Kısır Kedi Ergenlik Davranışları?

dollfacepersian

Merhabalar, direk konuya giriyorum.
Erkek kedimi 1 yıl önce 13 aylık iken kısırlaştırmıştım.Kıskısırlaştırmadan önce ergenlige girmiş ve koku bırakmaya başlamıştı.
Operasyondan 5 ay somra ergenlik davranışlarından ,yünlü şeyleri dışı kedi gibi görme davranışının devam ettiğini fark edince veterinerime sordum. Edinsel olarak kalmış olabileceğini,yünlü şeyleri ortadan kaldırmamı söyledi ve kontrole götürdük.
Ultrasona girdi,herhangi bir sorun çıkmadı. Sonra hormon iğnesi yapıldı.
Kedim ara ara yünlü bir şey gördüğünde aynı şekilde davranmaya çalışıyordu ama operasyon öncesi kadar ısrarcı olmuyordu. Hemen vazgeçiyordu. Ta ki bu güne kadar.
Suan iki yaşında bol uyumaya, sürekli bağırmaya ve yünlü şeyleri dişi kedi gibi görmeye başladı.
Ben kedimi sadece onun iyiliği için kısırlaştırdim. Daha huzurlu ve mutlu olması için.
Neden böyle oluyor anlamış değilim. Aynı hormonun böbrek üstü bezlerinden salgılandığını biliyorum ama operasyondan 1 yıl sonra bu şiddette salgılanmaya devam etmesi bence hiç normal değil.
Lütfen bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olsun.

7 CEVAP

Cotontzu_Siri

Bunlardan çoğu varsa veterinere sorun

sezind

Başka forumlarda da okumuştum sizin durumda olanlarla ilgili bi şeyler ancak hep böbrek üstü bezlerinden dolayı olduğunu yazmışlardı. Benim de net bir bilgim yok malesef.

dollfacepersian

Kedimde böbrek üstü bezleri fazla çalışmasına neden olan Cushing sendormu olabilir mi sizce?

Cotontzu_Siri

Kedilerde cushing sendromu semptomları:
Aşırı işeme
Aşırı susuzluk
Aşırı yeme
Kilo alma veya verme
Genişlemiş karaciğer
Hassas cilt
Simetrik saç dökülmesi
İshal
Kusma
Karın büyümesi
Kıvırcık kulak uçları
Dağınık görünüm
Zayıflık (uyuşukluk)
Cinsel davranışlarda değişiklik

sezind

Erkek kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra bile böyle durumları malesef olabiliyor. Benim erkek kedilerim de kısırlaştırıldıkları halde bir defa birbirlerinin üstlerine çıkıp çiftleşme hareketi yapmışlardı mesela. Ama devamlı olan bir şey değildi benimki.

dollfacepersian

Cotontzu_Siri
Su konusunda nerde su varsa içmeye çalışan bir kedi. Elim ıslaksa yalamaya çalışır,sirkeli ve sıcak su içmişti.
Kilosu sürekli değişiyor. Bir veriyor bir alıyor. Suan 400 gr düştü.
Tüyleri dağınık görünür genelde. Uyuşukluk baya var ve arttı bu aralar.
Cildi surekli kaşıniyordu bir sorun olmadığı halde.
Geri kalan şeyler yok. Sizce veterinere gitmelimiyim?

dollfacepersian

Sezind
Ben ameliyattan sonra bir süre devam etmesini bekliyordum ama 1 yıl sonra devam etmesi bence hic normal değil