Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

@merkan

Nd narlı tavuklu tahılsız mıydı düşük tahıllı mı ? ben düşük tahıllı kullandım ve dışkı yumuşacıktı. Ve bazen evde kaka taneleri görüyordum :)

Aslında probiotik ile bu sorunu çözebilme ihtimalimiz var. Hareketsiz kedi için nd bence ağır ya en azından ben sorun yaşadım. %44 protein oranı tüm gün yatan bir kedi için fazla nazarımda. İlla nd olacaksa kuzulu yahut balıklı olanlardan alın derim. Yaz da geliyor tavuk sorun yaratabilir

Ercan123

Keşke herkes katılsa. Tartışsak bol bol konuşsak burda :)

Valla nd şikayetleri iyice arttı. Ben de değiştim. Kısırlaşana kadar eski mamayı kullanın zaten vet. doğru söylemiş.

Almayı düşündüğünüz bir mama var mı ? bütçeniz ne ? pek sorun yok sanırım bütçe konusunda. Yaza giriyoruz balıklı mama seçelm derim ben

@palyaco

Bir diğer olayda bu işte. Yüksek protein yahut yüksek et oranı zarar verebiliyor ki ben de yaşadım . Hep dediği bişey var az da olsa tahıl olmalı mamada.

Bu arada alleva baya iyi mama . Baya baya

Kediler doğlarındaki avlardan ET ile besleniyorlar.Ama sadece et değil kalp,akciğer,mide,bağırsak gibi iç organlarıda yiyorlar.Bu yüzden beslenmelerine %1-2 tahıl,ot,sebze falan oluyor.Ancak piyasadaki hiçbir mamada bu kadar az tahıllı değil.ayrıca kedilere yüksek protein veya yüksek et zarar vermiyor.kuru mama zarar veriyor.kuru mamalarda nem oranı %8 ken yaş mama ve doğal Avlarında %80.aradaki fark 10 katı.Kedilet doğada su ihtiyaçlarının çoğunu avından karşılar ama kuru mamada su yok sonuçta kuru mama.Burada yüksek proteindir yüksek et değil olay.buradaki sorun hayvanlara doğaları ve yapılarıyla tamamen zıt KURU mamayı vermek.

@lutfenfikirlazim

Mamalardan bahsediyorsak mamadaki yüksek proteinin zarar vermesinden bahsediyoruzdur zaten. Mamalardaki yüksek protein oranı zarar veriyor diyorum ben. Hala da diyorum ama her kediye zarar vermiyor tabi.

Kedilerin doğasında eve alınmak ne kadar varsa kuru mama da o kadar var. Eve alıp , kısırlaştırıp üstüne mama doğasına uygun değil demek komik oluyor . %2 tahıl %98 et içeren mama bulma ihtimaliniz yok. Yurt dışında var ama 2 kilosu 60 dolar. yani 500 lira. kimse 1 kilo mamaya 250 lira veremeyeceğine göre..

Ayrıca şu kediler avcıdır doğada şöyledir kısmını bırakalım ya. Şehir hayatında ne avlanamsı ve az tahılı. Ben kuru fasülye yiyen kedi gördüm. Evrimleşiyor kediler. Yabani kökenli kediler ile sokaktaki tekirleri karıştırmayalım.

Kedi kedidir.Kedime acana orijen alacağıma ayda 200 TL ye prochoice yaa chefschoicein konservesi ile doyururum kedimi yüz kat daha iyi.Her canlının suya ihtiyacı var ve evrimleşmeleri gerekli suyu kuru mama evdeki bi iki kap sudan alabilecekleri anlamına gelmez.haftada 1-2 yaş mamada öyle aman aman tüm su ihtiyacını karşıladı demek değil

Birincisi kedime evde bakmıyorum.İkincisi aynı parayla ev yapımı mama yaş mama yada çiğ beslenme yapabilirlken hala kuru mama kullanmak o kadar saçma ki.Sırf daha rahat ve daha kolay diye.Madem eve aldık bu hayvanları beslenmelerini değiştirmeyin o zaman.Kuru mamanın ne olduğunu bilmediğiniz o kadar belli ki.

Not:Şimdi hesabıma gidip diğer sorudan laf edenler olacaktır.Soruyu akrabam sordu benim sorum değildi

Kuru mamanın olduğunu çok iyi biliyorum merak etmeyin. Birde yazdığımı iyi okuyun. Dediğiniz beslenme kedilere uygun değil demiyorum. Kuru mama ideldir de demiyorum. Hep bir çelişkiden ve manasızlıktan bahsediyorum.

Ayrıca sokaktaki hiçbir kedi kuş vs avlayıp yemiyor. Evrimsel süreci gözlemleyin bence biraz

@lutfenfikirlazim ben de fikirlerinizin çoğuna katılıyorum. Herkes kedilerde görülen böbrek problemlerini mamadaki fazla protein yüzdesine yoradursun bir insan da çıkıp "Belki kediler, onlara olması gerektiğinden 10 kat daha az nem içeren mamalar verdiğimiz için böbrek problemleri yaşıyorlardır." demiyor. Size katılmadığım tek nokta ise kedileri insan tüketimine uygun hammaddelerden üretilmiş bir kuru mama yerine içeriğinde %4 et bulunan yaş mamayla beslemenin daha iyi olduğu.

Prochoice ve chefschoice mamada %4 ten fazla et vardı aslında.ben mi yanlış biliyorum

Buketbayraktar

UP 🆙 🔝

@ibrahimalp

Bu kadar karıştırmanıza gerek var mı sadece onu düşündüm. Acana pasifica güzel seçim. Ben acana pasifica ile bişey karıştırmaya bile gerek duymazdım . İlla bişey karıştıracaksanız naturea mamasına bakabilirsiniz çok güzel bir içeriği var

@melist35

Topaçgil açıklamış bakın :)