Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

duman_cat_world

Applaws kesinlikle almayın, kedilerin %70 ini ölüme süreklediği için piyasadan toplatılıyor İngiltere'de, Türkiye'de hâlâ satışı var, denk gelirseniz KESİNLİKLE almayın!!!!! 🤒

@bellamia nasıl bir rotasyon ? bozita diet stomach kullanabilirsin bu arada %15 geyik etide var

Prochoice yaş mamanın içine bi bakın allahınızı seviyorsanız bilip bilmeden laf ediyor burda ne kadar iğrenç bir site oldu burası

ibrahimalp

@septisistbaykus Naturea da tahılsız değil mi ?

Ixterene

Upp

shoto

Magnezyum,fosfor, kalsiyum oranlarında ufak değişiklikler oluyor

@yumusakpati

Çok geçmiş olsun :( bazı elementler ( magnezyum , fosfor vs) ve bu elementlerin olmaması / düşük oranlı olması gerekiyor kısır kedi için.

tyguler

PrimaCat nasıl sizce

Zehranazz

Ben kedime mecburi royal canin kullanıyorum başka mamalar iyi gelmiyor ona ve yemiyor her mamayi denedim ama iştahsız bir kedi

Yumak3302

Upp

Aybikeovl

Taste of the wild rocky mountain geline hakkında ne düşünüorsunuz?

Sezgek

Topu ların hepsini okumadım ama merq nun insan beslenmesi ile ilgili iddialarına katılmıyorum hele de beynim enerjiyi yağdan alıyor gibi bir yanlış bilgi insanlara iletilmemeli beynin tek enerji kaynağı vardır o da glikoz aslında bütün vücutta enerji kaynağı glikozdur siz eğer yeterli karbonhidrat almazsanız vücudunuz ilk yağları glikoz çevirip kullanır yağ da yetmezse proteini çevirip kullanır ki proteini glikoza çevirmesi demek sos vemresidir vücudun vücut resmen bak yaşamsal faaliyetlerimi zor sürdürüyorum git karbonhidrat al der o yüzden diyetisyenler kastan kilo verdiğiniz zman diyetinizde hemen değişiklik yapar glikoz metabolizması üzerine doktora yapmış bir insan ve biyolog olarak söyleyeceğim çok şey var aman uzatmak istemiyorum bu tek tip beslenme yada moda olan beslenme tarzlarını doğru bulmuyorum vücudunuzun karbonhidrata da ihtiyacı var bunu unutmayın ama bu karbonhidratı hamburgerden ya da çikolatadan almayın hiç bir yöntem uygulamasanız bile günde 3 öğün demgeli beslenir ve hayatınıza hareket eklerseniz oldukça sağlıklı bir diyetiniz olur en önemlisi de kendi diyetinizle hayvanların diyetini kıstas yapmayın derim

Canan Hanım kullandığınız mama Türkiye'nin en cok satan ve sikayet oranı en düşük olan mamalarından biri. Kedinize yarıyrosa, şikayetiniz yoksa hic macera aramayın derim ben :) İlla da arada rotasyon olsun farklı birşey yesin derseniz Bozita kısır mamaları tavsiye edebilirim.

bozkir

merhaba arkadaşlar yaklaşık 6 aydır acananın wild praire, pasifica ve grassland mamasını denedik, ilk başta sorun yoktu ama kısır kedim gitgide artan sıklıkta, şuan her hafta birkaç kere kusmaya başladı, başka mamaya geçmeyi düşünüyorum, bir geribildirim olarak yazmak istedim.
yabancı sitelerde bu tarz yorumlar da gördüm, her mama her kediye yaramayabiliyor, alternatif öneri alabilirim

Baliminannesii

Bu tarz başlıkları hep okuyorum ama daha da kafam karışıyor. En çok korktuğum şey böbrek ve idrar yolu hastalıkları. Golosi kullanıyoruz. Bilemiyorum Altan bilemiyorum...