Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

@aseacr nin dediğine katılıyorum. xx proteini , işlenmiş bilmemne eti , hayvanın kıçı , balığın gıdığı falan iyi içerik olmuyor.

Birde tavuk unu balık unu falan iyi değil.

Ancak şu var. Alerjik kedilerde HİDROLİJE PROTEİN olan mamalar tercih edilebilir. Hidrolize demek rahat sindirilen demek ve alerji yapmama demek

bs4534

Çok iyi bir paylaşım:)

minky

Sensitive mama olduğu için direk et koymamışlar.Diğer mamalarında bakarsanız görürsünüz.Zaten sensitive olması için eti direk koymamalsrı gerekir

Bonacibo diye bir marka onerdıler küçük paketıni aldım kedım sevdı galıba sizce iyi midir sekız aylık kısıtlastırdım yeni gectık kısır mamaya kafam çok karıstı

patipatili

nasıl yani cidden mi kahverengi mama yemiyor? çok garip geldi acaba mamadan dolayı mı yoksa rengine özel bir şey mi

dezgicavus

@topacgilalev. O zaman durum daha vahim :( ama işte mecburiyet, elimizden gelenin en iyisini almaya çalışacağız .

DAMLAYMANAV

Ek olarak belirtmek isterim kedinizde anal kese iltihabı gibi kronik bir sorun mevcutsa kesinlikle tahıllı mama vermelisiniz. Nd, acana gibi mamalar asla iyi gelmiyor.

Aybikeovl

Çok teşekkür ederim dediğiniz sitede gerçekten uygunmuş akakçede bile çıkmıyordu o site🌼 yeni hills sipariş verdim bu bitince acanaya geçeceğim 🥺 artık benim minnoşum da acana yiyebilecek mutlu oldum

Kedi kedidir tutma evde sal doğaya avlansın. Doğasına müdahale edip yediği mama doğasına aykırı demek çok komik geliyor bana . Aslında sen de düşünsen çelişki olduğunu anlayacaksın

Belki doğal hayatlarına müdahale ettiğimiz için bu sorunlar yaşanıyordur diyen de yok sanırım

LaLuna12

Daha önce naturea somonlu deneyen var mı? Bizimkilere nd tahılsız tavuklu narlı veriyorum dışkıları yumuşak biraz oy üzden değiştirmek istiyorum. Ama somonlu severler mi emin olamadım.

melist35

@topacgilalev evet malesef bu konuda deneyim sahibi değilsiniz, fikir sahibisiniz. sorun da burada başlıyor zaten. 'kediler zorunlu etçil karnivordur' cümlesi tahılsız mamaların klasik reklam giriş cümlesidir. kedilere zararlı olan şey tahıl değildir. mamada kullanılan proteinin türüdür. düşük kaliteli markalardaki et unu ve yaş mamalardaki et ve türevleri içerikleri kediler için sağlıksızdır. o yüzden tahılsız mama en iyisidir, tahıllı mamalar çöptür algısı tamamen kulaktan bilgilerle edinilmiş bir algıdır. bu algıya dayanarak da herkes herkese royal canin proplan içeriği kötü, nd acana orijen kullanın diyor. bizzat kendi deneyimlerim ve yurtdışındaki 15-20 senedir kedi yetiştiren insanların da besleme tarzlarına bakarsam tahılsız mamanın çoğu kediye yaramadığı. ben de sizin gibi düşünüp aylarca nd acana verdim, haşat oldu kedilerim. 6 ayda zor toparladılar. karma aşılı olmalarına rağmen 2 kez nezle oldular. tahılsız mamayı çok yiyor, günde 2-3 kez kaka yapıyordu. bu da mamanın vücutta emilemeden, vitamininden faydalanamadan atıldığı anlamına geliyor. sindiremiyor yani. bu yüzden bağışıklığı düşüyor, nezle, dermatit, bozuk tüy yapısı gibi yan etkilere sebep oluyor. royal canin skin hair mama ile toparladı, şuan da proplan veriyorum. %20 et içeriği var, benim fikrime göre royalden bi tık daha iyi proplan. şuanki tüy yapısı ve genel sağlığı harika durumda.

zorunlu etçildir ilkesini bu kadar benimsiyorsanız hergün 1 öğün barf besleme yapabilirsiniz. ben öyle yapıyorum, dana bonfileden 20 gün dondurduğum etle besliyorum.

Brit premium adı gibi premium değil bu arada. O fiyata golosi alırdım ben olsam. İyi bir mama değil.

Bkz : sadece içeriğin bir kısmını atıyorum

Kuzu Eti Unu %20
Pirinç
Pirinç kepeği
Hindi Eti Unu %15
Mısır
Tavuk Yağı
Somon Yağı %3

@patipatili Ben nd yi değiştirdim alerjik sebepler ile. Eski seriydi benimki. Yeni seriden şikayetler var denemediğim için direk bişey diyemiyorum ama benim açımdan şuan soru işareti.

Bazı mamalar '' tüm yaşam evreleri '' dediğimiz özellikle. Yavru kedide yiyebiliyor. Ki önemli olan besleyicilik ve içerik ise illa yavru ibareli mamaya gerek yok nazarımda. Taneleri küçük olması asıl tercih sebebi.

Acanayı 4.5 alırsanız çok daha uyguna geliyor. Acana varken nd kullanmam zira ben de acanaya geçtim (bouintiful catch). Yerinizde olsam 4.5 kg acanadan devam ederdim. Olmadı naturea yahut applaws bakardım. Applawsı pek bilmiyorlar forumda

Bitmez 1 saat sonra 2-3 tane mama postu açılacağına eminim :D