Hasta Yabani Güvercin Yavrusu

SedaSD

İyi akşamlar, bugün sabah çocukların bir kuşu havaya atıp tekrar yere düştüğünde defalarca yukarı tekrar attıkları bir ana denk geldim. Aldım kutunun içerisinde eve getirdim düşmelerinde etkisiyle çok hasta görünüyor, uçamıyor zaten düşüyor hemen. Bilen birine gösterdiğimde yabani güvervin yavrusu olduğunu ve çok hasta olduğunu söyledi, 2-3 gün yiyeceği yem verdi -kendi güvercinlerinin yeminden- fakat ölmesi çok yüksek ihtimalmiş. Suyunu yemini kutunun içerisine yerleştirdim fakat içim rahat değil, bir bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun...

8 CEVAP

SedaSD

Ve ek olarak, isterim ki herkes kardeşlerine, mahalleden veyahut tanıdığı küçüklere hayvan sevgisini aşılasın. Neden yaptıklarını sorduğumda canlarının sıkıldığı cevabını aldım. Bunların nedeni bilinçli bir öğreti verilmediğinden.. Daha sonra bu küçük çocuklar yıllar sonra karşımıza hayvana, insana ve doğaya en büyük zararı veren kişilikler olarak çıkıyor. Can, candır bizden ne eksik ne de fazlalar...

SedaSD

Maalesef kaybettik bu sabah...

SedaSD

Benim de tek dileğim... Bu yüzden masum bir can gitti

milodelisi

İlk olarak mama su çok çok önemli. Asla asla aksatmayın, her gün su ve mamasını yesin. Suyuna imuneks ekleyebilirsiniz toz kapsulun içindekileri. Yardımcı çok olur. Ayrıca vucut ısısını normal tutmaya çalışın. Su kaynatıp ustunde değdırmeden havlu bekletip yani ısıtıp kuşun altına koyabilirsiniz.

milodelisi

Ve de çok yavrumu? Kanat gelişimi nasıl?

SedaSD

Çok yavru değil, öyle bildiğimiz kuş yavruları gibi değil. Bakınca boyutu güvercinlerin boyutunda belki bir tık küçük ve zayıf... Yemek yemiyor sadece duruyor. Kendini kabartmış şekilde duruyor olduğu yerde. Kanat gelişimi ise pek bilgili olmadımdan bilemiyorum ama bir sorun görünmüyor açıp baktığımda. Daha fazla el sürmek istemedim aşırı korkmuş durumdaydı

Luckyssss

Ben cok buyutup saldim bu sekilde bulduklarımı milodelisinin dedigi gibi vucut isisini kontrol et şırıngayla mama ve su takviyesi yapman lazim kendisi şokta oldugu icin korktugu icin beslenemez şırıngayla yedir icir hayatta kalma şansi bu sekilde daha yuksek olur

Luckyssss

Allah hic bir hayvani boyle aptal coluk cocugun ellerine oyuncak etmesin insallah