Kedim Aşırı Tüy Döküyor

pillikontes

Merhaba herkese..
7 aylık olan dişi kedim son 1 2 aydır çok tüy döküyor.. resmen tüyler havada uçuyor.. kuru mama olarak royal canin baby cat sonra da royal canin 36 kitten kullandık hala da devam ediyoruz arada yaş mama olarak nutri feline yada gourtmet yiyor onun dışında başka hiçbirşey yemiyor zaten.. veterinere gittik geçen gün söyledim tüy dökümünü ama mevsimsel dedi bana normal gelmiyor gimcat multivitamin ve malt soft extra da kullanıyorum ama yine de aynı.. mamadan mı kaynaklı dedim hayır maması kaliteli dedi veteriner.. Bir önerisi olan var mı yada aynı durumu yaşayan var mı :/

22 CEVAP

Ne zaman bu tarz soru sorulsa hep mevsimsel deniyor. Bence mevsimi falan yok :D

LadyAndCat

Burda iki Siyam Annesi var :))
Siyam Asyalı , minyon tipli , hassas, düşük kilolu bir kedidir.
Kendi vatanlarında Balık ve pirinç lapasıyla beslenirler.
Siz de balıklı mamalar deneyebilirsiniz.

mavitilki

Muhtemelen mevsimseldir. Eğer veterinere götürdüyseniz ve kendisi de herhangi bir fiziksel hastalığının olmadığını teyit etmişse -ki anladığım kadarıyla etmiş- korkacak bir şey yok. Kediniz gayet bakımlı. Yavruluktan çıkınca elbetteki döktüğü tüy oranı artıyor. Genetik ve içinde bulunduğu fiziki koşullarca da y
Tüy dökümü kediden kediye değişir. Günlük olarak tararsanız hem tüy ve deri sağlığı için iyi olur hem de tüy dökümünü ve tüy kusma durumunu az da olsa azaltmış olursunuz. Tavuk da eğer kedinizin alerjisi yoksa tüy dökümünü artırmaz. Güzel bir besin kaynağıdır.

Bue

Bir sürü sebebi olabilir ama mevsimsel tüy dökümü kesinlikle her kedide yaşanıyor bunun dışında kızgınlık dönemine girdi mi? Merak ettim.Çünkü benim kız 5 aylık kızgınlık dönemine girdi ve sonrasında aşırı tüy dökmeye başladı veteriner normal olduğunu söyledi daha sık tarıyorum biraz faydası oluyor.

Bence yavaş yavaş kızgınlık geliyor olabilir benim kedim de kızgınlıktayken çok döküyordu kısırlaştırdım dökülme birden azaldı stresten döküyormuş

cagdan

Kedişler genelde ilkbahar ya da sonbahar aylarında en çok tüy döker. Son zamanlarda stres olduysa o sorunu çözmeniz veya ilginizi istiyor olabilir. Bir düzen içerisinde taranmak ister uzun tüylü kediler yoksa sindirim problemi de çeker.
Size kısa bir bilgi vereceğim ve siz de bu doğrultuda gıda tercihinizi yaparsınız.
Balık tüyleri ve derisi için, tavuk kalbi için, kuzu eti de sindirimi için iyi gelen mamalardır.

pillikontes

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.. :)

sarmanbirkedi ilk kedim değil diğer kedilerimde böyle bişey yaşamadık hiç ne versen yerler ve kısırlar biri erkek biri dişi. onlar biri tekir biri sarman bu bahsettim yavrum da siyam.. yani kedilerin doğasını nasıl tanıyabilirim yaşayarak tecrübe etmek dışında..

mavitilki düzenli taradığım halde böyleyiz.. tavuk alerjisi olup olmadığını bilmiyorum ama ilk aylardan beri royal canin kullanıyorum ve o da tavuklu .. veterinere de yukarda açıkladığım gibi götürdüm ve aldığım cevabı yazdım ama bana pek yeterli olmadı cevap o yüzden sormak istedim...diğer kedilerimde böyle bir sorun yaşamadık tuhaf geldi..

Bue evet 5,5 aylıkken ilk kızgınlığını yaşadı şu an kısırlaştıramıyoruz çünkü kilosu yeterli değil bünyesi kaldırmaz dedi veteriner. 2200 gram şuan ..

787891 malesef kızgınlık dönemini geçirdi şu an kilosunun yeterli olması için bekliyoruz kısırlaştırıcam inşallah ..

cagdan verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim düzenli tarıyorum ve yorulana kadar oyunlar oynatıp mamasını veriyorum.. Ama tavukluya ara vermemiz gerek sanırım biraz balık kuzu eti falan denicem..

Bue

Ben kısırlaştırmak istiyorum ancak aynı durum bizde de var kilosu yeterli değil ve minyon bir kedi o yüzden veteriner 1 yaşına kadar bekleyelim daha sağlıklı olur diyor bakalım daha bizi neler bekliyor sağlıklı olsunlar da geri kalan her şey için illaki çözüm buluyor insan :)..

Bue

@LadyAndCat benim kızın midesi çok hassas yağ,protein yaramıyor bir kez mama değişimi yaptım pişman oldum şimdi bol tahıllı mamaya devam ediyoruz ama ek olarak evde kendim haşlanmış tavuklu,balıklı,pirinçli mamalar yapıyorum haftada bir kaç kez veriyorum. Dediğiniz her şey çok doğru tavsiye için teşekkür ederim sevgiler..:))

BalliBadem

Royalcanin tavuklu balıklı bi mamaya geçin artık yetişkin mama yiyebilir balıklı mamalar tüylere iyi geliyor

pillikontes

@Bue ya keşke benim kızım da yese :( sahiplendiğimde bebekti ve kötü şartlarda bakıldığı için sadece kuru mama yedirmişler ve kulak uyuzu yüzünde haftalarca veterinere gittik.. çok şükür şuan iyi ama kuru mama dışında sadece yaş mama yiyor o da seçici farklı marka yemiyor öyle hergün de yemiyo tabi.. tavuk balık haşlanmış ciğerle mama yaptım yine de suratına bile bakmadı.. veterinere soruyorum kuru mama kaliteliyse bişey olmaz diyor.. ama diğer 2 kedim beni bile yer :)) kısırlaştırma için sizle aynı durumu paylaşıyoruz beklemedeyiz.. :)

Bellasmom

Kediniz artık yavruluktan çıkmaya başladığı için tüy dökümü artmıştır. Yavru mamaları da genelde tavuklu oluyor sizinki öyle mi bilmiyorum ama tavuklu mamalarda tüy dökümünü arttırıyor. Yetişkin mamasına geçtiğiniz zaman tavuklu almayın ve kedinizi haftada bir taramaya çalışın.

TATA4242

1-Kedinizin hormonal dengesi değişiyor,6 ay ve sonrası dişi kediler bu durum görülebilir.
2- Mart Nisan Mayıs geçiş dönemi olduğundan, bu aylarda tüy dökülmesi normaldir.
3-Yanlış bilinen ve doğrusu ;
Kediler 1 yaşında yetişkinliğe adım atar ama hala ergenlik belirteleri vardır yani tam yetişkinlik demek doğru olmaz,tam yetişkinlik 2 yaşında başlar.3-6 yaş yetişkin dönemidir.Bu süreçdede tüy dökülmesi normaldir.Buna örnek olarak bir insanın 10 ila 24 yaşına kadar büyük ve küçük çaplı ergenlik dönemi gösterilebilir.İnsan ve kedinin bu yönüde birbirine benzer,2 yaşında bir kedi insan yaşına göre 24 yaşındadır.Şahsen ben bu konuyuda tesadüf olarak görmüyorum,iyi günler...

TATA4242

Tüy dökülmesi için,daha çeşitli içerikli mamalar kullanabilirsiniz.Ördek eti veya bıldırcın eti,geyik eti içerenler olabilir.En güzeli ise kırmızı ve beyaz et içeren mamalardır.Omega 3 ürünleri veya biotin hapları tüy kalitesini ve dökülmeyi kontrol eder.

cagdan

Kedişler genelde ilkbahar ya da sonbahar aylarında en çok tüy döker. Son zamanlarda stres olduysa o sorunu çözmeniz veya ilginizi istiyor olabilir. Bir düzen içerisinde taranmak ister uzun tüylü kediler yoksa sindirim problemi de çeker.
Size kısa bir bilgi vereceğim ve siz de bu doğrultuda gıda tercihinizi yaparsınız.
Balık tüyleri ve derisi için, tavuk kalbi için, kuzu eti de sindirimi için iyi gelen mamalardır.