Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

maxleo234

Merhabalar benim kedilerim kısır şuana kadar birçok mama denedim zamanla araştırarak bilgilerimi genişlettim yaklaşık son 1 yıldır nd kullanıyordum bi ara naturea aldım fakat fiyatı yüksek geldiği için devam edemedim acanaya geçmek istiyorum şuanda ve bazı forumlarda acanadaki günlük verilme miktarı daha az ndye kıyasla çünkü doyuruculuk oranı daha fazla yazıyordu acana kullandığınız için sormak istedim 4.5 kiloluk paketlerden alsam sizce kaç ay gider 2 kediye

@dezgicavus net karbonhidrat yüzdesini hesaplarken vitamin ve mineralleri işleme dahil edilmiyor, düzelteyim. :D

@merkan

nd tavuk / nar kullanıyordum ama alerji yaşadık yüksek ihtimal mamadan. Evde tüm gün yatan kedi için %40 üstü protein oranı fazla diye düşünüyorum ek olarak tavuklu olması da alerjiyi tetikledi ki ana etmen bu sanırım.

Ben şuan acana bountiful catch e geçtim. Balık içeriği olduğu için. indirim buldum onu aldım bi süre iyi mama yesin zibidi.

naturea da alabilirsiniz bu arada. içerik çok iyi. ek olarak bütçe nedir ?

@maxleo

acana doyuruculuk ve gerçek et oranı daha yüksek doğru. ama 2 kedi olunca günde 50 şer gram yeseler 100 gram gülük 3 kilo aylık eder. gideceği maximum 45 gün acananın 4.5 kilo için..

Bozita diet stomach bakın diyeceğim ama piyasada çok az var.

7 kilo naturea yı istanbulda 400 nakit 420 kredi kartı olarak buldum üsküdar tarafında isteyen olursa.

Umut4204

Çok teşekkürler ben yeni sahiplendim kedimi hiç tecrübem yok bu markaları hiç duymamıştım.

Aybikeovl

Peki Hills hakkında ne düşünüyorsunuz? Maksimum çıkabileceğim fiyat 3 kg için 200tl..

Aybikeovl

Merhaba, oldukça hareketsiz bir kedim var. Gün boyu bir oraya bir buraya yatıyor. Şimdilik hills veriyorum fakat yorumlardan sonra kararsız kaldım. Çıkabileceğim maksimum fiyat 3kg için 200tl, buna göre alabileceğim en iyi mama nedir?

Esnzn

6 aylık kedilerim için şimdiye kadar denediklerim:
Mystic kitten: tecrübesizdim ve yüzüne bile bakmadılar zaten.
RC babycat: suyla ıslatarak verdim, hapur hupur yediler ama çok pişmanım çok kilo aldılar.
Proplan kitten: vet tavsiyesiyle aldık çok güzel yediler, dışkı da çok iyiydi ama enfeksiyon geçirdiler başka sebepten ve kaliteli mama arayışına geçtiğim için bıraktım.
ND Tahılsız tavuklu kitten: iştahla yediler ama geçmeyen bir ishal baş gösterdi. tahılsız mama her kediye yaramıyormuş onu öğrendim bu süreçte. tüm geçiş sürecine riayet etsem de 2 ay kesilmedi ishal.
ND Düşük tahıllı kuzulu/balıklı/tavuklu: bu seriyle devam ediyoruz, ishal anında durdu, tüyler parladı, bağışıklı kuvvetlendi, kısacası her şey yolunda.

Bir paket golosi alıp denemek istiyorum önümüzdeki ay. ND bütçemi zorlarsa hemen geçiş yapabileceğim bir mama olsun kenarda diye. Şimdilik bu kadar:)

ufukimrah

@septisistbaykus benim kedimde idrar yolu tıkanıklığı problemi var. Daha önce sonda takılmıştı atlattı çok şükür. Bazen tekrarlar gibi oluyor ek kızılcıklı c vitaminli takviye veriyorum ama mama konusunda kararsız kaldım. Sanabelle Urinary aldım şimdilik iyi gibi ama alternatif sunabilirsen sevinirim. Diğer kedimde 7 yaşında ve tavuğa alerjisi var bu durum beni çok zorluyor :D Acana Bountiful Catch bu durumu çözer mi sence? Birde Advance Sensitive Somonlu var kafalar karışık..

@aybikeovl 3 kiloya 200 lira fiyat verebiliyorsanız 4.5 kiloya 310 verebilir ve acana bountiful catch alabilirsiniz . Kedinizde bir sorun yok dimi ?

@ufukmirah virbac markasını bir araştırır mısın ? birde idrar yolu sorunu için bir ürün tavsiye edebilriim.

Aybikeovl

@septisistbaykus acana bountiful catch 370 lira olmuş maalesef ve indirimli hali :( bu arada kedimde yağlı kuyruk sendromu var kuyruk dibinde kalın tutamlar halinde tüyü dökülüyor

ufukimrah

septisistbaykus Cevap için teşekkürler. Sanırım ulaşılması zor bi marka virbac. İnternette göremedim, 2-3 veterinere sordum onlarda yok dedi. Ürün tavsiyenizi bekliyorum.

Virbac sadece kliniklerde satılır hocam. Vedavetin ürünü

http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=15

http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=50

bu da yalnızca veterinerlerde bulunur.

Bir deneyin derim. En olmadı hills veteriner serisine bakarsınız.

Merkan

Bütçe benim için sorun değil indirim zamanlarında takip edip stok yapıyorum zaten :D ben içeriği iyi mama dışında ekstra vitamin pastelerle taurinle desteklemeyeceğim bir mama olsun istiyorum yani mama yetsin . Nd narlı tavukludan memnunum sanıyordum ama 1 1 buçuk ay bitmeyen Bir kaka problemimiz oldu ve mama bitince o idaretenlik kullandığım rc ye geçince kaka sorununun bittiğini görünce şok oldum meğer mama yumuşak kaka sorunu yapmış ondan tuvaletine yapsa bile çıktığında bir parça kalıyordu onu da evde herhangi bir yere düşünce farkediyordum😂😂 kimi diyor tahılsız mamaların hepsi yumuşak kaka yapıyor bunları okuyunca kafamı karıştırdı .. birde çok çok hareketli bir kedi de değil bende mi nd düşük tahıllı alsam acaba?? Vet e azsnra gidince ona da danışacağım sizede sorayım dedim