Şuana Kadar Hangi Mamaları Kullandınız?

muffincookie

Sitede herkws ayrı ayrı şeyler diyor.Çoğu kişi mamayı denemeden gömüyor.Mesela biri ProPlan kötü içeriğe sahip diyor.Kullanan kişi mama kedime çok iyi geldi diyor.Peki kimse mamanın performansına göre öneri yapıyor mu?Belki birkaçımız.Ben kullandığım mama ve yorumlarımı bırakıyorum.(sokak kedileri için yorum yapacağım evde kedisi olan hem ev kem sokak hayvanları için olan yorumları yazarsa iyi olr)

Aro-Kediler ilk başta yediler.Bir süre sonra mamayı 2 gün aç kalmalarına rağmen yememeyi tercih ettiler.

Bonnie Kitten-Bahçemizdeki bir yavru kediye kusmaya sebep oldu.Daha önceki mamalarda böyle bir durum görmedim.Fakat başka sebenide olabilir.Kediler tadını beğeniyor.

Croque Kitten-Kediler yedi fakat başka mamalrın yanında daha az iştahla yediler.

Croque Gurme-Tadını çok sevdiler.Yeme aşısından iyiydi.Performans olarak ayretten bir şey olmadı ama zararını da görmedik.Galat kitten ver. tercih ederim.

Reflex Tavuklu-Kediler yedi.Beğendiğim mamalar arasında.Sadece içerik yenilenince kötüleşti.Bonkalit falan eklendi.Ondan öncesinde croquedan reflex geçtim enerji vs geldi hayvanlara.

Reflex Kitten-Bunu da kediler beğendi.Favorilerimde.Yetişkindem kitten a geçtim değilim olmadı ama daha iştahlı yediler.

Friskies Kitten-En beğendikleri mamalarda biri.Performams olarak değiştirmedi.İlk kullandığım mamalrdan.2 yıl önce kullandığım için tam hatırlamıyorum.Ama sağlık sorunları yoktu.İçerik ye 1.nin tahıl olması kötü.Sizin yorumunuz ne?

BonaCibo Kitten-Şuanlık en favori mamam.Şuan kullanıyorum.Kedler tadını seviyor.Reflex'ten geçtim ve tüyleri güzelleşti.Tadını en sebdkleri mamalarda.

Purina One Kitten-Tadını en sevdiklerinden.Perdormansı iyi ama fiyatı bize pahalı geldi.Bütçem olsa tercih ederdim

212 CEVAP

mishapamuk

Ah şu mama sorunu =)

Üşenmedim tüm yazılanları okudum. Mishayı sahiplenmeden önce de çok okumuş ve araştırmıştım. Üzücü olan bu tarz konularda çok bilgi sahibi olmayan, kulaktan dolma bilgiler ile daha çok yorum yapılması. Hemen hemen tüm mamaları kötüleyen! hemen hemen tüm mamaları öven! bilgiler mevcut. Bu şekilde arayışta olmak kafa karışıklığından başka hiç bir şeye yaramıyor maalesef. Veteriner tavsiyesine uyalım diye düşününce aman onlar para tuzağı yapıyor oluyor. Kimisi evde yapalım en iyisi diyor. Kimisi kuru mama ile devam edin en doğrusu diyor. Ben elimde imkan olsa (ev hanımı olsaydım) kesinlikle çiğ beslenmeden giderdim. Çünkü çiğ beslenmede mamayı uzun süre kabında bekletmemek gerekiyor. Günde 3 4 defa azar azar vermek lazım. Gün içinde evde olmayacağım için bunu başarmam mümkün değil. Ev yapımı mamayı elediğime göre kaldı elime kuru mamalar.
Benim okuduklarım arasında gözüme çarpan markalar en çoktan en aza;
Naturea - Orijen - Acana - N&D - Hills - Royal Canin - Proplan

Yukarıda yazdığım markalar ile ilgili pek fazla şikayet olmamış. Misha bana geldiğinde 5 aylıktı ve 5 ay boyunca Whiskas ile beslenmiş. Ben N&D almaya niyetlendim ama Whiskas gibi bir mamanın lezzetinden N&D'ye geçmek biraz zorlu olacağı için tercihmi Hills'den yana kullandım. Sorunsuz bir şekilde geçti. Tüy dökmesi bir hayli vardı, bunun sebebi mevsim geçişi olabilir ancak yine de azalmamız var. N&D'nin 10 kglık paketlerinde mamanın kilosu 58 TL gibi bir rakama geliyor. Naturea ise en fazla 7 kglık paketleri var ve kilosu 71 TL gibi bir rakama geliyor. Bütçeme uyarsa Naturea ile devam edeceğim eğer zorlanırsam N&D ile devam edeceğim.

alabalik32

Royal canin kitten kullandım kokusu çok ağırdı. Proplan Original kitten a geçtik.

elifkonakci

Kedime önceden Purina Proplan Sterilised Somonlu veriyordum. Ama sonra içeriğinin iyi olmadığını öğrendim. Ve kedim de eskisi kadar çok sevmiyor. O yüzden Proplan'ı bırakacağım.

LEYLAOZTURK

Jungle.

en süper mama. kedim bu markayı çok seviyor.
Başka marka denedim kedim yemiyor

Islak ve kuru mamaların tamamını kedimi sahiplendiğimden beli purina tercih ediyorum. Bazen petlebiden kuru mama alacağım zaman yanında reflex marka ödül mamaları gönderiliyor ama kedim yemediği için sokak kedilerine veriyorum.

apsea_ym

Ben sokak kedileri için econature kullandım ilk başladığımda.yiyorlardı.

Sonra tmizmma aldım yediler ama kötü yorumlardan sebeple bıraktım.

Aro kullandkm ilk başta yediler daha sonra yememeye başladılar.

Şuan felicia veriyorum yiyorlar ve memnunum eğer bütçem olsa sürekli verirdim ama yok maalesef

Şimdi ******** alacağı birdahaki aya.Sizin ******** yerine başka öneriniz vaesa açığım.

(sokak kedileri dediğim kedilere her gün düzenli veriyorum)

ahsenyildiz

hills ve nd

Uzmo

ilk geldiginde onceki evinde royal canin kitten kullandigi icin onunla basladik, daha sonra yavas yavas hills ton balikli yavru kedi mamasina gectik.

Ya açıkçası ben şu ana kadar sadece N&D ve Acana kullandım. Önceliği temiz içeriklilere veriyoruz tabi ki ama tabi bu mamalar ishale, kusmaya sebebiyet verseydi kullanmayı bırakırdım. Şansa olmadı öyle bir şey. Biliyorum bu çoook eski bir soru ama yine de cevap vereyim dedim :) Ayrıca ilk cevap yazan arkadaşa katılıyorum. Bizimkiler karın doyuruyorken başka canlar acı çekmemeli o nedenle mama seçiminde "cruelty free" de benim için bir kriter.

gulsundusmez

Sokakta o kadar çok kedim var ki ayda 80kg almam lazım o yüzden enjoy ve econature almak zorunda kalıyorum ama severek yiyorlar.Evdeki kedilerim için proplan aldım şuan hills kullanıyorum yaş mama gourmet kullanıyorum onu hiç değiştirmedim. Market mamalarını tavsiye etmiyorum özellikle felix whiskas dikkat edin kediler çıldırıyor onlara aynı çocukların zararlı olan abur cubura çıldırmaları gibi

liawooz

Soru bilgi alışverişi için.İnsanlara kullandıkları mamalar sorulmuş.Mama arayanlar bu başlığa girip mamalarda ilgili deneyimleri okıyabilir.Aslında sürekli üstte durması gereken bir başlık

Yasminyalcin

Ben virbac kullanıyorum bir sorun da yaşamadık paşada baya seviyor

starthebudgie

Ben tek kedim varken britcare veriyordum.Şuan felicia veriyorum yiyor.Yakınxa yeni kedim ve köpeğimde gelecek bu yüzden mystic felicia yada BonaCiboyı geçeceğim

Yavruluklarında reflex yavru kedi maması kullanmıştım. O zamanlar içerik okumak da hiç aklıma gelmemişti. Sonradan memnun kalmayıp değiştirdim ama sebebini hatırlamıyorum üstünden zaman geçtiği için. Ardından felicia kullanmaya başladım. 7 ay kadar kullandık, ilk zamanlarda tüylerini yumuşattı ama son aylarda dışkılarında aşırı sıvılık ve baş ağrıtıcı bir koku olmaya başladı. Mamayı değiştirince kıvam düzeldi, şu an Brit Care Sterilized kullanmaya başladım ama henüz tam deneyimledim diyemem. Bu arada geçiş sürelerinde Hills ve nd kullanmışlığım da oldu. Hills çok az süre kullandım ama kötü bir etkisini görmedim ve sevdiler. ND ise tüylerindeki dökülmelere bir etki etmedi. Ayrıca veterinere danıştığımda nd nin özellikle kısır olan erkek kedilerde kristalleşme yaptığını, yani bu şikayetle gelen hastalarının olduğunu söylemişti.

kedimizi ilk aldığımızda veteriner pronature tavsiye etti onu kullandık 2 ay. sonra sırasıyla hills,royal cannin en son reflex'ten devam ediyoruz. yerli besin değerleri iyi bir mama. hills ve royal cannin kullandığımız zamanlarda öyle aman aman değişiklik olmadı kedimizde. bence yabancı markalara fazla para vermeye gerek yok . yerli mamalar da gayet başarılı. reflex, felicia tavsiyemdir.