Bir Mama Da Olması Gereken Ve Olmaması Gereken Ler Nelerdir Lütfen Yardımcı Olur Musunuz?

Benim1kedimvar

Bir Mama da olması gereken ve olmaması gereken şeyleri göz önünde bulundurarak mama alacağım Lütfen Onları yazar mısınız Bir de ayrı ayrı yazarsanız sevinirim Çünkü kafam karışıyor

16 CEVAP

HAY_DOST

Tavuk yağı
Pancar
Soya
Pancar küspesi
Tuz
Şeker
Glukoz
%40tan az et oranı
Tahıl
Düşük vitamin mineral aminoasit kül vb. Yetersizliği /azlığı

yasement

Kuru mamada; doğal maddelerle korunmali. Renklendirici icermemeli. Yan urun ilk birkac icerikte olmamali, mumkunse hic olmamali (by products). Karbonhidrat orani dusuk olmali. Bu sadece tahil demek degil patates, bezelye de bunlara dahil. Tahilsiz mama almayi hic dusunmedim karbonhidrat gozuyle bakiyorum olaya. Taurin orani yuksek olmali. Magnezyum bobrekleri yordugu icin yuksek oranda olmamali. Nem orani cok onemli ama butun kuru mamalar bu konuda cok kotu oldugu icin bakmaya gerek yok.
Yas mamada; yan urun ve karbonhidratlar son iceriklerde olmali, mumkunse hic olmamali. A, D, E vitaminleri ve Taurin ilavesi bence olmali. Yas mama daha az islenmis et oldugu icin taurin hali hazirda mevcut da olabilir ama ben ilave edilmisleri tercih ediyorum. Dogal maddelerle korunmali E vitamini kaynagi ile.

HAY_DOST

Meyve ve sebzeler
%40 ve üzeri et oranı
Tahıl olarak sadece YULAF
Yüksek vitamin ve mineraller
Yüksek protein
Tazelik

HAY_DOST

Patates bence hiç olmamalı

HAY_DOST

Olmaması gerekenleri ekleme

  • KEMİK UNU
    -PİRİNÇ

HAY_DOST

Mamanin ilk maddeye ET olmak zorunda yoksa o mama dan şüphe duymalısınız

Cotontzu_Siri

Hem patatessiz hem de tahılsız mamaya herkesin durumu yetmeyebilir diye öyle yazdım

HAY_DOST

Pirinç faydalı mı jsjsjajssb hangi kaynaktan?

Benim1kedimvar

• Kediler tahıllardan enerji sağlarlar. Bunlar arasında yulaf ezmesi ve pirinç sayılabilir. Bunlar pişmiş veya pişmemiş taze sebzelerle karıştırılarak verilmelidir. Çiğ sebzeler iyi bir vitamin kaynağıdır. Bunlar arasında havuç, yeşil fasulye, pırasa,v.b sayılabilir.

Kaynak : http://www.floryahayvanhastanesi.com/pet-kutuphane/kedim-icin-beslenme.

Ben savundugum icin soylemiyorum

Cotontzu_Siri

Tahılların glisemik indeksi çok yüksektir ve bu kedi köpekler için zararlıdır. Pirinç glisemik indeksi yüksek tahıllardandır. Yulaf onlar için tek faydalı tahıldır.

yasement

Beni kemik unu icermesi de rahatsiz etmez mesela. Dogal besinlerinden biri oldugu icin.

Cotontzu_Siri

Olmaması gerekenler:
Kimyasal
GDO
Tahıl (yulaf hariç)
Fazla patates
Koruyucu
Tuz
Şeker

Olması gerekenler:
Et

Analiz değerleri çok önemli. Yavru için uygun analiz değerlerine orijeni referans alarak bakabilirsiniz. Yetişkin için ise acananın analiz değerleri uygun. Kısırlaştırılmışa da natureanın analiz değerleri iyi.

Benim1kedimvar

Pirinç neden olmamalı Ben bir yerde okuduğumu hatırlıyorum pirinç faydalı diye

Benim1kedimvar

jsjsjajssb