Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

elifdizman

Kedime kısır Brit Care almak istiyorum ama çeşitleri çok hangisini önerirsiniz?

elifdizman

Brit Premium Kısır öneriyor musunuz?

Brit care çok ishal sorunu yaşatan bir mama. Bir çok kişi ishal sorunu yaşadı brit care de kötü bir marka değil ama ishal sorunu yaşayan da az değil.

Arkadaşlar rica ediyorum mamadan tartışmayın ya :)

marka mama da var bozita . alabilirsiniz

pasakli_

Mystic Gurme'nin içeriğini önerir misiniz?
1 yıldır piyasa olan bir mamaymış tüm petshoplar öneriyor.

Kurutulmuş tavuk eti, kurutulmuş kuzu eti , kurutulmuş balık (%40) kahve rengi pirinç, bezelye, nohut, patates, rafin tavuk yağı, bira mayası, hidrolize tavuk ciğeri, balık yağı, nükleotit maya proteini, mineraller, prebiotik manan oligo sakkaritler, deniz yosunu, avize ağacı özütü, zerdeçal kökü tozu, kabak, nar, havuç, yucca, pisilyum.
Besin Değerleri
Protein %32
Yağ %16
Ham Kül %5
Ham Selüloz %4
Nem %8
Omega 6 3.70
Omega 3 0.75
Selenyum 0.24 mg/kg
Organik Selenyum 0.24 mg/g
Magnezyum 0.065
Çinko 120 mg/kg
Fosfor 1
Sodyum 0.3
Potasyum 0.85
Vit A 25.000 IU/kg
Vit D 1500 IU/kg
Vit E 150 mg/kg
Vit C 25 mg/kg
Taurin 1800 mg/kg

Merkan

Siz hangi mamayı kullanıyorsunuz acaba? Kısır mı ? Benim kedim erkek 6 buçuk aylık olmak üzere yarın veterinere gideceğiz kontrolleri yapılacak ve Allah izin verirse herhangi bir sorun çıkmazsa 2 hafta içinde kısırlaşacak.. ben nd tahılsız narlı tavuklu kitten kullandım o bitti elimde royal canin 1.5 kiloluk maması kalmıştı kısırlaşana kadar 10 gündür işaretlendik onunla devam ediyorum . ne alacağıma karar vermediğimden ama yeni mamasını almam lazım en kısa zamanda o yüzden kimi tahılsız mama derken kimi düşük tahıllı diyor kimi yavru kedi mamasına devam et derken kimi kısır kedi maması kullan diyor aynı zamanda markaların içeriklerinden dolayı kafam çok karıştı o yüzden sizin kullandığınız mamayı sormak istedim 🙏

Buket teşekkürler

@misisimi nd tavuk nar kullanıyordum alerji oldu mahvoldu çocuk. şuan acana bountiful catch. Yakında naturea ya geçebilirim duruma göre bakacağım

Ayben02

Peki kısır mamalardaki hangi özellik böbrek ve idrar sorunlarına karşı koruyucu benim bildiğim yağ oranı farklı sadece hem bazı mamalarda uriner sistem için faydalı olduğu yazıyor ben kısır maması kullanıyorum çünkü tam olarak nedenini bilmiyorum gerçekten sadece yağ oraniysa ki bazı yetişkin veya yavru mamalarda uriner sistem için faydalı olduğu yazıyor yavru yetişkin kısır arasında döngü kurabilirim kısır kediler için uriner sisteme asıl fayda sağlayan ne gerçekten tecrübeli ve bilgili olanlar söyleyebilir mi

deniznergis

applaws mama içerigine baktım fena degildi sanki önerirmisiniz.

abyso_os

Cevaplarsanız cok sevinirim. 4.5 aylık kedim var tavuk cok sever rc kitten kullanıyorduk. Biraz uygun fiyata inmek istiyorum APPLAWS mı yoksa Golosi mi

Bende aynı dertten muzdaribim .4 aylık kedim var royal canin kitten veriyorum geldigi evde onu yiyormus bende devam ettim.Mamadan memnunum aslinda kilo artisi,tüy kalitesi gayet iyi ve severek yiyor . Fakat bir kesim icinde et olmadigi icin memnun degil ayrica taurin orani da yazmiyor iceriginde. Arastriyorum N&D,hills,proplan,acana vs . Tavuklu mamalar tüy dökülmesi yapiyormus, protein orani yüksek olanlar uzun vadede böbrek sorunlari yapiyormus, balıklı mamalar cok kötü kokuyormus vs.. Veterinerime sordum N&D de verebilirsin ama diskisi kokar dedi Royal de gayet iyidir devam edebilirsin dedi . Cok kararsizim sizce degistirmelimiyim ? Evet ise hangi markayla ? Ana mama Royal ile devam edip haftada bir kac kez mesela N&D versem sorun olur mu ? Bu arada hafta 1 kez et orani yüksek yaş mama,günlere bölerek tavuk,tavuksuyu,kefir,yogurt,yumurta falan veriyorum .Yanliz et yemiyor kedim ciger bile yemedi yumurtayida yogurtla karistirinca yiyor süt türevlerini seviyor . Tecrubeli kisiler yardimci olursa cok sevinirim aryica suan Babycat de aldım aşırı hareketli oldugu icin kedim haftalik 150 gram alsada zayif geliyor gözüme Babycatin besleyiciligi daha iyi olur diye ikisini karistirarak vermeye basladim suanlik bi sorun yok gözlemliyorum devamliLütfen yardim edin bana 😂🙏

aysekara1

çok güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler üşenmedim hepsini tek tek okudum. Nd ye geçerek hata yaptığımı düşünüyorum keşke 5 kiloluk alsaydım. Bozitanın kısır kediler için 8-10 kiloluk kuzulu olanı var mı arkadaşlar?

Buketbayraktar

diet stomach orda da yok mesela. Sürekli her alışımda mama aramak travması yaşamak istemiyorum açıkçası sinir bozucu olur 😁