Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Aysh

3 yaş erkek 6.5 kılo bır kedı sahıbıym kedımı sahıplenelı 4 ay oldu properformance kuzu etli mama kullanıyordu bıze gelınce tecrubesz sekılde en ıyısı hangısı derken nd onerılerıne kapılıp kuzu etli yaban mersınlinlı olanla başladık kedımın parca parça tuvaletını yapıp dıskısından kan geliyordu veterıner prebıyotk ve zeytınyagı onerısı zayıflaması lazım deyıp gerı yolluyordu bu kez nd nin Quınoa kuzu etli olanına gectık hassas teraziyle 20-10-20 seklınde öğününü üçe bölerek vermeye başladım gıdıyorum 100 gram almış ıkı ay sonra gıdıyorm bı 100 gram daha şiddetli tüğ dokumu cabası yenı geldı stresten alışma surecı derken uzerıne ağız kokusuyla ıdrarında azalma başladı günde bir kez idrar ve kabız bılinçsiz ve yenı alışma surecını mama degsıklıgı sürecini düşünerek hep bı rahatsızlığı var olarak gördük mamaya bağlayamadık röntgende sadece kabızlık kanda bıraz vitamin eksikliği çıkınca tek sebebin aslında doğru mama olmadığını anladım bılıncli okadar güzel yorumlar yapılıp yonlendırılmıski keşke daha önce görmüş olsaydım kendımce fıkır üretmek degıl doğru tercihi yapmak istyorm bana onerınız nedir ?

canann00

ben proplan somonlu kullaniyordum da sizce hangi mamaya gecmeliyim

canann00

tamam tesekkur ederim:)

Miniss

Ben kedim için ilk önce proplan kitten kullandım ama kabız yaptığı için yeni mama arayışına girdim sonrasında taze et içerdiği için 2 ay boyunca mycat kullandim ama bu iki ay boyunca asla düzgün bir şekilde dışkı yapamadı ya yumuşak ya da kabiz gibi yapti o yuzden masini degistirmeye karar verdim. Ben öğrenciyim 3 gündür deli gibi hangi mamayı alicagimi dusunuyordum keske burada yazilanlari o zaman gorseydim.Risk alıp birtcare tavsanli aldim ama yumusak diski problemi devam ediyor ben kaliteli olsun diye tüm parami harcayip almistim .keske golosi alsaydim

yagmurryamaan

Neden proplan yazmadiniz

Miniss

Ben kedim için ilk önce proplan kitten kullandım ama kabız yaptığı için yeni mama arayışına girdim sonrasında taze et içerdiği için 2 ay boyunca mycat kullandim ama bu iki ay boyunca asla düzgün bir şekilde dışkı yapamadı ya yumuşak ya da kabiz gibi yapti o yuzden masini degistirmeye karar verdim. Ben öğrenciyim 3 gündür deli gibi hangi mamayı alicagimi dusunuyordum keske burada yazilanlari o zaman gorseydim.Risk alıp birtcare tavsanli aldim ama yumusak diski problemi devam ediyor ben kaliteli olsun diye tüm parami harcayip almistim .keske golosi alsaydim