Kapalı Mı Açık Mı Kum Kabı Kullanmalıyım?

Ezgisn

Anket

Kapalı kum kabı
(23 oy)
Açık kum kabı
(12 oy)
Toplam (35 oy)

Arkadaşlar merhaba kedim 5 yaşında yaklaşık 5 kilo kadar bunca zamandır açık kum kabı kullanıyorduk fakat kum kabını yenileyeceğim acaba kapalı kum kabı daha mı kullanışlı olur kumunu her gün temizlerim günde 2 sefer aldığımda oluyor benim için ve onun için ne gibi eksileri artıları olur kullanan arakadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻

20 CEVAP

theyusra

kapalı kum kabı alacaksanız büyük alın mutlaka, ayrıca bu kedinizin kişiliğiyle de alakalı benimki mesela asla açık kaba yapmaz hatta temizlerken bile gelip beni durdurmaya çalışır çünkü aşırı titiz bir kedi, o yüzden kedinizin mizacına göre seçmek daha mantıklı

Ezgisn

Arkadaşlar gerçekten herbirinize ayrı ayrı çok çok teşekkür ederim bizim için en mantıklısının yarı kapalı tuvalet olduğu kanısına vardım kedim kazmayı çok seven aynı zamanda pimpirikli bir kedi temizlik düşündüğüm son şey inanın yeter ki bizim kız çişini kabına yapsın yatağımdan çıkan kum tanelerine razıyım ben.. Karakteri oturduğu için kapalıya geçişimiz kendisini memnun etmeyebilir diye düşündüm yorumlar sonucunda birde tozutma olayının ciğerlerine dolma konusu kafamı kurcaladı kendimi kedimin yerine koydum kapalı tuvalet istemezdim galiba o yüzden yarı açık tuvaletle devam kararı aldım umarım memnun kalırız kızımda benim gibi düşünüyodur 🤷🏻‍♀️ hakkınızı helal edin sevgiler 🙏🏻🌸
@simbakedi
@End_19
@waldorfie
@diablerose
@tarcininannesideryaa
@Gimlihanim
@tyguler
@MrMirmir
@Snzlc

diablerose

acik kum kabi daha sagliklidir kedi icin, cigerleri icin. kedi icin kullanimi daha kolaydir. sizin icin temizlemesi daha kolaydir. sik sik topak alirsaniz koku da yapmaz. kediler acik tuvalete daha sık diskilarlar.

simbakedi

kapali kum kabi kullaninca tozsuz kum ya da pelet kullanmalisiniz. cunku kapali oldugundan o tozlar kedinizin ve sonra da sizin cigerinize gidecek. ama en cok o kotu etkilenecek. acikta da etkilenecek ama kapalida daha cok. tozsuz kumlara %99 diyebiliriz %100 tozsuz degiller tabiki. feles oyle yani. ben de kapali kullaniyorum kullanmasam ev bodrumdaki herhangi bir beachten farksiz olurdu sanirim kedim kumla savasarak ustunu ortuyor cunku. o yuzden eve dagilacak kumu da azaltir. bir olumsuz yani da benim icin kum kabi buyuklugu. acik kullansam bu kadar buyugunu almazdim. kocaman ev gibi bir kum kabimiz var. benimki de 9 aylik 5 kilo :D o yuzden yer sorununuz varsa biraz sikintili olabilir.

simbakedi

kapaliyi trmizlerken sorun yasamazsiniz. kapi kisimlari ust tarafa dogru katlandigi icin kolay oluyor yani. isterseniz kapaliyi aldiginiz zaman acigi atmamis olun. birlikte dursunlar sonrasinda acigi kaldirirsiniz. hic kapaliya yapmazsa da kapagini cikarabilirsiniz. maaliyeti daha fazla olur ama buyuk ihtimalle :)

End_19

Kapalı kum kabı temiz olması açısından daha iyi kumlar dağılmamış oluyor

waldorfie

kapali kum kabinda kediler daha rahat hisseder eger kumunuzu pek tozutmayan bi marka secerseniz hicbir acidan sorun yasamazsiniz bence kesinlikle kapali alin

diablerose

daha rahat degil sıkış tıkış hissederler. benim kedi işini görürken ayaklarini kum kabinin kenarina koyuyor. kumun icine bile girmeden yapıp, sırf kapatmak icin en son mecbur girip kapatiyor, hatta bazen kapatirken bile sadece kapatmak icin sectigi patisini kum kabinin disindan kuma sokup kapatma hareketini yapiyor.

açık kum kabı daha sağlıklı olur ama biz pratikliği açısından kapalı kullanıyoruz bebekliğinden beri

Gimlihanim

Ben kapalı kullanıyorum. Ancak açık olanların kedilerin sağlıkları icin daha uygun oldugu kanısına vardim arastirmalarim sonucunda. Bu yüzden ben de açık kum kabı arayışındayım acikcasi.

tyguler

bence en iyisi yari açik olanlar. kapalilat kediye zqrari. aciklarda etraf cok kum olaviliyor. yari açiklaren azindan yanları kapali (benimki gibi tune kazan bir kediniz varsa aha iyi) ama çok kazmiyorsa normal acik da olur) üstu de acik ciğerleri için daha iyi. ikimiz de mutlu. ben de bir dahaki tuvaetini oyle alacagim.

MrMirmir

Merhabalar, ben kapalı kullanıyorum. Kapalı tuvalet alacaksanız mümkün olduğunca büyük ve geniş boyda almanızı öneririm diablerose 'nin de dediği gibi.
5 yaşında ki bir kedi kendi karakterini, alışkanlığını oturtmuştur.

Kapalı tuvaletin artıları da var eksileri de. Kullandığınız kum çeşidinden, kabın büyüklüğüne kadar değişkenlik gösterir bunlar.

Eksileri :
Eğer kum kabınız küçük ve dar olursa kediniz içinde rahat hareket edemez.
Kumunuz tozutuyorsa tuvaletini yaparken kediniz için, kumunu temizlerken sizin için problem olabilir.
Yazın sıcağın ve nemin etkisiyle bazen kumu havalandırmanın gerekebilir.

Artıları :
Etrafa daha az kum saçılır eviniz kumsala dönmez.
Hemen temizleyemeyeceğiniz durumlarda kokunun bulunduğu bölgede daha az yayılmasını sağlar.
Kedi tek yerden girip çıkabileceği için önüne koyacağınız bir adet paspas ile kum dağılımını minimuma indirirsiniz.

Naçizane tavsiyem madem açık kum kanınız var ve uzun süredir kullanmışsınız, yarı kapalı veya kapalı tuvaleti de uygun ebatlarda bulursanız ve fiyatla bir kullanıp deneyin derim.

Uzun yazdım kusura bakmayın. Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

Snzlc

ben yarı kapalı kullanıyorum önüne de paspas koyuyorum dağılma olmuyor. kedimin hareketlerini de görebiliyorum. temizlerinkende bana çok kolay oluyor üstü açık olduğu için. kedim daha 5 aylık ufak bir yavru ama çok hızlı büyüyor kilo aldığı zamanlarda tuvaletinin üstünün açık olması rahat dönmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

tyguler

doğru düzgün yazamamışım kusura bakmayın

Hilalbwcb

Eğer koku olmasını istemiyorsanız filtreli kapalï kedi kum kabı kullanabilirsiniz ama eğer kokunun olması sizin için sorun yaratmayacaksa açık kedi kumu kullanabilirsiniz hem kedi toz yutmamış olur