Saldırgan Kedi

merhaba. 3-4 gün önce bebekliğinden beri baktığım 4 yaşındaki kedimin saldırısına uğradım. ancak her günkü ufak pati atmalar, tırmalamalar ve ısırmalar gibi değil. baştan olayı anlatacağım, biraz uzun olacak ama lütfen okuyun.

kedim bana saldırmadan sadece iki dakika önce kendi isteğiyle kucağıma gelip sevdirdi. kedimi kucağıma alıp biraz sıkıştırdım ama bu asla canını yakacak kadar sıkı değil, öperken severken sıktığınız gibi bir sıkma ve kedim buna alışık, çoğu zaman sesini bile çıkarmaz. o zaman da çıkarmadı ancak her şey onu koltuğun kenarına bıraktığımda başladı. kuyruğu şarjdaki telefonuma çarptı ve kablo çekiştirince yere düştü. kedim bir anda kafayı yedi, bağırarak bana saldırmaya başladı, başka kedilerle ya da köpeklerle kavga eder gibi çığlık atarak saldırmaktan bahsediyorum. bunu daha önce iki kere daha yapmıştı ancak ikisinde de evde arkadaşlarım vardı. birisinde arkadaşım sevmeye çalışmıştı ve biraz ısrarcı davranmıştı, kedim kaçmıştı. arkadaşım tuvaletten çıktıktan sonra ayaklarına saldırmıştı, morluklar bırakmıştı. ikincisinde ben arkadaşıma beni sinir ettiği için tırnak makası atmıştım, o kedimin önüne düştü ve kedim yine kendini kaybedip arkadaşıma saldırdı, bu sefer bana da zarar vermişti ama ben bunları evde yabancı olmasına yordum. kedimi asla vermeyi düşünmedim.

ama bu son seferi korkunçtu. telefon yere düştükten sonra iki kere bana bu şekilde saldırdı, pek bir hasar veremedi ancak üçüncü seferde ensesinden tutmak zorunda kaldım çünkü asla sakinleşmiyordu ve yüzüme saldırmasından korktum. eğer sesimi yükseltirsem daha da sinirleneceğini bildiğimden olabildiğince de sakin konuşmaya çalışıyordum ama en ufak hareketimde beni yolmaya ve ısırmaya çalışıyordu. beni köşedeki tekli koltuğa sıkıştırdığı için kalkıp başka odaya da kaçamıyordum, yakaladıktan sonra kalkmaya çalışıp onu başka bir odaya götürmeyi düşündüm ama bu girişimimden sonra beni mahvetti. her yerimi morluk içinde bıraktı. annemi aradım o gelip kurtardı.

29 CEVAP

BerenZ

İster kızın ister sövün hiç umrumda değil, hayvanların yaşadığı yerin enerjisinden etkilendiğine inananlardanım. Bir hayvanın saldırgan, asabi, güvensiz, tedirgin olmasının hepsi sahibi ile alakalı, üzgünüm.

simbakedi

cok gecmis olsun umarim once siz ailecek tedavi olursunuz sonra da kedinizin stressiz hayat yasamasi icin ona yardim edersiniz. saka mi bu ya 4 yasindaki kediyi barinaga birakmak. 4 yildir hic mi sevgi bagi olusmuyo bu kadar mi kalpsiz bu insanlar ya. kediye onca sey yasat sonra saldirgan. ne bekliyordunuz sevgi yumagi olmasini mi? barinaga birakmayin gercekten iyi birine sahiplendirin. kurtulmus olur en azindan

Lils

Barınaklar alırsa hapis olacak sokakta kalsın daha iyi. Kedi ani şeylerden korkuyor demek ki. Veterinere götürseniz sakinleştirici vs. verebilir

theyusra

kedinizin sorunu sosyalleşmemiş olması bu yüzden seslere alışık değil ve onu korkutuyor, travmanız hafifledikten sonra kedinizin psikolojisine/sosyalleşmesine yardım etmelisiniz.

yokistead

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/36101-kedim-bir-ayda-3-kere-kizginliga-girdi Kusura bakmayın öncelikle şubat 2020'de kedinizin kısırlaşmasıyla alakalı soru açmışsınız ve şuan kısır değil yazmışsınız. Bu da kedinin psikolojisini etkiler strese sokar zaten belli ki travmaları var.

yokistead

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/43367-balkondan-dusen-kedim-agresiflesti Kedi sorularınızdan anladığım kadarıyla sürekli travma yaşayacağı durumlara maruz kalmış ve siz çözüm olarak barınak mı diyorsunuz?

beyzathemoc1

direkt bu durumu anlatıp iyi birine verin düşen ve kısır olmayan bir kedinin psikolojisi tabi böyle olur neye şaşırıyosunuz ki 4 yaşında ve hala kısırlaştırmamışsınız tabiki saldırgan olacak kişiliği yüzündrn değil

Hedi

Öncelikle çok geçmiş olsun ben kedim şakir i sokaktan aldım sahipleri saldırganlığı yüzünden atmışlar ve 1.5 yıl onun sorunlarıyla uğraştım inanılmaz asabi yanımdan geçerken bile ayaklarıma saldırıyodu gözümün kenarında kollarımda izleri hala mevcut kısırlaştırdım 2.5 yıldır benimle ki bebeklikten beninle büyümediği halde asla bırakmayı düşünmedim inanın sevgi iyileştiriyor herşeyi şimdi şakir istemezse sevmiyorum hala agrasif ama düzeldi şimdi kırpıkla ve bıdıkla yani 2 köpekle yaşıyor tabiki egemen şakir :) onu sevmekten asla vazgeçmedim ve şuan gayet sakin kesinlikle sevgi iyileştiriyor.. O kedi sizden giderse ölecek bunu düşünün siz çekemediyseniz kahrını kimse çekmicektir bence veterinerle görüşün tedavi yollarını deneyin yavrunuzu bırakmayın inanın çok beterini yaşadım asla vazgeçmedim hep sevdim tabiki kazandım tavsiye ederim

yetişemeseydi tekrar saldıracaktı, ben korkudan tir tir titriyordum zaten kımıldayamıyordum yerimden. evden süpürgeyle kovalamak zorunda kaldı, elindeki süpürge olmasa ona da saldırmaya yeltendi. sonunda korkup bi dolabın içinr girdiğinde dolapla birlikte apartmana çıkartmak zorunda kaldık. şu an kedim apartmanda, yanına yaklaşamıyorum tahmin edersiniz ki çok büyük travma oluştu bende. saldırısından sonra her yerim morardı, derin kesiklerim var, elim şişti şu an kullanamıyorum.

her gün mamasını ve suyunu o gün hangi kata gitmişse oraya koyuyorum ama ondan daha fazla yaklaşamıyorum, zaten kedim de kimseyi yanına yaklaştırmıyor. barınakları arıyoruz gelip almaları için açmıyorlar. antalyadayım, ne olur bir bilginiz varsa fikir verin. apartmanda başka kediler de var benim kızım çok korkar dışarıdan, hala daha hiç kıyamıyorum. bakılacağı bir yere gitmesini istiyorum ama ben bunu sağlayamam artık. devlet hiçbir şekilde yardım etmiyor, aramadığımız hiçbir yer kalmadı. ya telefonları açmıyorlar ya da bizim işimiz değil bu deyip kapatıyorlar. apartmandaki başka birine saldırır diye de çok korkuyorum artık tehlikeli bir kedi oldu lütfen yardım edin.

yanına yaklaşıp onu taşıma çantasına koyabilsem her yere götürürüm denemediğim şey kalmaz, ben kedimi çok seviyorum kendi elimde büyüttüm ama gerçekten yaklaşamıyorum. o da yanına kimseyi yaklaştırmıyor zaten komşular mama vermeyi denemiş onlara da hırlamış

Aslideniz23

Merhaba çok üzüldüm çok geçmiş olsun kediniz kısır mıydı ve hep sinirli veya hırçınmıydı bebekliğinden beri veya bu ay onu strese sokacak taşınma vs gibi birşey yaşadınız mı bunlarda etkileyebiliyormuş diye duymuştum sizin içinde çok zor bir durum olmalı hem kedinizi çok seviyorsunuz ve onu büyütmüşsünüz hemde kediniz saldırgan ve bu yüzden ondan korkuyorsunuz ve kedinizin bunu tekrar yapmayacağının garantisi yok eğer kediniz apartmanın içinde duruyorsa şimdilik olayın sıcaklığıyla birşey yapmanızı önermem sizinde sağlıklı bir karar vermek için zamana ihtiyacınız var ve münkünse çevrenizdeki veterinerlerlede konuşun durumunuzu anlatın bazı veterinerlerin eve geldiğini duymuştum durumunuzu anlatıp apartmana gelmelerini rica edebilirsiniz bazı kedilerin farklı sağlık problemleri olduğunda da böyle hırçınlaşabileceğini duymuştum bi kontrolden geçmesinde yarar var bu büyük bir tramva eğer maddi imkanınız varsa psikolojik destek almanızı öneririm konuşmak ve anlatmak sizi rahatlatacaktır eğer hiç böyle bir imkanınız yoksa bana da istediğiniz zaman mesaj atabilirsiniz seve seve sizi dinlerim ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım allah size sabır ve kolaylık versin.

beyzathemoc1

BerenZ %99 katılıyorum o %1 de benim tüm dişilerden nefret eden lunam yüzünden erkek olmayan kimsenin yüzüne bakmıyor :')

blue_hpood

BerenZ çok haklı, ister inanın ister inanmayın. ben bundan yaklaşık bir sene önce bir kedi sahiplendim, tavırları her zaman saldırgancaydı. ben onu biraz sıkarak sevmeyi seviyordum ve babam da sürekli onu bulunduğu yerden kovuyordu, aşırı enerjikti, ne balkona ne dışarıya çıkarıyordum. üstelik evimiz sıklıkla kalabalık olan bir ev, kalabalıktan nefret eden bir kediydi. neyseki mğkemmel bir sahip buldum, hem yalnız yaşayan hem de onu bahçeye balkona çıkaran birisine. şu an mükemmel bir kedi, pamuk gibi. elbette karakteri de hırçın ve özgürlükçü bir kediydi, kalabalığı da sevmeyen bir kediydi fakat bizim, onun daha fazla hırçınlaşmasına sebep olduğumuz kesin. kedinizi bir daha sevmeyin, asla. o kendini sevdirmediği sürece ona dokunmayın. balkonunuz varsa muhakkak file kaplatın ve mümkünse balkonu ona uygun hâle getirin. cam kenarından izlemeyi seviyorsa cam kenarı yataklardan alabilirsiniz. çok hareketli bir kediyse ve imkânınız varsa göğüs tasmasına alıştırın ve güvenli bir alanda dolaştırın. kısır değilse kısırlaştırın ve benim belalı kedim’i izleyin:)

maalesef tek yaşamıyorum ve ekonomik özgürlüğüm yok. annem kedimi ya da herhangi başka bir kediyi bir daha eve sokmayacağını söylüyor, o da beni öyle görünce çok korktu panikledi. ikna etmeye çalışıyorum ama asla geri adım atmıyor. artık kedim için yapabileceğim tek şey onu güvenli bir yere gönderebilmek, aklıma hiçbir yer gelmiyor barınaklardan başka, onların da nasıl yerler olduğu bariz. antalya içinde bildiğiniz bir gönüllü kuruluş falan varsa eğer bana söyleyebilir misiniz? ben çok aradım ama bulamıyorum, belki onlar yardım edebilir diye umuyorum. cidden kedimi güvenli bir yere göndermek istiyorum. başka çarem kalmadı maalesef.

bu arada kedim kısır değil, kişiliği de hep hırçındı. ancak bu aralar çok sakinleşmişti, sürekli kendini sevdirmek istiyordu. kucağımda uyuyordu. bir anda böyle saldırması beni de çok şaşırttı çünkü hiç olmadığı kadar uysal davranıyordu bu aralar. annesiz büyüdüğü için sosyalleşemediğini biliyordum ama sorunun bu kadar büyük olduğunu tahmin etmemiştim hiç. (annesinden ben ayırmadım bu arada, çocukların elinde oyuncak olmuştu. haftalarca sitede annesini aradık ama yine de bulamadık. aramalar sonunda sahiplendim.)