Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Carb kısmı çok önemli evet eklediğin için çok teşekkür ederim. Bir çoğu yazmıyor. Ama işin şu boyutu var. Carb. hemen hemen her besinde var. Ne kadar olduğu kadar kaynağı da önemli. Sınır %10 diyor ama %10 carb demek yüksek fiyat demek.

Nd protein oranının bir kısmını yulaf vs den alıyor. Direk et değil. Ayrıca düşük oranlı tahıl makul bence . Carb. 0 olma ihtimali yok ayrıca 10 ve altı carb oranı olan mama bulmak hem çok zor hem de pahalı.

@buketbayraktar ********* sitesinde var ama bir tık daha pahalı tabi

Yok yok çok iyi anlıyorum seni. Ben yazmaya gerek bile duymadım carb kısmını. Artık kaynağına bakıyorum. Aynı fiyatlarda carb oranı daha düşük olanın seçilmesi şuan için iyi bir opsiyon doğrus söylüyorsun.

Brit premium ATLAS PET sitesinden yani resmi dağıtıcı sitesinden bir mamanın içeriğine baktım. Ekliyorum

İçindekiler: Kuzu eti unu 20%, pirinç, Pirinç kepeği, hindi eti unu 15%, mısır, tavuk yağı, somon yağı 3%, eşşek otu, sarımsaklı maya, kurutulmuş şeker pancarı posası, kurutulmuş karahindiba 0,25%, prebiotikler, yukka şidigera, meyve ve şifalı bitkiler( biberiye, karanfil, narenciye, zerdeçal) 55 mg/kg

Brit markası içerik değişimine gitmişti haklısınız bu eski olmuş. Ancak sensitive mamada mısır vs olmasını hep garipsiyorum.

Birde somonlu mamasına neden tavuk unu koyduklarını anlamış değilim.

İçindekiler: Kurutulmuş Somon 20%, pirinç, taze hazırlanmış somon sosu 15%, tavuk eti unu 8%, tavuk yağı, mısır, kurutulmuş ringa balığı 4%, somon yağı 1%, tavuk ciğeri sosu 2%, sarımsaklı maya, kurutulmuş şeker pancarı posası, kurutulmuş karahindiba 0,25%, prebiotikler, yukka şidigera, meyve ve şifalı bitkiler( biberiye, karanfil, narenciye, zerdeçal) 55 mg/kg

@melissa...

Bonacibo markasını sokaktakilere veriyoruz. Alt segment bir mama malesef. Kullanıp kedisinde ağır hastalık yaşayanlar var ama bişey diyemiyorum işte.

Buradan birisi bonachibo yıllarca kullandım memnunum diyordu misal. Ama öneremem işte çok sorun yaşayan da var

Ek olarak felicia da kullanabilirsiniz. Fiyat / kalite olarak fena değildir oda

Aynı yerde üretiliyor felicia. Çağatay üretiyor ikisinide.

@pasakli_ econature asla önermem. öneremem.

Hills gereksiz gömülüyor. Ama fiyatıda gereksiz yüksek. Hills tedavi serisi mamaları yani veteriner serisi başarılı. Normal serisine micho muamelesi yapılıyor onu da anlamıyorum.

Ama ben hills vermem bu arada.

@damlamanav a katılıyorum. En azından az miktarlı yulaf vs lazım bu durumda sindirim için

@aybikeovl

mamacı teyze .

Bu siteye girip acana fiyatına bakar mısın bi . Birde naturea ya bak ama bu siteden değil. 7 kilo 420 lira bence iyi fiyat ?

@aybike

Rica ederim. Applaws , naturea ve fitmin e de bakabilirsin. Hep balıklı öneriyorum farkındaysan yaza geliyoruz yavaştan. Sıcak havalarda tavuk sıkıntı çıkarabilir