Kedimin Dudağında Yara Var Yemek Yemiyor,Su İçmiyor,Sadece Uyuyor

Sewinci

Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.7 aylık kedim var çok hareketli,komik ve sevecen ama 3 gün önce mama yerken baktım patileriyle sürekli ağzını tutuyor ve yalanıyor ağzına baktım yeni çıkan dişi kanamış sildim yemeye devam etti ama ertesi günü mamayı tüketmediğini farkettim herhalde canı iatemedi dedim ,bi gün sonra gün boyu evdeydim sürekli uyudu ama genelde gündüz uyuyor dedim sonra hiç yemek yemediğini su içmediğini farkettim ve acı acı bakıyono ağzını kontrol ettim dudağı ve dilini tırmalamış o yüzden yiyip içmiyor e zaten 2azı dişi yeni çıkıyor.nasıl beslicem ne bilmiyorum pirinç unu sütle mama yaptım verdim veteriner için maddi durum müsait değil şu an..12saat çalışıyorum diye yengeme gönderdim sen yedir diye bu defa onlara sürekli mırlıyormuş seni arıyo diyorlar ağzına nasıl bir tedavi uygulayabilirim ya da vitamin falan ...yardım lütfen

19 CEVAP

Kuru mama yerine yas mamayla devam edin ya da kuru mamasini islatip verin

Sewinci

Kuru mamasını ıslattım yemedi hasta değilken de yapıyodum ıslaktan değil kurudan yiyordu.2 gün izinliyim gün boyu beslicem de ağız yarasını çabuk iyileştirecek bir şeyler var mu acaba

Sewinci

Yengemin antibiyotik alıp vermiş,hala kuru mama yiyiyor az da olsa çünkü kuru mamayı çok seviyor.sahiplenmeye gelince onu parkta buldum 3-4 aylıktı ırk itibari ile tüyleri daha bu kadar uzamamıştı.şimdiye kadar da çok iyi baktım.veterinere götüremiyorum diye sokağamı atayım tekrar..hem ben zaten normalde de alternatif tıptan yanayım..

Sewinci

Kedime gelince karbonatlı su yapıp diline dudağına sürdüm hatta içirdim sabah akşam.düzelmeye başladı kuru mamasını tekrar kendi yedi psikolojik olarak ta çok iyi oyun oynayamaya başladı.mikrobik ihtimaline karşı 1hafta bebekler için kullanılan antibiyotik şurup verdm.ağız içi yara için krem aldım sürdüm.artık tamamen sağlıklı minnoşum:))

iselas

Size de kedinize de çok geçmiş olsun böyle kazalar olabiliyor maalesef :(

Tilki37

Vete gitmeniz şart, ağız yaraları çok etkiliyor kedileri , antibiyotik ve vitamin desteği almasi lazım :(

Roza23

ben sokaktaki bi kediye travacort surmustum 1 haftada gecmisti agzi baya yirtilmis gibiydi. arka dislerine kadar acikti. ama imkaniniz varsa veterinere gidin mutlaka

sinemekinci

az miktar kuru mamayı bir kaşık ev yoğurduyla karıştırarak vermeyi deneyin hem yumuşatmış olursunuz hemde takviye yapmış olursunuz.. ağız yarasından dolayı mamayı ezemiyordur, yara içinde veterinerden ilaç almanızı tavsiye ederim

deniz_berkan

HANGİ BÖLGEDESİNİZ.. ? İSTANBULDAYSANIZ ÜCRETSİZ BAKABİLECEK VETERİNERLERE YÖNLENDİREBİLİRİM.. KEŞKE SAHİPLENİRKERN HERŞEYİ DÜŞÜNSEYDİNİZ...

Agiz disindaki yara icin teramisine deri merhemi kullanabilirsiniz ama yalama ihtimali var.o zaman bir sure islak mamayla devam edin tavuklu balikli islak mamalar alin verin kuru mama agiz ici iyilesene kadar kullanmayin bence ama veterinerinize bu soylediklerimi danisin tedavi programi planlar.

Sewinci

Ayrıca tüm cevaplayan herkese teşekkürler

LASTBLOOD89

Yoğurdu su ile karıştırıp verin mutlaka yiyecektir. Yemezse kendi haline bırakın o acıkınca yiyecektir ama veterinere gitmesi şart belediye veterinerlerine gidebilirsiniz. Belediye veterinerleri ücretsiz tedavi ediyorlar.Kedinizle sağlıklı bir ömür geçirmeniz dileği ile..

Sewinci

Arkadaşlar çok kötü bir şey oldu dün kedim pencereye çıkınca ardından ben de fırladım düşmesin diye ve hızla düşüp ağzımı oencwrenin kenarına vurdum ilk yarım saati hatırlamıyorum hasta röntgen falan derken ciddi bir şey yok ama ben de duddğım çenem şiş ve yaralı olduğu için yemek yiyemiyorum

Sewinci

Kedime süt ile yaş mama karıştırım veriyorum antibiyotik te var.hareketleri eskisine döndü yalanıp temizleniyor da ama ben 1 hafta daha sıvı ile beslencem.kediye o kadar üzülüp ağladım ki sanırım bu Allahın uyarısıydı

benveoos

veterinere, gitmeniz gerekiyor. Küçük çizikte olsa yayılma ihtimali var. En azından rahat edersiniz veterinere gidince