Otobüslerde Evcil Hayvan Taşıma Yasası

behcetaydinelli

Bu müjdeyi burdan size duyurmak istiyorum.
10 Ocak 2020 tarihli resmi gazetede yanınlanan kararlardan biri olan 5.Madde'de:
Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 uyarma verilir.”

19 CEVAP

Siyammm

Harika

Anonymus552223

Pratikte uygulanmasi icin istemeyenleri şikayet edelim

Aa gerçek mi bu

behcetaydinelli

Pamukkale Firması'nın sitesinden alıntı:

Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi 8 kg. ağırlığın altındaki evcil hayvanlarımız, özel taşıma kafeslerinde (23x30x40 cm. ölçülerinden küçük kafeslerde) kilitli olmak şartıyla, hayvan sahibi yolcumuzun kucağında seyahat edebilir. Hayvan sahibi yolcumuz, evcil hayvanı için dilerse standart fiyat tarifesine uygun olarak koltuk satın alabilir. 8 kg. ağırlığın üzerindeki evcil hayvanlarımız ise yalnızca bagaj bölümünde ve özel taşıma kafeslerinde, veteriner kontrolünde uyuşturulmuş bir şekilde, otogar yetkililerimiz ile evcil hayvan sahibi yolcumuz arasında imza karşılığında gerçekleştirilebilir. Belirtilen koşulların sağlanmadığı ya da yolculuğun evcil hayvanımızın sağlığına zarar verebileceğine kanaat getirilen durumlarda ulaşımını sağlamama inisiyatifi firmamıza aittir.

behcetaydinelli

Yasal hakkımız artık. Diğer yolcular da firma da karışamaz. Karışan olursa açar resmi gazeteyi gösteririz :D

behcetaydinelli

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/01/20200110-2.htm

Karşı çıkanlara 5.Madde'yi gösterebilirsiniz.
Sanırım Kamilkoç'un dünyadan haberi yok :)

behcetaydinelli

Öyle bir şart olsaydı, mutlaka belirtilirdi bence. Umarım öyle bir şart yoktur.

Bu 8 kg sınırına cidden çok sinir oluyorum. 9.5 kg 45 cm boydaki kızımı bu sebeple uçakta hangara, otobüste bagaja vermek zorunda kalmak çok can sıkıcı olur. Yine araba kiralamak tek çözüm olacak gibi.. bi sevindirmediler ya..

kamikoç ile görüştüm, öyle bir düzenlememiz olmayacak dendi uzun tartışmam sonucu. web sitelerinden takip edebilirmişiz güya

peki araç içerisinde uyutmamız gerekecek mi? onunla ilgili açıklama göremedim

Esra12345

Olleeeyyy be

LadyAndCat

Geçen yaz 5 aylık iki kedimle yazlığa gittim ama nasıl gittim bir ben biliyorum. Stresten fenalık geçire geçire. Muavin denen pislik yol boyunca rahatsız etti. “Aaa bak ses çıktı.” Diye ki bunlar iki bebek.
Sesleri çıktığı dediği de arada cik mik demeleriydi. Yeminle akla karayı seçtim. Dönüşte de başka yollar yöntemler denedik. 1’er saat 1’er saat gidip otobüs değiştiririz napalım dedik. Bir firma “ben bunları alıyorum”dedi. Ben ikna olamadım çünkü giderken çok işkence çektim diğer firmada.
Neyse ki gidip bir şekilde geri gelebildik. Bu haber çok mutluluk verici gerçekten de...Müthiş !

GamzeGungor

Biz napicaz peki? 20 kilo köpüşüm :(((

behcetaydinelli

Belki ileride sadece hayvanlara özel otobüs seferleri düzenlenir.

Natkarat

Arkadaşımı bugün yolcu ettim ve hiçbir sorun çıkmadı. Yalnız biz otobüstekiler ve kedimiz huzursuz olmasın diye küçük bir dozaj sedapet verdik. (sanıyorum yaklaşık 0,5-1 ml arasında bir şeydi) Travma sonucu sahiplenilen bir kedi olduğu için sedapet gerekliydi.