Kedi Kılı?

cigdemcnkc

Bilindiği gibi kedi kılı zararlı mıdır? Geçen bizi gören bi teyze anlattı akrabası kedisi yüzünden enfeksiyon kapmış her yeri şişmiş kızarmış. Ama bikaç yerde okuduğum kadarıyla herhangi bi zararı yokmuş. Neden insanlarda böyle bir algı var ki ben doğru olduğunu sanmıyorum o kadar biz insanlarında saçı kılı vs dökülüyor ölenini duymadım :) benim düşüncem bir minnoşun sorumluluğunu almamak için vicdanlarını rahatlatma biçimi bu.

16 CEVAP

Gamzessven

Eğer kedinin üzerinde parazit yumurtası varsa ve tüyle beraber parazit yumurtası da yutulursa vücutta kist yapıyor. Ama biraz zor bir ihtimal yaygın bir durum değil. Kaldı ki ev hayvanlarımızın her türlü aşısını kontrolünü yaptırıyoruz zaten. Böyle saçma saçma konuşan insanlara dayanamıyorum. Besleme sokağa sal ne demek? Allahım herkesin kalbine sevgi versin

Luckysmom

Bi avuç kedi tüyü yemedikten sonra bi sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta kedi tüyünün yanlışlıkla yutulduğunda vücuttan dışkı yoluyla atıldığı bilimsel olarak gözlemlenip kanıtlanmış birşey.

Kesinlikle cigdemcnkc e katılıyorum, bu insanların bir bahanesi.

Kedi sağlıklıysa bir tane tüy yutmuşsunuz hiçbi şekilde hastalık falan olması mümkün değil. Yoksa şuan hiçkimse kedi beslemiyor olurdu.

Ayse_naz_G

Bazı insanlarda kist yapa ve ameliyatla alınır onun için öyle diyorlar mesela siz kendi saçınızı yanlışlıkla yiyiormusunuz,hayır ama kedinizin tüğü ister istemez ağzınıza kaçar ve yutarsınız (bizimde saçımız var dediniz ya)

binicimelek

Eğer aşıları tam ise bi sıkıntı olmaz. Bazi insanlara tüy alerji yapabilir astım gibi .. ama normal bi insana sağlıklı kediyse sorun olmaz

-Asil-

Tamam hadi evden tüy yuttun peki onun dışarıda uçan onca tüyden yediği yemekten yutmayacağı ne malum sanki her gün yüzlerce hayvan sahibi tüyden ölüyor gibi algı oluşturmaya çalışıyorlar daha bugün misafir aynı şeyi anlattı durdu ama anlatanlar da hep yarım yamalak. Yutanına denk gelmedim ancak olabilir ama eve aldığın için değil başka birçok sebepten olabilir klasik hayvan beslemeye karşı tipler hepsi aynı şeyi söyler aynı şeyi anlatır ve bizi sinirlendirmekten başka hiçbir anlamı yoktur:)

HuriyeAysu

cehaletin vücut bulmuş hali bu insanlar konuşmaya devam edecekler :))

Cansumuezza

Hayatında bir kere bir hayvanın başını okşamayan insanlar uyduruyor bu bahaneleri keşke uydurdukları kendi başlarına gelsede kurtulsak :)) :D

wintercatt

Bence de muhtemelen alerjisi vardı :) Babama da bir arkadaşı ''evde hayvan olunca hastalıklar çok olurmuş vs vs'' bir sürü şey söylemiş ama sağlıklı olduğu sürece bir sorun göremiyorum :)

cigdemcnkc

Evet tamamen bahane hemen besleme dışarı sal demeye başlamasından nasıl bir yaklaşımı olduğu anlaşılıyordu zaten. Keşke biraz duyarlı olabilseler. Muhtamelen o kişinin alerjisi vardı veterinerede düzenli gittiğini düşünmüyorum eşi falan istemeyip birçok kez dışarı bırakmış köpekler saldırmış geri gelmiş. Belki bu şekilde enfeksiyon kapmıştır

guineapigela

Ya hep bu (bazi) teyzeler dedeler onlari ilgilendirmeyen, ustune vazife olmayan sey hakkinda bizleri endiselendirmemeseler.... Parazit varsa kist yapabilir. Ama nadir bi olay bu.Cokta endilenemenize grk yok :))

guineapigela

Zaten biz farlinda olmadan hergun tuy yutuyiruz

ayselmahfer

ya benim bildiğim tüy akciğerlerine kaçarsa sorun oluyormuş

miawallace

Kedi kılının halk arasında bilindiği gibi soluk borusuna kaçma, akciğere kist yapma gibi bir etkisi söz konusu değil. Kist yaptığı durumlar olabilir ama çok düşük bir ihtimaldir ve bu kistin sebebi de kedi kılı değil kıl köklerindeki parazitlerdir. Kedinizin aşılarını düzenli yaptırdığınız sürece, bu parazitler ortadan kalkar dolayısıyla böyle bir durum oluşması da mümkün değildir.

Tikos

Kediler cig et yediklerinde yutlerinde bu kist yapan parazitlerden olusur ki zaten kedinize hem ic parazit asisi yapip hemde cig et yedirmiyorsaniz bence hicbir sorun olmayacaktir...

PsLuna

Mesele kıl olayı değil ya ben lunayı eve getirdiğim ilk gün anladım. Ev temiz olmasına rağmen girip çıkmadığı yer kalmadığı için her yerden toz kaldırdı. Sadece genel temizlikte çekip sile bildiğimiz yerlere de giriyor. Her gün kanepeleri dolapları makinaları çekmiyoruz sonuçta. Aslında kedinin hastalık yaptığı falan yok. Ama o bizim gözümüzün görmediği yerlerdeki tozlar normalden fazla temizlenmezse bünyesi hassas insanlara dokunabilir. Annem luna ilk geldiğinde huylanıp sürekli boğazımda tüy var gibi hissediyorum diyordu. Şimdi alıştı.Tüy falan da yok psikolojik boğazı kuruyor. :) Bende haftada bir temizlediğim evi gerekirse 2 güne bir çektiriyorum. Aşıları da tam zaten sorun yok. Mesele kedilerde değil yani insanların kendisinde özenli baksınlar