Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Merkan

Yok illa nd olacak değil tabiki zaten nd ile ilgili söylentilerden sonra değiştirmek istedim:) az önce veterinerime de danıştım salı günü kısırlaşacak maması bitince kısır kedi maması kullanmalısınız dedi . 3800 gr geldi zeytin 6 6 buçuk aylık kilo alır dedi. kısır kedi maması olarak peki ne önerirsiniz siz mama dışında takviye vitamine falan gerek kalmayacak şekilde önceki maması tavuklu olduğu için bu sefer tavuklu almayı düşünmüyordum zaten ama kararsızım?

Palyaco

Çok açıklayıcı olmuş mama tavsiyesi ben hepsini kullandım orjin acana nd ağar geldi kedime felicia kullanıyorum tüyleri çok iyi oldu dökülme durdu güzelde iyiyor ama ne kadar iyi bilmem ama gozledigim kadarıyla çok iyi geldi hareketlendi

oscarto

1 yaşında kısır erkek kedim var, Brit Care önerir misiniz?
Ama Brit Care derken eski "Missy for Sterilizied" dan bahsetmiyorum, yeni paketlerinden bahsediyorum.

Orijen vereceğime prochoice veririm kısmından sonrasını okumaya ve tartışmaya gerek yok sanırım. Siz haklısınız yani evet ^^

Hmm kaptan içtiği su ile su alamaz illa doğal etin içindeki nemden sıvı besin almalı ancak eve kapattığımız için alamıyor bunu e napalım dandik ıslak mama verip sıvı almasını sağlayalım ancak içindeki etin hiçbir önemi yok

Allah aşkına saçma değil mi ?

'' Taze Et ve Et Ürünleri %35
Taze Sığır Eti %4
Sebze Ürünleri ''

İçeriği. iyi diyorsanız bilip bilmeden laf etmek tam bu olur .

İğrençlik kısmı ise üslubunuz ile aynı paralelde gidiyor. Vallahi ücretsiz komedi oyunu sergileniyor burada.

@lutfenfikirlazim yukarıda iki markadan bahsetmiştiniz: Pro Choice ve Chefs Coice. Bu markaların içeriği de şu şekide mesela: %35 Et ve et ürünleri (Balık eti %8) Bu et yüzdeleri modelden modele göre değişiyor ama hiçbirinde %10' u geçtiğini göremedim. İçerik okuyan tek kişi siz değilsiniz, size cevap yazmadan önce içeriklerini kontrol etmiştim zaten.

ibrahimalp

Merhabalar,
Şuanda kedim 7 aylık Scotish Straight ns11 longhair...ND ocean Kitten, Acana First Feast Kitten, Acaba Pasifica mamalarını eşit oranda karıştırıp veriyorum. Şimdiye kadar bir problem yaşamadık. Royal Canin Kitten kullanıyordum, içeriğini araştırınca değiştirdim. Belki yanlış yaptığım bir şey de olabilir. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. 2. bir kedi sahiplendim 58 günlük. Geldiği yerde Royal Canin baby mother yediği için mecburen onunla devam ediyorum. Kullandığım mamalardan yavaşça geçiş yapsam sorun olur mu acaba ?

bayranc

Nd son zamanlarda cidden bozdu en azından benim kedilerim eski hevesle yemiyor ve kaşıntı, tüy dökümü kusma yapıyordu ben arada mamasız kalmasınlar diye RC aldım ama çok iyi mama diye değil en azından toparladı biraz kusmaları kesildi şimdi bozita ve exclusion sipariş ettim deneme boylarından bakalım 2 sinden birine geçicem içerikleri gayet güzel veterinerler de tavsiye ediyor bizimkilerde severse miss :)

Bu arada yavaşça geçiş yapmak sorun yaratmaz buna cevap vermeyi unuttum. birde applaws a bakım derim.

@bayranc

Bozita güzel seçim ama her mamaya tavuk koyuyorlar. Bir süre tavuklu mama vermeyeceğim. Alınca da diet stomach alacağım.

Mopsana sordum isveçten cevap geldi. Kısır kediler çok rahat diet stomach mamasını yiyebilir uzun vadede sorun olmaz diye

melist35

mısır, gluten ve tahılın neden zararlı olduğunu ve ne gibi hastalıklara yol açabileceğini açıklarsanız daha faydalı bi başlık olur sayın @septisistbaykus

@melist35 siz özellikle Burak Bey' e sormuşsunuz ama bu konuda fikir sahibi olduğum için ben de cevap vermek istedim.
Öncelikle kedilerin etçil ve hatta "zorunlu" etçil olduklarını biliyoruz. Bu nedenle et yemeleri lazım. Bu saydığınız gıdalar, protein bakımından zengin bitkiler. Peki bu ne demek? Bu, bu gıdaların firmalar tarafından daha ucuza mal edebilmek adına mamalara eklenip net protein yüzdesini yükseltmesi ve göz boyaması demek. Kedilerin daha doğru düzgün sindirimini gerçekleştiremeyip yararlanamayacağı bu bitkisel proteinlerin mamamızda yer alması ve hatta hayvansal proteinin yerine geçmesi ne kadar kabul edilebilir? Mısır, buğday vb. bitkiler kediler için oldukça zararsız tabi lakin mamalarına bu tip protein ekleyip verim almalarını engellemek başlı başına bir zarar doğuruyor zaten.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler ben prochoice kullanıyorum

aysuaks125

tşkkkk kısırlar için baska oneriniz var mıı