Gıda Alerjisi, Kaşıntı, Yara, Protein Alerjisi

huqi

Bu sorunu çok fazla yaşayan kediler olduğu için bütün başlıkları burda toplamak istedim.
Birçok kişiye yardımcı olacağını düşünüyorum.
Kedinizde aşırı yalanma, kaşıntı, vücudunun her yerinde yaralar, kızarıklık, belirli bölgelerde kellik varsa muhtemelen gıda alerjisi vardır, burdaki başlıklara bakabilirsiniz.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/163342-kasinti-yalanma-yaralar-ve-beyaz-kedi-sorunsali

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/156493-asiri-yalanma-ve-kasinti

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/162340-acil-kedimde-gida-alerjis-her-tarafi-yara

7 CEVAP

huqi

Şimdilik bu başlıkları bulabildim. Kedinizde alerji varsa eğer yapacağınız şeyler.
-Et içeren mamaları bırakmak direkt kliniklerde satılan hipoalerjenik mamalara geçmek.

-internette satılan hipoalerjenik mamalar işe yaramaz, kliniklerde satılanlar özel olarak hazırlanır protein hidrolize edilir bu yüzden alerji yapmaz. (İnternette sadece Brit care'in veteriner serisi satılıyor, bu mamayı da deneyebilirsiniz)

-hipoalerjenik mama vermelisiniz sadece başka hiçbir şey vermemelisiniz kaşınmaya devam eder.

-eğer sadece tavuğa alerjisi varsa bunu bir şekilde anlayabildiyseniz içeriğinde tavuk olmayan monoprotein herhangi bir mamada deneyebilirsiniz.

-hekiminize danışarak eğer önerirse bazı alerji ilaçlarından kedinize verebilirsiniz.

tengrist

Emeğinize sağlık♥

huqi

Son olarak maalesef insanlarda alerjinin kesin çözümü olmadığı gibi hayvanlarda da yok, hatta Türkiye'de alerji olduğunu anlayan çok az hekim var mantarla karıştırıyorlar genellikle. Umarım mantar tedavisi yaptırıp kedinizi boş yere yormazsınız.

Ayrıca her şey pahalı tabii ki ama bu hastalık da epey masraflı ve bir sonu yok sürekli klinik serisi hipoalerjenik mama kullanmalıyız ben en son 2 kg ultrahypo mamaya 800 tl verdim bir ayda bitiriyor kedim ve fiyat tabii ki sabit durmuyor.
Aynı şekilde klinik serisi yaş mama buldum hill's z/d var en son 85 tl idi bir de vet expert hipoalerjenik yaş mama buldum bu da en son 60 tl idi.

Hangi besinlere alerjisi var bunun testini yaptırabilirsiniz fakat her klinik yapmıyor ve en son fiyatı 600 euro dediler bana...

Çok zor bir süreç hem kediler için hem bizim için, umarım hiçbir kedi bu sorunları yaşamaz.
Ben hareketsiz kedime kaliteli beslensin diye yaklaşık 3 sene n&d ile besledim yaş mamada hep kaliteli, et içeren mamalardan verdim bence kedim bu yüzden alerji oldu eğer kediniz pek hareket etmiyorsa uzun süre yoğun et içeren mamalardan kullanmanızı asla tavsiye etmiyorum.

Yeniden bebeklikten kedi sahiplenecek olsaydım bebekken gelişimi açısından acana, n&d gibi mamalar verirdim fakat büyüdükçe eskiden içeriklerini asla beğenmediğim royal canin, hill's gibi mamalarla devam ederdim.

huqi

@tengrist teşekkür ederim💖