Sürekli Sorulan Hangi Mamayı Almalıyım ? Sorusuna İstinaden

Merhaba.

Sık sık bu konuda post gördüğüm için genel bir mama konusu açmak istedim. Mama alma sürecinde ilk olarak belirlemeniz gereken kriter kedinin yaşı ve kısır olup olmaması. Bunu belirledikten sonra aşama aşama gidip doğru mamayı seçebilirsiniz. Aşama aşama gitmekten kastım sorular sorup bu sorulara cevap vermek.

  • Kedim kaç yaşında ?

  • Kedim kısır mı ?

  • Ne kadar param var ?

İlk önce alınabilecek , kaliteli ve güvenilir markaları yazarak gidelim.

Orijen , Acana , N&D , Bozita , Naturea , Taste of the wild , Brit care , Alleva ( yeni),Wildfield (bulmak zor pek bilinmez),instinct,bravery.

Peki bu kadar paranız yoksa ne alabilirsiniz : Golosi , Bozita (evet hem kaliteli hem fiyat uygun),matisse , applaws ( forumda bilinmez araştırın fiyata göre içerik çok iyi)

Ve peki yinede daha ucuz alacağım derseniz ne almalı. İşte burada seçenek azalıyor. Kötü mama önermeme adına çok bişey söyleyemiyorum. Golosi 20 kilo alırsanız oldukça uygun. Ek olarak FELİCİA kullananlar memnun gözüküyor.Daha fazla zorlamamalı derim ben.

Asıl konuya gelelim. neden proplan ve royal canin önermiyorum. ÇÜNKÜ : İçeriğine göre o fiyatı haketmiyorlar. İçinde mısır , gluten , gereksiz tahıl bulunduran mamalar. Proplan parasına naturea alırım mesela.

Peki bununla bitiyor mu başka nelere dikkat etmeli ? Mama içeriği , et oranı ve kaynağı , tahıl durumu ve protein oranı bakılması gereken kriterler.

Bir örnek vermek gerekirse : Alınmayacak mama : et ve et ürünleri ( xx eti % 5) Alınacak mama : Kurutulmuş somon balığı eti (%25) .

Sadece bununla bitmiyor tabi. Eğer kediniz kısır ise protein yağ oranına bakmak . Aşırı yüksek proteinin zarar verebilme ihtimalini düşünmek , mamayı gereksiz tahıllarla şişirmiş markalardan uzak durmak ve taurin oranına bakmak gerekiyor.

Tavuk ve aşırı yüksek protein kediye alerji yapabiliyor. Evde sürekli yatan kediye % 40 ve üstü protein olan mama vermek zarar verebiliyor, Bazı mamalar bazı kedilere ağır gelebiliyor..

216 CEVAP

BellaMia

@septisistbaykus teşekkür ederim alerjimiz yok süper haber. Mamada sabit kalmıyorum rotasyon yapıyorum sizce bu bi sorun yaşatır mı 3 kesi 10 kilo 2.5 ay gidiyor 5 ayda bir de farklı mama alıyorum

patipatili

anladım n&d konusunda şüpheliyim zaten. naturea aklıma yattı araştırıyorum. acanadan memnunum şu anlık bir sıkıntı yok ama dediğiniz gibi 4.5 luk yok maalesef first feast olan çeşidinde. biraz daha büyüyene kadar acana devam edeyim o zaman

@patipatili pasifica kullanabilirsin aslında. Yavrulara da verilebiliyor o

eycny

Bir sonraki sefere brit premium yerine golosi alacağım. Teşekkürler

dezgicavus

Tabiki öyle ben sadece bilgi olarak yazdım en azından aynı fiyatlı mamalarda tercih kriteri olarak kullanılabilir. Sonuçta bu durum gerçekten bütçe meselesi, benimde alabildiğim en pahalı nd, elden gelene çare yok.

minky

İçeriklere resmi siteden bakın.Brit Premium içeriği yazıldığı gibi değil

Bana burdan onerdıler bonaciboyu peki bozita nasıl onerırmısınız marka mama da bulamadım az önce baktım hangi mamayı önerseler uygun vs sokak kedilerine verıyorlar evde kedi bakan uygun mama alan yok mu herkes nd proplan mı alıyor anlamadım

minky

Arkadaşımın teyzesi kedisini yıllardır bonacibo ile besliyor ve memnun.Askında fiyat içerik olarak en iyi mama MyStic ama tüm mamalarında tavuk var kısır olan hariç ve herk kedi kısır değil (hamile vs) balıklı yada kuzulu mama çıkarmalılar aslında.talep olursa ve çıkarırlatsa MyStic alacağım ama ...

minky

Felicia ve bonacibo aynı mama Allah aşkına.Çağatau pet food bonacibo adı altında satılmaması için pelagosa felicia adıyla veriyor.neden feliciadan memnun derseniz de çünkü kullananların birçoğı kısa süreli kullanıyor ve memnunum diyot

pasakli_

Proplan'le aynı değerlere sahip bunun fiyatı daha uygun bundan al dedi 3-4 pet shop

Mystic için çok kanlı ishal sorunu okudum. Öneremem ben ama kullananlar yorumalarsa daha iyi olur.

İçerik / fiyat olarak güzel gözüküyor daha yeni yeni bilinmeye başlıyor ama işte..

pasakli_

Teşekkür ederim

pasakli_

Tekrar sormak istedim, bir arkadaşım var 40 gnlükken almıştı kedisini iki yıldır onunla. erkek kısır bir kedi. o econeture kullanıyor çok memnunum dedi fiyatıda çok uygun dedi onun kedisi de kahverengi mamaları yemiyor illa renkli olacak. eco nature hakkında fikriniz var mı besin değerini bulamadım

AlpMordecai

elinize sağlık.

dezgicavus

Ben bir süredir et kaynağı iyi olduğu için bozita yı araştırıyorum fakat dikkatimi çeken indoor mamanın karbonhidrat değeri %24 civarı , proplan %30 . Benim kedim kısırlaştırma sonrası nd ile bile kilo aldı, ki çok aşırı yiyen bir kedi değil, zaten karbonhidrat değeri hesaplamam bu yüzden başladı. Eğer kediniz çok hareketli değilse bozita da proplan gibi kilo sorunu yaratabilir. Ama tabiki bozitanın protein kaynakları tartışmasız daha iyi.