Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

GÜNCELLEME : Applaws maması toplatılıyor. Kedileri hasta yaptığı görülmüş.

Önerdiğim içim özür dilerim. Kuru mama olayı yarardan çok zararlı olmaya doğru gidiyor artık

Buketbayraktar

Bozitanın sürekli stokta yok olması özellikle diet stomach ürününün hep Bi kayıplarda olması beni denemekten alıkoyuyor. Petlebi bozita satsa çok memnun olurdum

ercan123

Aslında bu konu sabitlense de herkes mama deneyimlerini buradan paylaşsa ve tartışsa çok güzel olur.

@melist aylardır burda yırtınıyorum mamada az da olsa tahıl olmalı diye. Bir türkü tutturuldu zornlu etçildir tahılsız full etli mamaları yemeliler diye gidiyor. Sanki baktığımız kediler yabani tavşan avlayıp yiyen kediler. Kısırlaştır , eve al ve doğal hayatından kopar ama doğada etçildir diyerek tahılsız yüksek proteinli mamayı ver sonunda alerji olsun yada böbrek sorunu yaşasın.

Senden ayrıldığım tek nokta mısır ve gluten kısmı. Ve ben bu mamalara leş demiyorum o içerik ile gereksiz pahalı diyorum.

Ancak diğer söylediklerine katılıyorum zorunlu etçil ezberi yüzünden kafayı yedi insanlar.

Ben de insanların “Yüksek protein, alerji ve böbrek sorunlarına sebebiyet verir!” diye türkü tutturmasına anlam veremiyorum @septisistbaykus. Biz en azından “zorunlu etçiller” tayfası olarak ortaya bir argüman koyuyoruz. Böbrek sorunları; çoğunlukla düşük magnezyum, yüksek fosfor ve dehidrasyondan kaynaklanıyor. Gerçek anlamda böbreklerle ilgili büyük bir sıkıntı olmadığı sürece diyetlerinden proteini azaltmak fayda değil zarar doğuruyor. (Böbrekler, filtreleme işlevlerini gerçekleştiremiyor.) Alerji ise yüksek proteinden değil, proteinin kaynağından kaynaklanıyor. Ezber üzerine falan gitmiyoruz yani. :D

shoto

Evde yapacağınız ciğer,tavuklu mamayla gerekli besin dengesini sağlamanız imkansız gibi birşey.Urinary kedi manalarına bakın internetten.Kül oranıda %8 altı olursa tıkanma olasılığı düşer ancak sıfıra inmez.Kuru mama + bol bol yaş mama et ve et suyu vermenizde süper olur

ailur0phile

@yumusak_oati ciğer kas eti bile değil. Asla dengeli olmaz. İllaha evde yapacaksanız vet hekim yardımı ile doğru supplementlerle ve oranlarla doğru etle yapmalısınız. Sıvı alımını arttırmak istiyorsanız kedi su şelalesi kullanın ve yaş mama sıklığını arttırın

brokingbad

teşekkürler:)

eycny

Brit premium hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Brit care fiyat olarak tuzlu geldiği için brit premium alıyordum

Hills iyi bir mama değil o fiyata göre. Veteriner serisinden bahsediyorsak tamam. Ama normal hills mama alınmaz

@patipatili Ben nd yi değiştirdim alerjik sebepler ile. Eski seriydi benimki. Yeni seriden şikayetler var denemediğim için direk bişey diyemiyorum ama benim açımdan şuan soru işareti.

Bazı mamalar '' tüm yaşam evreleri '' dediğimiz özellikle. Yavru kedide yiyebiliyor. Ki önemli olan besleyicilik ve içerik ise illa yavru ibareli mamaya gerek yok nazarımda. Taneleri küçük olması asıl tercih sebebi.

Acanayı 4.5 alırsanız çok daha uyguna geliyor. Acana varken nd kullanmam zira ben de acanaya geçtim (bouintiful catch). Yerinizde olsam 4.5 kg acanadan devam ederdim. Olmadı naturea yahut applaws bakardım. Applawsı pek bilmiyorlar forumda

@buket bence bu post altında konuşup tartışabiliriz

aseacr

Mama konusu kediden kediye değiştiği için bu kadar çok konusu açılıyor bence. Benim mama alırken değerlendirdiklerim:
-İçinde gerçek et olup olmaması
-Fiyatı
-Evde verebileceğim ek besinler
-kedimin damak zevki
-taurin miktarı

İçinde gerçek et olmayan mamaları hiçkimeseye önermiyorum. Orta segment mama alıyorsanız bile içinde miktarı az olsa dahi "taze tavuk eti, susuz tavuk eti" gibi tanımların olması lazım. "hayvansal bilmemneler" yazanı almıyorum.
Kendim düzenli olarak et de verdiğim için ortanın biraz üstü segmentte mama kullanıyorum. Kedilerin sadece ve sadece kuru mama yemeleri gerek görüşüne de katılmıyorum. En azından benim kedim en kaliteli kuru mamayı bile bayıla bayıla yemiyor. Ana yemek öğünü olarak etini yiyor her zaman. Kuru maması hep kabında dolu oluyor. Canı istedikçe azar azar yiyor gün içinde.

BellaMia

Süper bi konu olmuş bende bozita almayı düşünüyorum Nd kullanıyoruz şuan bozita kullandınız mı severek yediler mi

@bellamia bozita gerçekten güvenilir bir isveç markası. Ancak bozitanın tüm ürünlerinde tavuk var. tavuğa alerjisi yok ise yiyeceklerini düşünüyorum. Çünkü tavuk yeme ihtimalini arttırıyor. Mopsan yeme garantisi verdiğini söylemişti bana