Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Teşekkürler :)

Kedilerimden birinin idrar yolları tıkandı, çişini yapamıyordu. hatta 2 hafta içinde 3 kere sonda takılıp çıkartıldı. Takılan 2. sonda tıkandı 3. takıldı. Kumdan kaynaklı denildi. artık hayatı boyunca royal canin urunary so maması yiyecek denildi. mamanın 1.5 kg 180 lira. Bunu almaya maddi gücüm olmayacak, evde tavuk ciğer vs. kendim mama yapıp versem yine idrar yollarında tıkanma olur mu?

Palyaco

Bozita kullandım diyet olanı fena tüy doktu simdi exclision kullanıyorum hiç tüy dokulmuyor ve en ihlaslı yediği mama

Ayben02

Aslında yavru maması, yetişkin maması, kısır maması falan benim de içime sinmiyor şuan kısır mama kullanıyorum ama aklımın bi köşesinde hep bi soru işareti var bunlar avlanırken sen yavrusun fare ye biz büyüdük tavşan yicez sen tavşan yeme ağır gelir sana demiyorlardi sonuçta kedi bu zaten sokakta onca kısır kedi var kısır mama mı yiyorlar sanki geçenlerde 1-1,5 ay kadar normal yetişkin mama kullandım hiçbir değişiklik yok aksine tekrar kısır maması aldığımdan beri kedim kilo aldı

ailur0phile

Zaten böyle şeyler 1-1,5 ayda belli olacak şeyler değilm uzun süreli kullanımda böbrek, idrar sorunları yaşanabilir. Kısır mamaların tek özelliği kilo almaması değil.

Sanabelle şeffaf bir alman markasıdır. Güvenilir ancak içeriği çok iyi değil. Orta segment

MrMete01

arkadaşlar nd almıştım kakası cıvık bir hal aldı biraz, zaten içeriği değişti vs diyolar acana da pahalı geliyor ve şu an bayağı tüy döküyor kedim bir öneriniz var mı mama konusunda?

Nd yumuşak dışkı olayını ben de yaşadım.

@deniznergis applawsı öneririm içerik güzel fiyatı da uygun. Alınır

deniznergis

biraz rt yapalım yine mama tag'ı açmışlar

pinarcaya

@septisistbaykus yazismanin bir yerinde virbac markasi gecmis. Kisir kediler icin bu markayi onerir misiniz?

@abyso_os applaws tabiki.

AlpMordecai

Matisse kullandım bir ay ve paket bitmek üzere, yine almayı düşünüyordum ancak pirinç yüzdesine dair forumda olumsuz yazılar okudum. Kedilerde şeker hastalığına yol açabileceğine dair yazılar vardı. Bununla ilgili bilgilendirir misiniz? İyi mama hem de fiyatı çok uygun diye alıyordum ama şimdi şüphe ve kaygıya düştüm.

hilal Aşkaroğlu

Üyelik menünüzü açmak için tıklayın.

ALIŞVERİŞ KEDİ ÜRÜNLERİ KÖPEK ÜRÜNLERİ KUŞ ÜRÜNLERİYUVA ARAYANLAR KEDİ İLANLARI KÖPEK İLANLARITOPLULUK SORU CEVAP FOTOĞRAF YARIŞMASIVETERİNER KLİNİKLERİREHBER BLOG KEDİ CİNSLERİ KÖPEK CİNSLERİ KEDİ İSİMLERİ KÖPEK İSİMLERİ

Sahiplendikten sonra tüm ihtiyaçları için: petlebi.com! 10 TL İNDİRİM KODU

Kedi Tasması

Köpek Tasması

Kedi Tuvaleti

Köpek Ödülü

Kedi Oyuncağı

Kedi Maması

Köpek Maması

Kedi Kumu

Köpek Konservesi

Kedi Tasması

Köpek Tasması

Kedi Tuvaleti

Köpek Ödülü

Kedi Oyuncağı

Kedi Maması

Köpek Maması

Kedi Kumu

Köpek Konservesi

Kedi Tasması

Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

septisistbaykus

13201  Puan

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

Kedim kaç yaşında ?

Kedim kısır mı ?

Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

 Patile 49

 Şikayet Et

189 CEVAP

 Eskiden Yeniye Yeniden Eskiye En Çok Patilenene Göre

Sarilice0

4  Puan

Bende aynı dertten muzdaribim .4 aylık kedim var royal canin kitten veriyorum geldigi evde onu yiyormus bende devam ettim.Mamadan memnunum aslinda kilo artisi,tüy kalitesi gayet iyi ve severek yiyor . Fakat bir kesim icinde et olmadigi icin memnun degil ayrica taurin orani da yazmiyor iceriginde. Arastriyorum N&D,hills,proplan,acana vs . Tavuklu mamalar tüy dökülmesi yapiyormus, protein orani yüksek olanlar uzun vadede böbrek sorunlari yapiyormus, balıklı mamalar cok kötü kokuyormus vs.. Veterinerime sordum N&D de verebilirsin ama diskisi kokar dedi Royal de gayet iyidir devam edebilirsin dedi . Cok kararsizim sizce degistirmelimiyim ? Evet ise hangi markayla ? Ana mama Royal ile devam edip haftada bir kac kez mesela N&D versem sorun olur mu ? Bu arada hafta 1 kez et orani yüksek yaş mama,hergün 1 cm multivitamin gimcat , günlere bölerek tavuk,tavuksuyu,kefir,yogurt,yumurta falan veriyorum .Yanliz et yemiyor kedim ciger bile yemedi yumurtayida yogurtla karistirinca yiyor süt türevlerini seviyor . Tecrubeli kisiler yardimci olursa cok sevinirim aryica suan Babycat de aldım aşırı hareketli oldugu icin kedim haftalik 150 gram alsada zayif geliyor gözüme Babycatin besleyiciligi daha iyi olur diye ikisini karistirarak vermeye basladim suanlik bi sorun yok gözlemliyorum devamliLütfen yardim edin bana 😂🙏

Alp

Pirinç zehirli bir madde değil kedileri öldürmüyor. Olmasa daha iyi tabi ama ayrı mesele

AlpMordecai

Çok teşekkür ederim Septisistbaykus.