli hic yerinde durmuyor. Belki de yavru oldugundan bilmiyorum ama her kedinin karakteri farkli.

ygiz_mrtt

Cins kediler şöyle sakindir mesela sakin diyip de sırf cins diye bengal kedisi, Van kedisi alınmaz çünkü bu iki cins oyuncudur. Tekir kedilerde dahil tüm kedilerde yavru iken oyunculuk dönemleri oluyor bu 2 yaşına gelen çocukların yaramazlık yapması gibi birşey normal. Ama sonradan şekillenir bu evet scottish veya british kedileri cinsi gereği fazla oyuncu değildir, sakin ve uysaldır. Bengal, tekir ve van gibi geldiler de cinsi gereği oyuncudur, hiperaktiftir. Ben Siyam besliyorum ama cinsi gereği oyuncu. Yani olay kedinin Cins olup olmamasına bağlı değil hangi cinste olduğuna bağlı. Evet arada isnisnalar da olabilir ama kaide tamamı ile değişmez

mervegck06

8 aylık bir british kedim var. bebekliğinde hareketliydi. Ama şu an çok sakin bir kedi.genelde sabah erken saatlerde koşup oynar sonrasında uyur. yalnız gecenin bir yarısı pat diye yatağımıza atlar burnumuzu yalar.
britishlerin insanı iplememesi konusuna katılmıyorum. 5 gün klinikte kaldı. geldiğinde neredeyse 1 hafta kucağımızdan inmedi. gece gelip patisiyle yanağımı seviyordu. o denli özlemiş.
bence bu kedinin cinsiyle değil karakteri ile alakalı.
arkadaşınız bir kedinin ömrünün ortalama 10-15 yıl olduğunu bilerek sahiplenmeli.