Kedim Pek Yemiyor Ve Şuan Zayıf Durumda

gkhngykc

russian blue cinsi kedim ve daha 2 gün önce sahiplendim ve kendisi şuan zayıf pek zayıf değil ama normal halinden zayıf ve kendisinin daha pek yediğini görmedim 1.5 gün boyunca sadece gece 2 gibi seslerini duydum ve sabah kaldığımda kuru mamadan çok az yediğini gördüm belli bile olmuyordu resmen bu durumda ne yapmalıyım.
Not:kendisi daha 1.5,2 aylık civarı ve erkek

14 CEVAP

gkhngykc

cevaplarınız için teşekkürler bugün yoğurt vermeyi denedim çok sevdi ben görmeden yemiş yutmuş mama yememesinin sebebi büyük ihtimal hill's i sevmedi şimdi pro plan alıp deneyeceğim.

gkhngykc

ilginç bir şekilde şuan ilk defa çılgın gibi kuru mama yediğini görüyorum ve şaşırdım :)

GammaLamina

İştahı bol olsun, sağlıklı olsun yavrunuz, çoook sevindim. Veteriner konusunda mama hakkında, ilaçlar hakkında bilgili birçok veteriner var. Benim gittiğin klinikte genellikle N&D mama satılıyor. Hiç zorla şunu yedirin, bunu yedirin demediler. Biraz da klinikten kliniğe değişiyor bu durum. Siz mama önerilerimizi araştırın, ama veterinerinize de danışın lütfen. N&D mama yüzünden böbrek sorunu yaşayan kedilerin sayısı da az değil.

GammaLamina

Kediniz sık sık ama az besleniyor olabilir. Ortama alışamamış olabilir. Yaş mama verin, iştahla yiyorsa bir sorun yoktur, sadece alışması lazımdır.

gkhngykc

ilk geldiği gün aradan 1 gün geçtikten sonra 2 adet mama koydum dediğiniz gibi bir yaş mama bir de kuru mama koydum yaş mamayı özellikle yesin diye önüne koydum fakat onuda yemedi sonra kuru mamayla yaş mamayı karıştırdım onuda yemedi en son kuru mamayı hafif ılık suyla biraz yumuşattım ve koydum gece çok az yemiş fark edilmeyecek durum da az yemiş

GammaLamina

Çok acıktığında yemek dışında dokunmuyor demek ki. Mamadan hoşlanmadığı gibi alışamamış da olabilir, bir sağlık sorunu da. En iyisi veteriner hekiminizi bir aramanız. Su içme, dışkı, idrar durumunu da not alın.

gkhngykc

veterinere önceki gün götürdüm ve kediniz çok sağlıklı maaşallah dedi yani kedim hasta değil fakat mamayı beğenmemiş olabilir internetden de pek bir bilgi alamadım tam russian blue kedi hangi mama türünü sever tam bilmiyorum şuan kullandığım mama hill's

Gamzessven

Hillsde tatlandırıcılar olduğu için genelde severler. Bana kediniz alışamamış gibi geldi. Yeni sahiplenildiği zaman oluyor böyle durumlar. Yaş mama yeme ihtimali daha yüksek ama. Yaş mamayı da kuru mamayı da ayrı ayrı koyun hatta yoğurt falan da deneyebilirsiniz.
Konuyla bağımsız ama hills markasını da değiştirmenizi tavsiye ederim. Ben de hills kullanıyordum ilk zamanlar. Şimdi ndye geçtim çok daha iyi içerik ve kalite olarak.

Anonymus552223

Yeni yerine alisana kadar biraz iştahsiz olabilir. Mamayi da sevmemis olabilir tabi. Kucuk kediler hareketli olduklari icin zayif olmalari normal. Veteriner saglikli dediyse sıkinti yok

Sselin1

Hills iyi bir mama degil zaten bu fiyata n&d almanizi tavsiye ederim az yese bile kilo almasini saglayacatir yaş mama olarak gimcat alabilirsiniz. N&d de kitten mamada buyuk boy olmadigi icin paketi pahaliya geliyor. Ama kitten mamasini almak zorunda degilsiniz Yetişkin mamasiyla tek farki boyutu çünkü Icerik ayni yani.

GammaLamina

Çok sevindim sağlıklı olmasına. En geç bir haftaya size de, ortamına da, mamasına da alışacaktır. Ben de kediler için N&D mama kullanıyorum, ama veterinerinize danışın mama olayını. Benimkiler çok hareketli diye rahatlıkla o mamayı kullansam da kediniz çok hareket etmeyen bir kedi ise yüksek protein onda ters tepebilir. Tahıllı mamalardan çok korkmaya gerek yok. Sonuçta hepimiz evrimleşiyoruz ve tahılları sindirebilen kedi sayıları da çoğaldı. Hem çok pahalı olup hem de yok tavuk unu, yok azıcık et içerikli ürünlerden uzak durun yeterli. Ne cebinize zarar gelsin ne de kediniz boş bir şey yesin. Sık sık mama değiştirmeyin ishal olabilir. Değiştirecekseniz aşamalı olarak eski-yeni mama karışık koyun kabına. Küçük bir not olarak da mamanın içinde taurin adlı maddenin bulunmasına da özen gösterin. Sağlığı için iyidir.

Sselin1

Pro plan daha kötü belki kediniz tadini sever ama icerigi temiz ve ve besleyici degil
https://www.*********.com.tr/farmina-nd-tahilsiz-tavuklu-narli-kedi-mamasi-5-kg dedigim mamanin icerigine burdan bakip hills ve proplan ile kiyaslayabilirsiniz

Gamzessven

Veterinere danışırsanız hills proplan ve royal canin dışında bir mama önerisi duyamazsınız. Kendileri onu satıyor çünkü. En güvenilir bile yapıyor bunu maalesef. Nd den hiç bir zarar gelmez bence de proplanı hiç denemeyin

Sselin1

N&d nin düşük tahillisi da bulunuyor. Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra ona da gecebilirsiniz. isterseniz simdi de alabilirsiniz fiyat olarak daha uygun onun da 5 kg 190 lira sanirm. Ama tahilsiz mama yavru kediler icin daha besleyici olur diye dusunuyorum geneli hareketli oluyor çünkü :)