Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

Elliiiis

Peki sananelle nasıl bir mamadır ?

@palyaco diet stomach mı ? tavuk kaynaklı olabilir mi acaba ? exlucion içerik / fiyat oranı ile çok iyi bir mama gibi gözüküyor ya

frknkurtt

Kısır kedi maması için matisse almayı düşünüyordum, 10kg fiyatı 340TL civarı. Bu fiyata içerik olarak daha iyi mama var mı?

liawooz

İşte burda çok yanlış bir bilgi verdin.Kısır veya değil farketmeksizin onlarında bu maddelere ihtiyaçları var.Önemli olan gereğinden fazla olmaması

erhan354

Merhaba, 7 aylık erkek kedim için (kısır değil) mama tavsiyesi alabilirmiyim. Aslında şuan hills kitten ton balıklı mamayı kullanıyorum fiyat 3 kg için 200 ancak burdaki yorumlardan sonra biraz tereddüt ettim daha iyi bir tavsiyeniz varmı

Nageeeee

@septisistbaykus

Öncelikle teşekkürler. Eski seri nd kullanıyorum kedim için. Fakat yorumlsrdan sonra yeni seriye geçmek istemedim. Kedim kısır ve 8 aylık. Acana için kısır mama olarak alternatif 1 adetle sınırlı gördüğüm kadarıyla. Sizin kedinizde kısır sanırım. Acana için kısır ya da değil ayrımı mı yok? Siz hangini kullanıyorsunuz? Hangini tavsiye edersiniz?

Lütfen yardım edin. Kedime iyi mama vermek istiyorum. Orijen Acana almıştım ama yüksek protein iyi gelmedi. Sonra nd ye geçtim o da aşırı tüy dökmesine sebep oldu. Ben ne alıcam şimdi. İnstinct de fazla proteili gelir mi? Kalitesiz mama almak istemiyorum ama ne alıcam bilmiyorum.

catzeyna

Merhaba,
Benim emziren annem var. Yavrular kuru mamaya geçti. Anne de emzirdiği için bir süre kitten kullansın dedim. Matisse kitten aldım 🤦🏻‍♀️ Aldıktan 1 hafta sonra anne bütün bütün şişmiş mama kustu dışkısı açık renk olmaya başladı falan. Bebeklerde sorun yoktu. Hekim sindirememiş anneye yetişkinle gerekirse emzirdiği için vitamin takviyesi ile devam edebileceğimi söyledi. Ama dün yavrularımdan biri tam 4 kere kustu son kusması bütün şişmiş mama idi. Anladım ki bu mama onlara iyi gelmedi. Ben bütçe sorunu yaşıyorum bu sıralar, bu mama da elimde kaldı. Bana önerebileceğiniz mama var mı söylediğiniz mamalar arasında takıldım kaldım. Karar veremiyorum korkuyorum yine. Yetişkin olsun hem anne hem yavrular yesin istiyorum. Şuan kitten vermiyorum yetişkin bir mama aldım uyduruktan yarım kilo onu yiyorlar 🤦🏻‍♀️ Şimdiden teşekkür ederşm.

catzeyna

British kedisi.

ailur0phile

Niye her girdiğimde bu soru gündemde oluyor 😂

Sarilice0 kafa baya karışık sanırım ^^

İlk olarak şunu söyleyim. Bir mamadan memnunsanız ve sorun yaratmadıysa tüy dökümü de yok ise kesinlikle değişmeyin mamayı.

En iyi markalar kedilere zarar verebiliyor. Kilosu 100 lira olan mamaların kedilere neler yaptığını görüyor biliyoruz.

İlk olarak şunu söyliyim. ND YE GEÇMEYİN. Sonrası için tekrar konuşalım. Arada bir nd vermeniz bir sorun yaratmaz. Kilolu olmamasına çok takılmayın asıl sorun kilolu olması olur.

Kafan çok karışık bunu netleştirmek lazım

Melek23

Merhaba kedim 7 aylık erkek ve kısır. Şu an uzun bir süredir kuru maması acana pacifica. Paket bitince kısır kedilere özel bir mama mı almalıyım yoksa pacifica ile devam mı etsem bilemiyorum. Pacifica her kediye verilebiliyor. İçeriği diğer kısır kedi mamalarıyla aşağı yukarı aynı. Eğer değiştirirsem bozita ya da sanabelle almayı düşünüyorum. Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var. Sizce pacifica ile mi devam etmeliyim, yoksa yukarıda bahsettiğim mamalar daha mı uygun?

bayranc

Bunu uplayalum güzel bir yazı olmuş teşekkürler bilgilendirmeler için :) bende nd den acanaya geçtim 2 kedim var indoor yiyolar kısır oldukları için az az yiyolar ama doyuyolar belli normalde nd de bi kap bi günde bitiyordu kilo almışlardı tuvaletleri çok ağır kokuyordu ama şu an bunların hepsi normale döndü sadece karbonhidrat kısmında emin olamıyorum oranı %24 falan sanırım indoorun :/ bozita da da aklım kalıyor içerik ve 10 kiloluk paketi olduğu için acanada keşke 10 kilo falan olsaydı 2 kedi olunca mama yetişmiyor :(

bayranc

Bunu uplayalum güzel bir yazı olmuş teşekkürler bilgilendirmeler için :) bende nd den acanaya geçtim 2 kedim var indoor yiyolar kısır oldukları için az az yiyolar ama doyuyolar belli normalde nd de bi kap bi günde bitiyordu kilo almışlardı tuvaletleri çok ağır kokuyordu ama şu an bunların hepsi normale döndü sadece karbonhidrat kısmında emin olamıyorum oranı %24 falan sanırım indoorun :/ bozita da da aklım kalıyor içerik ve 10 kiloluk paketi olduğu için acanada keşke 10 kilo falan olsaydı 2 kedi olunca mama yetişmiyor :(

bayranc

naturea Kısır kediler için uygun mu kullanam var mı?