Çok Para Harcıyorum Kedi İçin

oguzhan817

Merhabalar.
Şuan 5-6 aylık kedim, iç parazit 50 lira karmalar 80 lira dış parazit 50 lira, bunun haricinde nd kullanıyorum mama olarak, ve 20 gün bile dayanmıyor 120 lirada bu. Üzerine kumu 1-2 hafta gidiyor 20 30 lirada bu. Çok fazla harcama yapıyorum, siz nasıl yapıyorsunuz nasıl kısıyorsunuz tavsiyelerinize ihtiyacım var.

21 CEVAP

Ahsenbb

Kediniz yavru olduğu için böyle.İlk aşıları 2 doz.Kısırlaştırdıktan sonra masrafları cok azalıyor.
Ben sadece karma aşısını yaptıracağım.Dış parazit damlası kullanmıyorum.İç parazit hapını kendim alıyorum.N&D düşük tahıllı kısırlaştırılmış mama kullanıyorum benim kedim ayda 2.5 kilo yiyor.Ayda 105 tl mama tutuyor 10 kilo kum kullanıyoruz.25-30 tl tutuyor.Schesirin yaş mamasını alıyorum 45 tl başka masrafımız yok.Oyuncak vs ben kendim istersem alıyorum yeterince oyuncağı var ama o benim tercihim oluyor ihtiyaç değil.Bir can için de çok gelmiyor.
Sizde kediniz dışarı çıkmıyorsa pirelenmedikçe dış parazit damlası uygulamanıza gerek yok.1-2 ay sonra N&D düşük tahıllıya geçebilirsiniz.Onun haricinde başka tavsiye verebileceğim bir konu yok.Schesir yaş mama tavuk suyuda barındıran didiklenmiş tavuk mesela.Ona o parayı vermek yerine tavuk alıp kendiniz haşlayıp didikliyebilirsiniz.Bu da masrafı azaltıyor örneğin.

İlerleyen zamanlarda kedinizin masrafları azalacaktır şuan yavru diye her ay iç dış parazit yaptırıyorsunuz büyüyünce de 2 ayda bir olacak . Şaşırdığım bir konu var nd mama nasıl 20 günde bittiği benim kedime bir buçuk ay falan yetiyor bende pro plan bir buçuk kilo alıyorum size mama konusunda tavsiyem günde 3 öğün belirli miktarlarda verirseniz mamaniz baya gider bu arada kedinize ' kedi cimi veya kedi maltı vermeyi unutmayın

pinarcaya

10 kglik mama kullanin. Kisir kedime 10 kg mama 8 ay gidiyor.

bidiboom

Benim de butcem cok kisitli ve soyle yapiyorum:
10kg luk N&D aldigimda ayligi ~50tl.ye geliyor (mumkunse 1-1,5kg luk buzdolabi posetlerine bolup buzdolabinda saklayin, ya da bu boldugunuz posetleri tekrar orijinal posetine koyup sikica agzini fermuarlayip karanlik kapali bir yerde saklayin, 1kilosunu buzdolabina alin.. tazelik ve tat-koku kaybini onlemek icin)
*********'nin Mito 22.8kg ince taneli kumuna 43tl veriyorum, topaklanmasi cok iyi, ucretsiz kargo kapima getiriyor
Yas mama almak yerine evde tavuk (ya da en ucuz balik) + kabak + havuc haslayip rondodan gecirip koyu kivamli bir corba yapiyorum (eti cok sebzesi az), 30cc.lik minik siselere doldurup derin dondurucuya atiyorum, her gun 1 tane 1 ogun oluyor, bir parti yaptim mi epey de gidiyor cok hesapli
Evden apartmandan cikarmadigindan dis parazit yaptirmiyorum, ic parazite de yillardir veterinerimiz olan cocuk Allah razi olsun indirim yapiyor
Oyuncak olarak kdv fisini burusturup top yapip onlerine attim mi hem hafif hem patisiyle vurdu mu hizli hareket ediyor, delirmis gibi pesinden kosuyorlar, bir de yumusak bir mezurom var, salladim mi ona da delleniyorlar, buyrun size bedava oyuncak:))

Baska da masrafimiz cok sukur yok.. yani bir kedi ayda maksimum 80-100tl.ye mis gibi bakilir, yalniz sizin gecici bir yavruluk donemi durumunuz var tabii.. gene de bu tip onlemlerle masrafi bayagi bir asagi cekebilirsiniz..

pinarcaya

20 gunluk mamaya 120 tl vereceginize 8 aylik mamaya en fazla 300 tl vermeniz daha mantikli. ***de nd mamayi daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

pinarcaya

Kum olarak da tigerino kullaniyorum. 75 tl falan fiyati ama 2.5 ay gidiyor kaliteli kum oldugu icin. Ince elekli kurekle temizleyince tertemiz oluyor ve baya dayaniyor. Tavsiyelerim bu kadar :)

aynı şekilde 5 ayı dolmak üzere olan bir kedim var bizde 3 aylıkken aldık . aşılar evet oldukça tutuyor ilk zamanlar. şimdi 6. ay kuduz aşısı olacak mesela. sonra iç dış aşı tekrarları.
bizde nd kullanıyoruz ve 1.5 luk alıyorum 20 gün gidiyor . bende diğer arkadaşlar gibi 10 kg lık nd almanızı tavsiye ederim bende öyle yapacağım ******** da taksitli alınıyor sanırım.
kum olarak da reflex alıyorum 6 kg lık bir kutu 2 hafta gidiyor aylık 50 tl lik kum masrafı oluyor. Nd nin indirimlerini sitelerden takip edin en son nd yi ********dan 85 tl ye aldım 1.5 kg lık.

ballokumu

Nd geçen kilosu 30 a aldım arkadaşlar.

GammaLamina

Gayet normal. Kedinin ya da kendi ihtiyaçlarınızdan bir şey kısmanızı tavsiye etmem. Bütçe sorunu yaşıyorsanız yarı zamanlı ya da tam zamanlı işlerde çalışmanızı önerebilirim. Kedilerimden kısmayayım diye kendimden kıstım, iki kedim var ve N&D 1.5 kilo mama sadece 10 gün yetiyor diye. Sonuç hüsran, mutsuz oldum. En iyisi ek gelir o yüzden.

BalliBadem

Sizin pahalıymış bizim karma 60 iç+dış parazit 45 mama kilosunu çok alın uyguna gelir kum olarak ben clear cqt kullanıyorum 10 kg 15 tl bence sizde bi deneyin

saitgulsen

O neymiş ya? İyi ki şu içeriği ve mesajları okumuşum geç olmadan. Ben 2 tane 1kg whiskas almıştım şimdilik pet shop'tan, 4x100gr da ıslak mama yine whiskas'tan ama onu hiç kullanmadım. Ödül maması aldım 10 tane de 5'ini bedava verdi sözde ama ben bu sete 110 TL ödedim. Kumu henüz bitmedi onu çok almıştım ama aylık ortalama 15-20 falan olur kum da çok tutmaz zaten. Aşılar falan sağlığı için şart zaten ona sigorta diyorum ben. Yani maması maaşı, aşıları da sigortası kedinin :) Yoğurtla falan aylık 150 TL diyordum giderine... Kuru mananın saklanabilir bir şey olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Pet shop'cu kandırdı bizi görüyor musun :/

Eğer bütçeniz el veriyorsa whiskas gibi market mamalarını ev kedinize vermememinizi tavsiye ederim. konuyla ilgili birçok yazı ve tecrübeli kişilerin yorumları var fiyat kalite orantısında daha iyi bir mama seçebilirsiniz.

saitgulsen

@oscartheboncuk ben ilk defa kedi besliyorum, ilk defa mama aldım yani o da biraz aceleye geldi. İşin açığı, pet shop'a sordum mama fiyatını, veterinere götürdüm ona da sordum, veteriner bir mama söyledi ama daha pahalıydı fiyatı. Ben de pet shop'tan aldım. 10kg olanlar da vardı da bana 1 kedi için çok fazla, bozulur bu, taze taze yesin diye 1kg paketlerden 2 tane verdi. 4'lü ıslak mama da verdi. Ödül mamaları gözüme çarptı orda 10 tane de ondan aldım 5'ini bedava veriyorum dedi 110 TL ödedim hepsine. Gerçi biraz da böyle iyi gibi, büyüyecek sonuçta. 10kg alsam yiyemez onu, sonra bir de kısırlaştırılacak falan mama değişimi olacak yani. Tıka basa yese bile bizimkine göz koyuyo gerçi. Versem yiyecek kuru fasülye pilavı manyak :)

saitgulsen

Yavru ve sanırım 4. Ayını dolduruyor şu an. Ödül mamasını bir defa kullandım sadece. Onda da ağaca çıktı, köpekten korktu dışarda, insin diye vermiştim ama ise yaramadı. İndiği zaman 3 tane verdim. Yaş mama ise hiç yemedi ama çok fazla yoğurt yedi. Bana geleli 2 haftadan fazla oldu 600 Gr yoğurt yedi tam olarak. Bayılıyor yoğurda. Onun dışında sadece kuru mama yedi. Gizli gizli memenen yedi bir de. Kahvaltıdan sonra sigara içmeye balkona gitmiştim, geri geldiğimde tabakta kalanı yerken yakaladım :)

Deliladilan

*** de 74 liraya satan var N&D düşük tahıllı 1.5 kg
kum olarak reflex aktif karbonlu 2 li paket 44 lira
yaş mama da imkan oldukça alırsınız.
aşıları bitmek üzere zaten onu dert etmeyin

ayrıca evet ister istemez çok para gidiyor ama ben bu şekilde kısmaya çalışıyorum iyi bakmak önemli çöp mama yediremem ona aldıysak bir sorumluluk yapacak bir şey yok :)