Mamasına Whiskas Renkli Mama Karıştırma

sanslibuyuyor

kedime nd nin yavru kedi mamasından veriyorum ilk başlarda yiyordu ama bu aralar pek iştahla yemiyor gibi geldi ben de markette whiskasın yavru kedi mamasını gördüm içinde renkli tanecikleri de var ondan aldım nd mamasına karıştırdım ve şu an daha iştahla yiyor whiskasın bir sürü kötü yorumu var aslında verip vermemekte çok kararsızım ama kedim de sevdi mamasının içine bir miktar karıştırsam sorun olur mu whiskasın arkasında da mamanın içine karıştırın yazıyor
düşünceleriniz neler

142 CEVAP

kayrae

ne yemeli bir kedi? anlatmadınız hala. kedinin besin piramidini bileşenlere bölerek anlatabilirsiniz mesela. öğrenmek istiyorum. öğretin bana. lütfen.

kayrae

ben aynı şeyleri 100 defa anlattım ama kusura bakmayın.

kayrae

günümüzdeki kedilerin tahıl ve et karışımıyla beslenmesi gerektiğini neye dayanarak savunuyorsunuz işte? bilimsel araştırma sunun bana lütfen. tahıl ve et içeren bir mamanın olumlu etkilerini gösteren bir araştırma olabilir mesela?

kayrae

işte tamam. daha açıklayıcı olun sadece. kuru mamadaki makro besinleri ve dengeli bir kedi diyetinde olması gerekenleri, daha eğitici olması açısından sayılar ve oranlarla bana anlatın.

dilaraxx

FELAKET İÇERİĞİ ÇOK KÖTÜ BİR MAMA . OĞLUMA İLK EVE ALDIĞIM ZAMANLARDA BİLİNÇSİZCE VERMİŞTİM. ÇOK PİŞMAN OLDUM SONRA. VE BAĞIMLILIK YAPIYOR. DEVAMLI ONU İSTİYORDU. YERİNİZDE OLSAM VERMEYİ KESERİM. ALIŞMASIN SONRASI HİÇ İYİ OLMUYOR.

dilaraxx

@LadyAndCat kokusu bile berbat. yani dediğin doğru , bir zaman sonra da alışınca hiç iyi olmuyor yani devamlı verince onu demek istedim.

ecekaragozzz

Kesinlikle önermiyorum ıçeriği besleyiciligi olmadığı gibi kanserojen madde içerdiği söyleniyor. Bunun yerine nd nin yaş mamasıyla verebilirsiniz.

lwb

O bir gün çoktan geçti, kuru mama yıllaaar önce ortaya çıktı.
2 bilgiyle burda bizle çatıştığınız çok belli.

lwb

neden süt içmesin diyorlar?
bilim her gün kendine yeni birşey kattığı için.
yani dün kuru mama denilirken şimdi çiğ beslenme (dün dediğime bakmayın,insanlar yıllaaaardır hayvanlarını çiğ etlerle besliyorlar yurtdışında özellikle), süt meselesi gibi.
inek sütü kendi yavrusunun gelişimi için olan bir gıdadır, inanılanın aksine insanlara hiçbir faydası yoktur.hatta zararı vardır.

BalliBadem

İşte belki 2 gün sonra barf kötü diyecekler dediğim bu çok emin konuşuyorsunuz

BalliBadem

Parazit riskine girmek istemiyorum

BalliBadem

R yapmıyorum
Ve ömrü boyunca hep aynı kuru mamayı yemiyor ve sadece kuru mamada yemiyorlar
Ben veteriner değilim yada beslenme uzmanı oran veremem
Demem gerekeni defalarca dediğime inanıyorum

LadyAndCat

BalliBadem
Yaren uzunca bir süredir Badem’e çok güzel ev yapımı yaş mamalar yapıyor:)
Kedisini elinden geldiğince et ve sakatatla besliyor zaten.
Badem etle beslenmesinin yanında Kibble ile de besleniyor.
Yumurta, Yoğurt , Sebze de yeterli oranda yediğine eminim. Gerçekten ortada emek var.
Kayra da çiğ beslenmeyi savunan bir arkadaşımız. Saygım var.
Ben de et-sakatat ağırlıklı besliyorum ama çiğ vermiyorum fark olarak. Ayrıca tahıllar ve sebzeler konusunda katı değilim.
Bizler de iyi besleneceğiz diye otlarla ve yeşil çayla yaşamıyoruz.
Bence bu şekilde beslenmeye çalışmak saçmalık:)
BESLENME esnek olabilen bir şey.
Kronik Hastalığınız, özel bir durumunuz yoksa...
Biz nasıl ki 100 yıl yaşayalım diye sadece ot ile beslenmiyorsak. Canımız Kola çekince içiyorsak yanında patatesiyle ve hamburgeriyle yiyorsak başka canlıların bünyesi de tahıl ve sebzeyi kaldırabilir. Yoksa hiçbirimiz milyonlarca yıldır yeryüzünde olmazdık! Yaprak düşse rüzgar esse kaybolup giderdik. Nesli tükenen varlıkların sorunu değişen koşullara adapte olamamalarıdır.
Bugün buradaysak biz ve kediler demek ki çabuk uyum sağlayıp değişip evrimleşip hayatta kalan bilen türleriz...
Bence herkes çok kesin konuşmamalı beslenme konusunda!!
Hiçbir veteriner evcil hayvanınıza alkol verin demez dememiştir de ama bugüne kadar kedileri 30 yaşını deviren deli adam kedilerine kırmızı şarap bile vermiş :D
Yani ne beslenmede hiçbir şey bıçak gibi keskin ve kesin değildir.
Ona bakarsak biz de Kola gibi bir şeyi içtiğimizde vücudumuz o kadar asidi kaldıramayıp ölebilirdik veya midemiz delinirdi. Bu işler böyle olmuyor demek ki...

lwb

bencelerle varsayımlarla değil de referanslarla konuşulsa daha iyi olur
karnivor olan bir canlının beslenmesinde sebzelere ihtiyaç yoktur.
bazı yerlerde tavşana et vermek-kediye sebze vermek, karnivor bir hayvanı vegan beslenme ile beslemek suçtur.
insanlar hepçil bir canlı olduğu için beslenmeniz esnek olabilir ama tek tip beslenen bir canlıda bu esneklik söz konusu değil
kırmızı şarap verdi diye kedinin ömrü uzamaz bu arada.

BalliBadem

Lwb,
Sizde bi kaynak sunmuyorsunuz
Zaten kediyi sadece sebze tahılla besleyen yok istediğiniz gibi anlamayın
Ve nerden biliyorsunuz şarabın ömrünü uzatmadığını?