Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Buketbayraktar

UP 🆙 🔝

@sevvalcirlak

prochoice orta segment golosiye alternatif bir mama kötü diyemem. ama iyide dyemem

Misisimi

Siz hangi markayı kullanıyorsunuz @septisistbaykus?

Yeni okuyorum yazını, çok bilgilendirici bir içerik olmuş..
Biz Hills kullanıyoruz tuna balıklı kısırlaştırılmış mamasını fakat hekimimiz sürekli royal canine geçmemiz için ısrar ediyor?
Sizce hills mi royal canin mi? Kullananlar yorum yapabilir mi.
Çünkü onlar için iyisi olsun istiyorum

Boş yapıyorsunuz. Şu etçil ezbercilerine diyecek başka bişeyim yok. Aynen yüksek protein ve et alerji yapmaz dandik içerik alerji yapar. Acana ve orijen içeriği dandik tabi. Nd içeriği de çok dandik.

Papağan gibi tekrarlayın durun aynı şeyleri.

@septisistbaykus
https://www.zoodiaco.com/catalogo/marchi/alimenti-golosi-dog-cat/cat-dry/kitten
Carni e derivati (Pollo 36%) yazıyor, yani et ve türevleri (%36 Tavuk). Et ve türevleri iyi bir mama içeriği mi sence? Bunu basit bir araştırma yaparak bile neyden bahsettiğini öğrenebilirdiniz. Ayrıca tavuk eti değil tavuk yazıyor.

Buraya bakarsanız görebilirsiniz.
https://www.aafco.org/Consumers/What-is-in-Pet-Food

Örneğin Purina'nın en vasat markası Cat Chow'da da et ve türevleri bulunuyor. O halde bu mamayı da önermenizi bekliyorum.

@pinarcaya virbac güzel marka ama klinik mamalarını öneririm. Tedavi için olan mamalarını yani. veteriner serisini. Diğer mamaları da güzel tabi

Bozitayı tabiki öneririm. Sitede kullananda var. Ben size fiyat kalite oranına iyi bir mama öneriyim.

APPLAWS

6 kilo 270 tl. Balık içeriği. Yahut 7 kilo 420 lira naturea öneriyim içeriği çok güzel ve temiz. Hem de saf balık yer kediniz.

Eski missy den memnundum ben. Arkadaşım 2 kedisi için kullandı kedileri kilo vermişti. Ama şuan brit care için çok fazla ishal bildirimi var

Düzgün okuyun.Orijen vereceğime prochoice yaş mama veririm demek istedim orda.

Golosi resmi dağıtıcısı içeriğini paylaşıyorum.

içindekiler: Et ve et ürünleri (%28 tavuk eti ve hindi eti), tahıllar (%4 pirinç), kanatlı yağı (%4.6 kanatlı yağı), bitkisel orjinli türevler (%0.5 Arbocel
® selüloz lifleri, %0.1 hindiba otu inülini), %0.5 maya, mineraller, deniz kabukluları (%0.005 yeşil kabuklu midye tozu - Perna canaliculus).

Matisse fiyat olarak bütçeme en uygun mama gibi. Bozita almak istiyordum ama maalesef bütçe yetmiyor ona, golosi, felicia ve matisse var alabildiğim. Felicia daha önce denedim ve kedim hiç sevmedi. Hala kaldı o mama, yeni mama aldığımda onunla karıştırıp vereceğim ve sokak kedilerine verip bitireceğim. Ayrıca felicianın taneleri çok küçüktü, kedim yiyemiyordu bir türlü, debelenirken ağzından düşürüyordu her yere vs. Bu yüzden de elimle yediriyordum. Şimdi matisse golosiden iyi duruyor ama pirinç oranı çok yüksek ve bu sitede bunun hakkında çok korkutucu şeyler okudum güvenemedim aynı zamanda bu yorumlar hakkında fikir ayrılıkları da var. Bu konu hakkında beni tam olarak aydınlatabilir misiniz? Bu aylık matisse alacağım orası kesin 1.5 kglik. Devam edeceğim bir mama değil sanırsam. Bozita'nın bir de en ucuz 1,5 kg temin edebileceğim fiyatı ne kadar ben akakceden çok baktım ama hep 100 tl üstüydü. 100 tl üstü oldu diye ben proplan alamaz oldum. Daha ucuza bulabildiğiniz bir yer var mı acaba?

Matisse golosiden iyi tabiki @andreyitarkovsky . iyi mamayı 1.5 kilo olarak 100 tl altına alamazsın ek olarak