Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

@aysuaks

Bütçe söylerseniz söyleyebilirim. Birde bir sürü marka yazdım ama tabi bakalım yine :)

deniznergis

@septisistbaykuş .3 gündür brit care sterilised tahılsız tavşanlı olana geçiş yapmaktayım içerik olarak kötü durmuyor . taze tavşan %26 kurutulmuş tavşan %26 . un falan yok içeriginde ham protein %31,0 ham yağ %13,0 kalsiyum %0,8 fosfor %0.7 sodyum%1,0 magnezyum %0,04 degerleride normalin altında duruyor taurin miktarıda 2500 mg ....mopsan virbac mamayı ithal ediyormu halen

@deniznergis

Brit care kesinlikle kötü bir mama değil. Kilo kontrolü konusunda da çok başarılı. Ancak çok insan ishal şikayetinde bulundu. İshal olmayacağına emin olsam direk alacağım mamalardandı.

Mopsan virbac getiriyor hala ancak virbac sadece veterinerlerde satılıyor

deniznergis

@sebtisistbaykuş valla kedim hiç ishal olmadı bu yaşına kadar 3 gündürde kakası aynı ,sadece tavuklu ve balıklı kuru mama yemiyor , kuru mamada kuzu etli yada tavşanlı olarak yiyiyor.taze olarak somon vede haşlanmış tavuk yiyiyor. dışkısı insan gibi kokmuyor degil bazen burnumu kapatıyorum gerçekten .virbacı inceleyim diyorum

oo baya seçiciyiz. o zaman brit care kesinlikle deneyin

ibrahimalp

@septisistbaykus
İlk kedi beslemeye başladığımda bilgim yoktu. Aldığım kişi de royal canin ile besliyormuş. Önce ND aldım daha sonra da Acana çeşitlerini. O nedenle karıştırıp tüketiyorum. Naturea inceledim çok güzel bir içeriği var. Tek çeşit mama ile devam edeceğim bitirince mamaları.

ibrahimalp

o zaman ben iyi yapıyorum hem tavuklu hem balıklı mama ile besliyorum

Buketbayraktar

Ben de brit care için yazayım. Kedim 1 yaşına girecek. Annemin kedisi de 7 aylık. Kedimi ilk sahiplendiğimde ilk bilgisizlik royal canin küçük paket aldım. araştırma sonucu brit care mamayı buldum o zaman eski seri tahıllıydı. Soya mısır yoktu fp olarak ona başladım. Direk geçiş yaptım hatta aşamalı geçiş vs de bilmiyordum. Problemsiz geçtik. Sonra yeni seri çıktı onun yavru mamasıyla devam ettim. Annem sahiplenince ona da direk britcare yeni seri başladık. 9. Aydan sonra yetişkin serileri de denedim. Şimdi ikisi de kısır. 10 gün oldu tavşanlı kısır mamasını kullanıyoruz. Bence içeriğine göre fiyat olarak alınacak en iyi mama. 2 kedide de hiç ishal sorunu olmadı. Kedimin tüyleri yumuşacık dökülmez bile. Sorun yaşayanlar olmuş ama biz 2 de 2 problemsiz kullanıyoruz. Bence şans verilmesi gerken bir mama.

@melist35 üzgünüm, başlık kalabalık olunca görmemişim cevabınızı. :D Baştan belirtmek isterim ki ben, kuru mama taraftarı falan değilim. Konuya tahılsız mama üreticileri tarafından değil, objektif yaklaşmaya çalışıyorum ve bu yaklaşım sonucunda "Kediler, zorunlu etçildir." fikrine ulaşıyorum. Mama seçimi yaparken de tahıldan çok karbonhidrat yüzdesine bakıyorum. Ne de olsa tahılsız demek ketojenik demek değil. Et unu hakkında söylediğiniz fikirlere katılmakla birlikte söyledikleriniz ile seçiminiz arasında bir çelişki olduğunu görüyorum. Benim gözümde RC’ yi kötü yapan tahıllar değil, yüksek karbonhidrat yüzdesine ek olarak et unundan öteye geçememiş bir marka olması. Ayrıca Proplan gibi içerisinde %20 et bulunduran bir mamayı gömemeyeceğim gibi aynı fiyat bandında daha iyi bir seçim yapılabileceğinden tavsiye etmiyorum.
Ve evet, benim de gönlümden geçen çiğ besleme yapabilmek. Şu anda birkaç sebepten ötürü bu diyete geçemesek de pek de uzak olmayan bir gelecekte yapabileceğimize inanıyorum.

Ayrıca lütfen et içeriği düşük olan mamaları önermeyi bırakın. Kedilerimizin oranı çoğunlukta olan patates gibi karbonhidratlara ihtiyacı yok. Protein ve yağ ihtiyacı var.

BellaMia

6 günlük bozita deneyimlerim: 1-Tadını çok beğendiler hiç sorun çıkmadı görür lüpür yiyorlar Ndden çok daha güzel yiyorlar.
2-Mamanın kokusu çok daha güzel Nd bceset gibi kokuyordu bu et gibi kokuyor arada ciddi fark var.
3-Dışkı kokusu neredeyse bitti. Bu gerçekten benim için çok çok güzel bir şey çünkü evim küçük 3 kedi ve sabahtan akşama kadar evdeki herkes çalışıyor yani akşama kadar kumda kalan kaka bizi olumsuz etkiliyordu.
4- Hareketleri arttı hatta öyle bir arttı ki beni rahat bırakmıyorlar gece gündür tepiş şov :))
5-Tüy konusunda bir şey söylemek için çok erken.
Bozitadan genel olarak çok memnun kaldım ❤️

Aynı şey üzerinden konuşuyoruz zaten. Ben direkt Golosi üreticisinden aldığım içeriği paylaşıyorum. Benim burada demek istediğim et ve türevleri ya da et ve et ürünleri olarak belirtilen mama bileşeninin kalitesiz olduğu. Bunu önceki mesajımda da belirtmiş olduğum gibi, Purina Cat Chow içeriğine bakarsanız da içeriğinde et ve türevleri olduğunu görürsünüz. Purina Cat Chow'un nasıl kalitesiz bir mama olduğunu biliyorsunuz, ancak aynı içerik oranı yüksek olarak bulununca Golosi'yi önerebiliyorsunuz.

kedilulu

Söylemek istemedim ama gerçekten burası çocuk gibi kavga edilecek bir yer değil.herkes kendi fikrine neden ve kanıtarıyla sunar ancak kendi fiktini başkasına dayatamaz

aysuaks125

ÇOK TŞK EN SONUNDAAA PAHALI BAZILARI AMA ZTN HAYATTAKİ HERŞEY PAHALI

gizemdr

Çok teşekkürler, üstte dursun diye yorum yapıyorum :')