Mamasına Whiskas Renkli Mama Karıştırma

sanslibuyuyor

kedime nd nin yavru kedi mamasından veriyorum ilk başlarda yiyordu ama bu aralar pek iştahla yemiyor gibi geldi ben de markette whiskasın yavru kedi mamasını gördüm içinde renkli tanecikleri de var ondan aldım nd mamasına karıştırdım ve şu an daha iştahla yiyor whiskasın bir sürü kötü yorumu var aslında verip vermemekte çok kararsızım ama kedim de sevdi mamasının içine bir miktar karıştırsam sorun olur mu whiskasın arkasında da mamanın içine karıştırın yazıyor
düşünceleriniz neler

142 CEVAP

LadyAndCat

Lwb
Kayra’nın videolarını izledim ordan çıkan şeylerden biri de kedilere az da olsa sebze, yeşillik verilmesi...
Sokaktaki kediler de çim yiyorlar sizin düşüncenize göre asla ve asla yemiyor olmalılardı??? Etçiller çünkü? Yediklerine göre beslenme konusunda esnek olduklarını görün artık lütfen.
“ karnivor bir hayvanı vegan beslenme ile beslemek suçtur.”
diyorsunuz da sanki kedime et vermiyormuşum muamelesi çekiyorsunuz. Veriyorum ve bunu zaten açıkladım...
Yine size göre kedisine az miktarda kırmızı şarap veren adamın kedileri çoktan ölmüş olmalıydı ama ne hikmetse 30 sene yaşamışlar?!
“ karnivor olan bir canlının beslenmesinde sebzelere ihtiyaç yoktur. ”diyorsun da ne biliyorsun gerçekten ne biliyorsun? Neden bu kadar sert ve kesinsin? Beslenme tüm canlılar için esnek özellikleri olan bir şeydir bunu da yine açıkladım ama yine söyleyeyim, sizin iddia ettiğiniz gibi olsaydı en ufak iklim veya besin değişikliğinde tüm hayvanlar alemi yok olurdu...
“kırmızı şarap verdi diye kedinin ömrü uzamaz bu arada.” Ben kedinin ömrü uzar da demedim ama adamın yapmış olduğu bir gerçeği paylaştım.Küçük bir anekdottu...
Adamın asıl yaptığı kedi beslenmesinde devrim olabilecek bir şey ; etçil olan bir hayvanın beslenmesine sebze ekleyerek kedilerini 30 küsür yıl yaşatmış olmasıdır!

gigiced

Wiskas doğru değil benim kesim ishal oldu

BalliBadem

Gizem,
Her mama her kediye yaramaz zaten ve belki siz doğru şekilde vermemişsinizdir? Ciğer haşlıyorum ama ciğer ile yaş mama farklıdır 2side birbirinin yerine geçemez

LadyAndCat

Gigiced
Kedinizi yeni mamasına yavaşça alıştırdınız mı yoksa birden yeni mama olarak Whiskas mı koydunuz?
Yeni mamaya pat diye geçilmez. Eski ve yeni mama karıştırılıp birkaç gün sonra (tavsiye 1 hafta) yeni mamaya geçilir.
Kedilerde ishal ve kusma sebebi budur. Çoğu bilgisiz kişi mamadan olduğunu düşünür.

BalliBadem

Ece açıklamış
Ama eier yaş mama yiyince ishal olmuşsa sebebi şu olabilir
Kedinize hep kuru mama veriyorsanuz ve birden yaş mama verirseniz ishal olur önce az az 1çay kaşığı sonra tatlı kaşığı sonra paket verilebilir alıştıra alıştıra bunları günlere bölersiniz
Mesela benim kedim ishal olmaz çünkü neredeyse her gün kuru mamaya ek şeyler yiyor 3-4 gün sadece evde yaptığım yaş mamayı yediğinde bile ishal olmadı çünkü alıştırmıştım
Mamayı yanlış vermeniz markanın suçu değil

kayrae

kedilerin biyolojik ihtiyaçları tamamen değişmedikçe (ki böyle bir şey mümkün değil) çiğ beslenme hep doğru diyet olacak. çünkü bir dayanağı var. hoş. gerçek yiyeceklerin “yanlış” ya da “hatalı” olduğunun ortaya çıkabileceği düşüncesine kendinizi nasıl inandığınızı anlamadım. buzağının anne sütünün insana, ona özel bir anne sütü de yaratılmış olan bir canlı grubuna, fayda sağlaması daha en başından temelsiz bir iddiaydı. ama siz biraz daha bekleyin. yavaş yavaş kuru mama endüstrisi bütün pislikleri ortaya dökülerek yok olacak. bu pisliklerle yüzleştikçe bugüne kadar kedinize onları yedirdiğiniz için pişman olacaksınız. bize hak vereceksiniz. bunu laf olsun diye söylemiyorum. tarafsız bir gözle bakıldığı zaman çiğ beslenmenin ne kadar revaçta olduğunu görmemek mümkün değil. ayrıca yıkılan kuru mama emdüstrisinden dökülen parçaları şimdi de görmek mümkün.
(bkz. truthaboutpetfood)

kayrae

ayrıca hala bana anlatmanızı bekliyorum. bebek mamasıyla kedi maması aynı şey değil. bebekler sadece bir dönem bebek maması yiyorlar ki zaten bilinçli anneler bu mamaların katkı maddesiyle dolu olduğunu bildiği için uzak durur. insan beslenmesinin ucu açıktır. et de yer ot da yer. dengeyi sağlamak aynı derecede zor değildir ama zaten hepimiz biliriz, şu kadar protein yemeliyiz şu kadar bilmem ne diyebiliriz. kedinizi ömür boyu o mamayla beslediğiniz için oranlara hakim olmak zorundasınız. daha da ötesi, burada o mamaları savunmak için yeterli donanıma sahip olmaktan başka şansınız yok. olmayınca bu şekilde verdiğiniz “bilgileri” destekleyemediğiniz için saçma sapan örnekler vererek geri vites yapmaktan kaçınmaya çalışırsınız. ve inanın hiç hoş görünmez.

kayrae

zaten şu anda sizi çiğ beslemeniz için ikna etmeye çalışmıyorum. bu konuya dair endişelerinizi de anlıyorum ama aşılamayacak şeyler değil. sadece lütfen hakimi olmadığınız, para etrafında dönen bir işleyişi savunmayın.

BalliBadem

Savunmak değil zaten ben kibble beslemekten memnunum dedim siz atladınız yok öyle yok böyle diye

BalliBadem

Ve normalde siz kelimesini 1kişiye hitap ederken kullanmam rica ettiniz diye kullanıyorum
Sız siz çoğul anlam kattığı için bence saygı değil bi gruba hştap şekli

gigiced

Hiç olmazsa tavuk ciğeri verin arada bir haşlayın verin değişiklik olur

Alaracatlover

Ben proplan ve Nd karıştırıp veriyorum

sanslibuyuyor

burası ne olmuş böyle daha yeni görüyorum.

KedicikDeniz

Bir sürü cevap yazılmış bu arada whiskas kötü ve dandik bir mama bence kedine ondan verme N&D ver.

Whiskas markasının içeriği berbat diyebilirim. Uzun süreli kullanımda böbrek rahatsızlığı yapar. ND güzel markadır. İçine herhangi bir mama karıştırmanıza lüzum yok. Somon yağı kullanmanızı öneririm.Somon yağı sayesinde kediniz iştahla yiyecektir mamayı. Günlük olarak 2 fıs sıkıyorum kuru mamaya. Birçok faydası da var araştırmanızı öneririm. Kalp sağlığını destekler, en büyük kurtarıcı olarak ise tüy dökümünü azaltır. iştah açar....