Köpeğimin Cinsini Bilmiyorum. Acaba Nedir Bilen Olur Mu?

Buskut

Köpeğimin cinsi nedir sizce? Bilen olur mu

25 CEVAP

bbeyzvv

YÜZYILIN DUYARI YOK BÖYLE BİR ŞEY

MehmetDMerlin

Sibirya kurduyla golden kırması gibi çok sevimliymiş önemli olan huyu ama bence bu iki cinsin kırması olabilir ikisinden de biraz var

zibityus

cinsini bilemedim kırma gibi zaten ama bence köpeğim kelimesi onu bir eşya statüsünde gösteriyor onu. yani mesela telefonum kitabım yani cansız şeyler. bir insana insanım demiyoruz. köpek arkadaşım desek daha güzel bence ya da tüylü dostum :) sizce de öyle değil mi

zibityus

bunu iki farklı yönden ele alalım;
öncelikle sahip olunan şey sizindir ve bu şeyin hakları da size aittir, yani siz karar verirsiniz ne yapacağınıza ve onun şikayet etme dava açma gibi bir hakkı yoktur. başka biri size neden böyle yapıyorsun diyemez mesela çünkü o sizindir ve istediğinizi yapma hakkına sahipsinizdir.
ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülkede (bunlara gelişmiş ülkelerde dahil) hukuki yollarda köpekler ciddiye alınmaz, evinde beslediği köpeğe her şeyi yapabilir bir insan. kendine bu hakkı görmesi ona sahip olduğunu düşünmesinden ve istediğini yapabileceğini düşünmesinden gelir.
böyle bir durum varken mahkemelerde hukuki süreçlerde köpeklerin haklarından pek bahsedemeyiz çünkü biz onun haklarını zaten yok sayıyoruzdur. onun hakları bizim istediğimiz kadardır.
bir diğer konu da insan psikolojisi, o da bununla aynı şey aslında. insanlar çocuklarına oğlum kızım der veya aşkım karım kocam der, insan, bir başka insana sahipmiş gibi hitap edebilir ama mesela o benim insanım demesi de garip gelir bu da ayrı bir tartışma konusu aslında(türcülük var burada da). sonuç olarak bir insan özgürdür ve birine sahip olduğunu sadece zanneder aslında böyle bir durum yoktur. tüm canlılar için bu geçerli. bir köpekte size sahip değil siz de bir köpeğe sahip değilsiniz. köpeğe oğlum kızım demeniz de sadece aranızda ki ilişkiyi zedeler.
ben köpek dostumun köpek zihninde dünyasında benden daha olgun olduğunu farketmeden önce ona oğlum derdim. köpeklerin zihni bizim gibi değildir bir insanın ergenliği 20 30 yaş arası biter bir köpeğin ise 1 yaşından sonra ergenliği bitmiştir mesela. ikinizin yaşlarını yaşanmışlıklara ve ömür süresine göre değerlendirirsek belki köpeklerin çoğu beraber yaşadıpı insanlardan daha büyük daha olgun ve yetişkin hale gelmiştir. köpek bunu farkeder ama insan farketmez yada farketmek istemez.

Milovat

Bence benim kediler bana insanım da demiyor, kölem diyor bunları sesli okuyacağım ki duyarlı olsunlar. Kedi kölesi değilim ben be! Küçük sehrazatlar djfkskgks

zibityus

gülmek aklına geldi ben söyleyince :) senin gibi insanlara bayılıyorum

Buskut

Düşünceniz için teşekkür ederim. Siz öyle dersiniz :)

Buskut

Çok sevimli evet :) huyu da güzel, çok hareketliyiz. Oyun oynamayı çok seviyoruz :)

zibityus

siz de öyle şeyler deseniz iyi olur bir canlıya sahip olamazsınız çünkü.

Buskut

Ona nasıl davrandığımı ya da normalde nasıl hitap ettiğimi size anlatacak değilim. Düşüncelerinizde haklısınızdır ama illa bir ispat peşine gitmeniz komik oluyor. Diyeceğinizi dediniz mi? Dediniz. Sonrasında bişi yazmayabilirdiniz. Saygı duyuyorum ama yeterli bence.

iidyl

ANAAAMM BİRİLERİ YİNE DUYAR KASIYOR KARNIMI OLAYA HAZIRLIYORUM GÜLMEKTEN AĞRIMASIN DİYE

zibityus

sakin ol ya. bakış açımı açıkladım bi şey demedim ne bu savunma hemen. ona nasıl davranacağını bana anlatmazsın onun haklarımı var ki senin belirlediğin haklar dışında. istersen köpeğe tecavüz edersin napcak dava mı açıcak

zibityus

daha fazla cevap yazma bence

zibityus

komik oluyorsam gülerdin sen sinirlenmi gibisin

zibityus

bence sadece anlamaya beyni yetmeyen insan duyar kastığımı düşünür