Eve İşeme Sorunsalı

Tam1cat

Evde 4 kedi var, birbirlerinden nefret ediyorlar fakat şu an için aynı evde yaşamak zorundalar. Tepki olarak yatak ve koltuklara işiyorlar. Veteriner gimcatin anti stres macununu ver demişti fakat 4 ayı geçti bir işe yaramıyor. Bu konu hakkında fikri olan var mı? Bu işeme olayını nasıl çözebilirim ve kedi çişi kokusunu gidermek için neler kullanmıyorsunuz? Sirke ve karbonat işe yaramıyor artık :(

17 CEVAP

milesay

Önceki kedimde de eve işeme problemi yaşamıştım ve veterinere anlattımda yaptığı yerlere limon mandalina veya portakal kabuğunu sürüp koklatmamı söylemişti işe de yaramıştı deneyebilirsiniz %100 işe yarayabilir demiyorum ama denemektende zarar gelmez

Tam1cat

Hayır, 4 kedinin aynı tuvaleti kullanması kedilerden önce benim için sıkıntı olurdu büyük ihtimalle. Kedi sayısından bir fazla kum kutusu, mama ve su kabı, aynı zamanda oyuncak var. Evin farklı köşelerinde tuvalet ve mama kapları duruyor. Balkonlar 7/24 açık orada da iki kum kutusu bulunuyor. Sanırım böyle imkan verilirken işemekte pek de haklı değiller:)

Janetdm

Ben TLC de kedi uzmanını izlemiştim. Kedi çişi kokusunu giderebilecek hiçbir şey yok ama domestoz tek çare. Birde onların özel temizleme ilaçları varmış sanırım onlarla temizleyebilirsiniz. Allah kolaylık versin. Diğerler olay için söyleyebileceğim pek bir şey yok bilmiyorum.

Tam1cat

Gerçekten denemeye değer, çünkü iyice çaresiz kaldım, teşekkür ederim.
Bu arada domestos tarzı amonyaklı temizleyeciler çiş kokusunu gidermiyor demişlerdi. Sirke öneriyor herkes bir de internette enzimatik temizleyici gördüm ama kullanan var mı, almalı mıyım bilmiyorum. Koltukları ve yatakları yıkatmak için koltuk temizleyicisi çağırdık, o da öyle bi ilaçtan bahsetti ama olur dedikleri yerde yoktu.

stroKeRN

yada kolanyada dökebilirsiniz işediği yerlere keskin kokusu olduğu için nefret ediyor kediler en azından benim kedim direk kaçıyor tabi arada sırada dökmeniz lazım kokusu geçince yine işeye bilirler

SBKart2207

Enzimatik temizleyiciyi oraya daha önceden uygulama yapmadan kullanmanız öneriliyor

anjelik123

Ben sirkeli suyla silip üstüne karbonat döküyodum koku falan kalmıyorfu

Tam1cat

Sirke ile siliyorum ama yine aynı yere yapıyor. 4 kediden 3 tanesi yapıyor bunu şu an sebebi de diğerine olan tepki. Hep onun yattığı yerlere yapıyolar küçük şerefsizler :))

Edaturk

Erkek kedimi kısırlaştırmadan önce evde çiş yapma sorunu yaşadım çişini birkaç yere yaptı trixie markasının enzimatik temizleyicisi ile temizledim 3 ayrı yere yapmıştı 2sinde süper sonuçlar aldım sıfır koku kaldı. Bir tek halıma çok çare olmadı yine de öneririm birkaç tekrardan sonra halımda da işe yarayacağını düşünüyorum her silişimde koku daha da azalıyor.
Tavsiye edebilirim

Zeke

Tuvaletleri aynı değildir 4 kedinin herhalde..?
Eğer öyleyse ortalığa işemekte haklılar çünkü

Tam1cat

Çok teşekkür ederim bunu okumuştum ve listerine, hidrojen peroksit dışındakileri uygulamıştım. Bizim sorunumuz birbirlerinden nefret etmeleri. Daha detaylı yazmam gerekirse oğlum ve kızım ayrı bir evde yaşıyorduk ama pandemiden hemen önce ailemin yanına taşındık. Onlarda da bi oğlan bi kız var. Alıştırma sürecini veterinerin talimatına göre ilerlettik ve ilk bir ay sorun yoktu. Birbirlerini sevmiyor ama saygı duyuyolardı. Bir ayın sonunda evin kedisi en yaşlı olan, erkek tepki göstermeye başladı, devamlı dövüyordu diğer üçünü. O üçü de eve çiş yapmaya başladı. Şu an şükür ki ikisi de vazgeçti ama oğlum inatla vazgeçmiyor ve hep aynı yerlere yapıyor, yalnızca yataklara. Gündüz kuma yapıyor, gece olunca yatağa. Mesela yatak dağınık olsun, nevresim vs dağınık dursun hemen gidip işiyor ama yatağı toplayıp düzenleyince miyavlayıp beni çağırıyor. Kumuna koyuyorum oraya yapıyorum. Bu huy da yeni çıktı bu arada son bikaç gündür toplu yatağa yapmıyor ya da ben kendimce öyle sanıyorum. Mesela dün gece yatak düzenli diye yastığa yapmış sağolsun :) şakası bi tarafa bu tepkileri nasıl yokedeceğimi bilmiyorum veteriner macun kullan dedi ama bi işe yaramıyor gibi geliyor, zaten o benim bildiğim sakinleşmeye yarıyor ama kuduruk sakinleşmiyor. İstediğim uyuşuk, sakinleştirilmiş bir kedi değil, istediğim bu davranışı bırakması. Enzimatik temizleyici bulduğumu alıyorum ama bu davranış nasıl biter bilmiyorum.

Tam1cat

Oğlum draco ve kızım binnaz bana aşırı bağlı, benimle uyuyacak benimle oturacak ben nerdeysem orda duracaklar, öyle bağımlılar. Eve bi gün gelmesem o gün yemek yemeyi kesip kapıya kafa atmaya başlıyorlar, bütün gece bağırıyolar. Bu yüzden benim odam onlara ait. Odanın farklı köşelerinde kum kabı mama kabı vs bulunuyor. Hiçbiri yan yana değil. Aynı zamanda balkonda, banyoda falan da kum kapları mevcut. Evin çeşitli alanlarında mama ve su kapları var. Evin kedileri genelde babamla uyumayı sevdiği için ebeveyn odası zaten onların, benimkiler girmiyor oraya. Aynı zamanda kardeşimin odası da gündüzleri hepsinin girebildiği geceleri yalnızca evin eskilerinin girdiği bir oda halinde. Mutfak balkonlar hepsine açık. Düşününce hepsinin kendi odası var. Otorite konusuna gelirsek, kız, burnunu çişe sürt, kafasını çişe bastır, burnuna vur gibi değişik öneriler aldım ama hiçbirini yapmadım. Sesimi bi ton yükselterek hayır dediğimde oğlum direkt ayaklarıma yatıp sürtünüp yalıyor, kızım baaauuuuv diye uluyup kucağıma gelmeye çalışıyor. Evin kedileri direkt gidiyor sanki ben yokmuşum gibi asla umurlarında değilim. Daha öncesinde evinde 30 küsür hasta kedi olan biriyim. Kiminin sakatlığı kiminin ciddi hastalıkları vardı ve o zaman bile böyle bir sorun yaşamadım. Odanın dekorasyonuyla mı alakalı diye düşündüm geçen gün. Taşındığımız ilk bi ay her şeyin yeri farklıydı ve işeme sorunu yoktu. Yer değiştirdikten kısa bi süre sonra başladı ve 2 gün önce geri eski haline getirdim. Her gece istisnasız yatağa işeyen draco ilk defa dün gece işemedi. Maşallah, nazar değmesin, allah korusun diyip tahtaya vurup, k.çımı kaşıyıp söylüyorum bunu da. Umarım 2 3 ay daha böyle gider. (Sorun dekorasyon olsa başka yere yapmazlardı sanırım ama umarım dekorasyondur ve bundan sonra yapmazlar)

Tam1cat

Trixie aldım ama memnun değilim. Daha doğrusu kokuyu vs geçiriyor ama bizim sıpalar inatla aynı yere yapıyor. Alez ve kat kat çarşafla en azından yatağı korumaya çalışıyorum. Şimdi simple solution (böyle yazılıyor sanırım) marka olanı alacağım. 1 haftada trixie bitti çünkü. Koku vs benim burnuma gelmiyor ama aynı yere yaptıklarına göre onlara geliyor. İnternette limon suyunun da kokuyu tamamen geçirdiğini yazmışlardı. Onu deneyeceğim şimdi yatağıma yaklaşık 5 dk önce işediler. Delirmeye son 10 saniyem falan kaldı. Bu davranışı unutturmak için ne yapabilirim artık bilmiyorum ki kedi anneliği konusunda bayağı tecrübe sahibiyim :)

FridaDora

Herbiri ayrı alan istiyor olabilir mi acaba? Ayrı yatak tuvalet oyun alanı. Kedigiller hakimiyet konusunda çok takıntılı oldukları için bu döngüyü ancak herbirine ayrı alan belirleyerek çözersiniz gibi geliyor. Bir de otorite konusunda sahip olan kimse net bir şekilde konuşursanız uyum sağlarlar belki. Sonuçta bu hayvanlar otoriteye uyum sağlıyorlar, tabii diktatörlükten bahsetmiyorum :) bu davranışın yanlış olduğunu göz kontağı ve sert net bir dille anlatırsanız işe yarar belki. Bir toplantı yapın hepsini toplayıp :)